• Panic attacks
  • Submitted on 07/01/2023

Καλησπέρα!!!!! Ήμουνα στην δουλειά μου και ξαφνικά εκεί που ημουνα όρθια με έπιασε μια ξαφνική αδυναμία, ζαλάδα, ταχυκαρδία, τρέμουλο στα άκρα νόμιζα ότι τα πράγματα πάνε πάνω κάτω. Νόμιζα ότι θα καταρευσω το κεφάλι μου το ένιωθα θολό. Μερικές μέρες με θυμάται και κάποιες όχι. Τι μπορεί να είναι?

6 specialists answered

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως ξαφνική αδυναμία, ζάλη, ταχυκαρδία, τρέμουλο στα άκρα, μπορούν να συμβαίνουν κατά τις κρίσεις πανικού.
    Οι κρίσεις πανικού είναι αιφνίδια επεισόδια έντονου άγχους που συνοδεύονται από σωματικές αντιδράσεις. Κατά τη διάρκειά τους, ο οργανισμός απελευθερώνει μεγάλες ποσότητες αδρεναλίνης, που είναι ένα ορμόνη που σχετίζεται με την αυξημένη καρδιακή συχνότητα, την αυξημένη αρτηριακή πίεση και την αυξημένη αίματος προς τους μύες.
    Επιπλέον, η ένταση της κρίσης πανικού μπορεί να οδηγήσει σε αίσθημα αποσύνδεσης από το περιβάλλον και σε δυσκολία να απομνημονεύσετε ορισμένα γεγονότα ή λεπτομέρειες, που μπορεί
    ... Read more

    Χουρδάκη Γιάννα

    Child psychologist

    Heraklion

  • Είναι συμπτώματα που μοιάζουν με κρίση άγχους, αρχικά χρειάζεται εξέταση απο παθολόγο και καρδιολόγο.

    Papamihail Nikolaos

    Psychiatrist

    Chalkida

  • Θα πρέπει να εξετασθείτε από ειδικό παθολόγο, να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις, αν δεν βρεθεί κάτι παθολογικό θα μπορούσε να είναι κρίση πανικού αυτό που ζήσατε.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Δεν μπορεί να δοθεί μια επιστημονικά και θεραπευτικά ορθή απάντηση στο ερώτημα με μοναδικό δεδομένο το προαναφερθεν περιστατικό. Ωστόσο, θα προτείναμε την διεξαγωγή ιατρικού ελέγχου με σκοπό τον αποκλεισμό πιθανών παθολογικων αιτιών και κατόπιν την επίσκεψη σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για μια ολοκληρωμένη λήψη ιστορικού και αξιολόγησης των συμπτωμάτων.

    Kentro Epikoinono

    Child psychologist

    Chalandri

  • Να ξεκινησετε κάνοντας ιατρικές εξετασεις πρώτα

  • Καλησπέρα σας! Εαν αποκλειστούν πιθανές οργανικές αιτίες τότε θα μπορούσαμε να εξετασουμε το ενδεχομενο της ψυχοσωματικης φύσης των συμπτωμάτων που μας αναφέρετε.

    Nous Therapy Center Αthanasis P. - Efthimiou D. & Partners

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Thessaloniki