• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 07/01/2023

Καλησπέρα!!!!! Ήμουνα στην δουλειά μου και ξαφνικά εκεί που ημουνα όρθια με έπιασε μια ξαφνική αδυναμία, ζαλάδα, ταχυκαρδία, τρέμουλο στα άκρα νόμιζα ότι τα πράγματα πάνε πάνω κάτω. Νόμιζα ότι θα καταρευσω το κεφάλι μου το ένιωθα θολό. Μερικές μέρες με θυμάται και κάποιες όχι. Τι μπορεί να είναι?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως ξαφνική αδυναμία, ζάλη, ταχυκαρδία, τρέμουλο στα άκρα, μπορούν να συμβαίνουν κατά τις κρίσεις πανικού.
    Οι κρίσεις πανικού είναι αιφνίδια επεισόδια έντονου άγχους που συνοδεύονται από σωματικές αντιδράσεις. Κατά τη διάρκειά τους, ο οργανισμός απελευθερώνει μεγάλες ποσότητες αδρεναλίνης, που είναι ένα ορμόνη που σχετίζεται με την αυξημένη καρδιακή συχνότητα, την αυξημένη αρτηριακή πίεση και την αυξημένη αίματος προς τους μύες.
    Επιπλέον, η ένταση της κρίσης πανικού μπορεί να οδηγήσει σε αίσθημα αποσύνδεσης από το περιβάλλον και σε δυσκολία να απομνημονεύσετε ορισμένα γεγονότα ή λεπτομέρειες, που μπορεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Είναι συμπτώματα που μοιάζουν με κρίση άγχους, αρχικά χρειάζεται εξέταση απο παθολόγο και καρδιολόγο.

    Παπαμιχαήλ Νικόλαος PGDip

    Ψυχίατρος

    Χαλκίδα

  • Θα πρέπει να εξετασθείτε από ειδικό παθολόγο, να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις, αν δεν βρεθεί κάτι παθολογικό θα μπορούσε να είναι κρίση πανικού αυτό που ζήσατε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Δεν μπορεί να δοθεί μια επιστημονικά και θεραπευτικά ορθή απάντηση στο ερώτημα με μοναδικό δεδομένο το προαναφερθεν περιστατικό. Ωστόσο, θα προτείναμε την διεξαγωγή ιατρικού ελέγχου με σκοπό τον αποκλεισμό πιθανών παθολογικων αιτιών και κατόπιν την επίσκεψη σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για μια ολοκληρωμένη λήψη ιστορικού και αξιολόγησης των συμπτωμάτων.

    Κέντρο Επικοινωνώ

    Παιδοψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Να ξεκινησετε κάνοντας ιατρικές εξετασεις πρώτα

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας! Εαν αποκλειστούν πιθανές οργανικές αιτίες τότε θα μπορούσαμε να εξετασουμε το ενδεχομενο της ψυχοσωματικης φύσης των συμπτωμάτων που μας αναφέρετε.

    ΝΟΥΣ Therapy Center

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής