• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/03/2024

Καλησπέρα... Τι να κάνω εκείνη τη στιγμή όταν έρχονται τα συμπτώματα του φόβου (αγοραφοβίας) - φόβος επικείμενης κρίσης πανικού;;; Σε ενα φανάρι;; σε μια ουρά; στον αυτοκινητόδρομο;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορείτε να εστιάσετε στις αισθήσεις σας, για παράδειγμα να εστιάστε σε κάποιον ήχο που υπάρχει στο περιβάλλον, ή στην αίσθηση της αφής, της όσφρησης ή της γεύσης που έχετε εκείνη την ώρα στο στόμα σας. Είναι δύσκολο να σταματήσετε τις σκέψεις αλλά πιο εύκολο να επικεντρωθείτε σε κάτι άλλο ειδικά αν είναι απτό.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας, αυτά τα συμπτώματα μπορούν να δουλευθούν μέσω της ψυχοθεραπείας. Χρειάζεται υπομονή και αρκετή εξάσκηση έτσι ώστε να φτάσει στο σημείο όπου να μην σας επηρεάζει στον ίδιο βαθμό.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μπορείτε να μετρήσετε τα φανάρια στο δρόμο, ή να βρείτε κάποιο χρώμα που σας τραβάει την προσοχή και να μετρήσετε πόσα αντικείμενα έχουν αυτό το χρώμα στο χώρο σας. Επίσης, μπορείτε να δοκιμάσετε την ώρα που σας πιάνει η κρίση να βάλετε μουσική να ακούσετε. Εστιάστε στην αναπνοή σας και πάρτε βαθιές αναπνοές και παρακολουθήστε πώς κινείται το σώμα σας καθώς αναπνέετε. Δηλαδή εκείνη την ώρα είναι σημαντικό όσο μπορείτε να απασχολησετε το μυαλό σας με κάτι άλλο. Μπορείτε να δοκιμάσετε πολλά διαφορετικά πράγματα και να δείτε τί ταιριάζει καλύτερα σε εσάς. Μπορεί ας πούμε να σας χαλαρώνει μια συγκεκριμένη φράση που θα πείτε από μέσα σας εκείνη τη... Διάβασε περισσότερα

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας!
    Η κρίση πανικού είναι μία κατάσταση έντονου φόβου, κατά τη διάρκεια της οποίας
    εμφανίζονται μερικά από τα ακόλουθα συμπτώματα: επιτάχυνση του καρδιακού
    ρυθμού, εφίδρωση, τρέμουλο, αίσθημα ασφυξίας, πόνος στο θώρακα, ζαλάδα,
    αστάθεια, ναυτία, φόβος απώλειας ελέγχου και άμεσου κινδύνου. Αυτά αυξάνονται σε
    ένταση προοδευτικά και κορυφώνονται μέσα σε λίγα λεπτά με αποτέλεσμα το άτομο να
    φοβάται ότι πεθαίνει ή ότι αντιμετωπίζει βιολογικό πρόβλημα. Σε περίπτωση που έχετε αποτανθεί σε γιατρό και έχουν αποκλειστεί τα οργανικά αίτια αυτών των συμπτωμάτων , οι σωματικές εκδηλώσεις μπορούν να θεωρηθούν ψυχολογικής
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Ακολουθειστε θεραπεία με ψυχολόγο που θα σας διδάξει τις κατάλληλες συμπεριφορικές τεχνικές. Καλ'η τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Υπάρχουν διάφορες τεχνικές για την διαχείριση των συμπτωμάτων που αναφέρετε.Τεχνικες αυτοβοήθειας με ασκήσεις αναπνοής μπορούν να βοηθήσουν στην ηρεμία του σώματος και του νου.Επίσης, η δημιουργία ενός δικτύου υποστήριξης θα μπορούσε να παρέχει την διαβεβαίωση ότι δεν είστε μόνος την δύσκολη εκείνη στιγμή της έναρξης των συμπτωμάτων. Ακόμα, είναι σημαντικό να αναζητήσετε βοήθεια κάνοντας ψυχοθεραπεία ώστε να αντικαταστήσετε τις δυσλειτουργικές σκέψεις και να διαχειριστείτε τα συμπτώματα της αγοραφοβίας. Τέλος, η καλή διατροφή,ο ποιοτικός ύπνος και η σωματική άσκηση μπορούν να βελτιώσουν την διαχείριση των συμπτωμάτων.

    Οικονόμου Χρυσούλα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νεάπολη Θεσσαλονίκης

  • Όταν αντιμετωπίζετε τα συμπτώματα της αγοραφοβίας και του φόβου πανικού σε καταστάσεις όπως ένα φανάρι, μια ουρά ή έναν αυτοκινητόδρομο, μπορείτε να εφαρμόσετε τις παρακάτω επιστημονικά τεκνικές για τη διαχείριση του άγχους:
    Αναπνοές βαθιές: Εστιάστε στην αναπνοή και πραγματοποιήστε αργές, βαθιές αναπνοές. Αυτό μπορεί να βοηθήσει στον έλεγχο του φυσιολογικού σου ρυθμού και να μειώσει το άγχος.
    Αποσυμπίεση μυών: Προσπαθήστε να χαλαρώσετε τους μύες εστιάζοντας σε διάφορα μέρη του σώματος, ξεκινώντας από τα πόδια και φτάνοντας στο κεφάλι.
    Κατευθυνόμενη φαντασίωση: Σκεφτήτε μια εικόνα ή κατάσταση που ηρεμεί, όπως ένα τοπίο ή μια αγαπη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα πρέπει να καθήσετε στην άκρη του δρόμου με alarm μέχρι να περάσει, αν έχετε μαζί σας κάποιο αγχολυτικό πάρτε το, αν δεν μπορείτε να οδηγήσετε ζητήστε βοήθεια από κάποιον. Ζητείστε από κάποιον ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή περισσότερες συμβουλές για το θέμα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός