• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 06/03/2024

Καλημερα σας 4 μερα σήμερα που κάνω εμετούς , Δεν έχω κάποια γαστρεντερίτιδα αλλά ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ και κρίσεις πανικού και νομίζω μου βγαίνει σε ψυχοσωματικό τώρα δηλαδή σε νεύρωση στομάχου ισχύει κάτι τέτοιο έτσι;(Κάνω αγωγή για τις κρίσεις με φάρμακα ) αλλά από την προηγούμενη εβδομάδα που άλλαξε ριζικά η καθημερινότητα μου με έπιασε

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αφού έχετε αποκλείσει άλλους λόγους για τους εμετούς μετά από μία καλή ιατρική εξέταση, ξεκινήστε ψυχοθεραπεία γιατί μπορείτε να απαλλαγείτε από αυτό που περνάτε πολύ γρήγορα.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Καλησπέρα σας. Τα φάρμακα μπορεί να ηρεμήσουν για λίγο τα συμπτώματα που περιγράφετε αλλά με την επόμενη αφορμή θα παρουσιαστούν εκ νέου τα συμπτώματα. Θα σας ανακουφίσει να μιλήσετε σε μία ψυχολόγο για κάποιο διάστημα για να συνειδητοποιήσετε την πηγή του άγχους σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Μπορεί να γίνεται από άγχος, αν αποκλείσει κανείς πρώτα τον ιατρικό παράγοντα. Χρειάζεστε βοήθεια για το άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • θα χρειαστείτε συστηματική ψυχοθεραπεία με κάποιον που ειδικεύεται σε κρίσεις πανικού

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας, είναι δυνατόν η αύξηση του αγχούς να οδηγήσουν σε αντιδράσεις όπως εμετός ή νεύρωση στομάχου. Αυτό που περιγράφετε είναι γνωστό ως ψυχοσωματική αντίδραση, όπου το σώμα ανταποκρίνεται στο άγχος και την ένταση που αισθάνεστε συναισθηματικά. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε τη θεραπεία που λαμβάνετε για τις κρίσεις πανικού και να συζητήσετε αυτές τις νέες αντιδράσεις με τον γιατρό σας. Επίσης, η συζήτηση με έναν ειδικό ψυχικής υγείας μπορεί να βοηθήσει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε αποτελεσματικά το άγχος και τις αντιδράσεις σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,

    Φαίνεται ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο με επαναλαμβανόμενα επεισόδια εμετού, τα οποία υποψιάζεστε ότι μπορεί να συνδέονται με το άγχος και τις κρίσεις πανικού σας. Η διορατικότητά σας σχετικά με την πιθανή ψυχοσωματική φύση αυτών των συμπτωμάτων είναι σημαντική και ευθυγραμμίζεται με την ψυχαναλυτική θεωρία, που υποστηρίζει ότι η ψυχολογική δυσφορία μπορεί να εκδηλωθεί σωματικά με τη μορφή σωματικών συμπτωμάτων.

    Η έννοια της "νεύρωσης του στομάχου" αναφέρεται στην ιδέα ότι οι συναισθηματικές συγκρούσεις ή οι στρεσογόνοι παράγοντες μπορούν να εκδηλωθούν ως σωματικά συμπτώματα που σχετίζονται με το γαστρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Χρειάζεται να κάνετε συνεδρίες με ειδικό ψυχικής υγείας με ειδίκευση στις κρίσεις πανικού ώστε να μάθετε να βλέπετε την ζωή με άλλη οπτική , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος