• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 10/03/2024

Καλησπέρα σας γράφω να σας πω το πρόβλημα μου είμαι 23 χρόνον υποφέρω από κρισης πανικου σχεδόν κάθε μέρα δν έχω διάθεση να κάνω τίποτα νιώθω ένα βουητό στα αυτια ένα μούδιασμα πόνο στο στήθος ζαλαδα τάση ότι θα καταρευσω δυσποινια ότι μου κόβεται η ανασα έχω κάνει όλες της εξετάσεις και είναι καθαρές δν δείχνουν τίποτα παθολογικά που είπανε σωματοποιημενο αγχος αλλά φοβάμαι ότι θα πεθάνω μου έδωσαν μισό lexotanil το παίρνω κάθε μέρα κάθε πρωί αισθάνομαι ότι χωρίς αυτό δν μπορώ είναι εύκολο να με βοηθήσετε να το αντιμετωπίσω φοβάμαι πολύ 😞

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Kατανοώ ότι αυτά τα συμπτώματα είναι πολύ ανησυχητικά και δύσκολα για εσάς που τα βιώνετε. Από την στιγμή που έχει γίνει η διάγνωση, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε την ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή όπου θα εστιάσει στο άγχος σας. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να διαχειρηστείτε το άγχος σας. Να θυμάστε ότι είναι μία διαδικασία που απαιτεί χρόνο και πολλή εξάσκηση για την αντιμετώπιση του.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μπορείτε να το αντιμετωπίσετε μέσω ψυχοθεραπείας, συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας για να μπορέσετε να εκπαιδευτείτε να διαχειρίζεστε το άγχος σας. Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοήθησει σε ένα βαθμό αλλά συνήθως δεν επαρκεί.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Νομίζω πως χρειάζεται μία συνολική θεραπευτική παρέμβαση απο ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή που περιλαμβάνει φάρμακα και ψυχοθεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η συνεδρίες ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσουν σημαντικά για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Όλα τα παραπάνω συμπτώματα του πανικού που περιγράφεται είναι μια μορφή υπερβολικής αντίδρασης του φόβου. Το πρόβλημα στις κρίσεις πανικού είναι ότι συνήθως συμβαίνουν όταν δεν υπάρχει μαι προφανής σωματική απειλή. Το σώμα αντιδρά σαν να επρόκειτο να δεχθεί επίθεση, ενώ στην πραγματικότητα δε δέχεται. Με άλλα λόγια, είναι ένας ψευδής συναγερμός. Είναι όπως ο ανιχνευτής καπνού, που τίθεται σε λειτουργία σε λάθος περιστάσεις, επειδή είναι ευαίσθητος σε μικρές ποσότητες καπνού. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με το "συναγερμό" του σώματος. μερικές φορές μπορεί να ενεργοποιηθεί, όταν δεν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος. Αν και μια κρίση πανικ... Διάβασε περισσότερα

    Αυγερίδου Μενεξιά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ορεστιάδα

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε την ψυχοθεραπεία μαζί με το φάρμακο που παίρνετε. Θα σας βοηθήσει πολύ.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα,
    Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που διανύετε και θέλω να σας δώσω μερικές πληροφορίες που θα βοηθήσουν στην αντιμετώπιση του θέματος σας.
    Απ' ό,τι περιγράφετε, φαίνεται πως υποφέρετε από συμπτώματα κρίσης πανικού. Αυτό είναι πολύ ανησυχητικό και επηρεάζει σημαντικά την καθημερινή σας ζωή. Ωστόσο, είναι θετικό που έχετε ήδη υποβληθεί σε εξετάσεις και δεν υπάρχει κάποιο ιατρικό πρόβλημα που να εξηγεί τα συμπτώματά σας, καθώς αυτό σημαίνει ότι το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε ψυχολογικούς λόγους.
    Η αγωνία και το άγχος μπορούν να προκαλέσουν διάφορα φυσικά συμπτώματα όπως ζαλάδες, πόνους στο στήθος, δύσπνοι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας

    απο τη στιγμή που εχει αποκλειστεί οργανική αιτία, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε ψυχολόγο για ψυχοθεραπεία ή και ψυχίατρο, ίσως να χρειαστεί φαρμακευτική αγωγη. το lexotanil ειναι λυση αναγκης δεν βοηθάει μακροπρόθεσμα και προκαλεί εθισμό.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος