• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 06/07/2023

Έχω να κάνω μια ερώτηση έχω κάνει πολλές εξετάσεις πέρα από τον ιλιγγο που έχω κ μου λένε ότι μπορει να είναι από το αυτί ή από τον αυχενα έχω κόπωση μεγάλη κ νιώθω τα χέρια μου από τον αγκώνα κ κάτω κουρασμένα κ τα άκρα των χεριών σχέδον όλη μέρα μουδιασμένα κ τρέμουν λίγο κ ένα αίσθημα σαν να παραλύουν ελαφρά ασπρίζω κ νιώθω ότι θα πέσω κάτω κόβονται τα πόδια μου υπάρχει περίπτωση να είναι κρίση πανικού ; Δεν έχω ταχυπαλμία ούτε δύσπνοια . Οι εξετάσεις μ είναι όλες καθαρές , είμαι ένα μήνα έτσι κάποιες φορές περπατάω μόνο κ νιώθω ότι κουράζομαι κ θα πέσω κάτω κ εκεί νιώθω ότι δεν μπορώ να ανασάνω 😒 αλλά σχεδόν όλη μέρα είμαι με τα χέρια μουδιασμένα έχω πάει κ σε νευρολόγο κ καρδιολόγο κ ωρλ κ παθολόγο κ γαστρεντερολόγο παντού !!!!!

13 ειδικοί απάντησαν

  • Σε περίπτωση που οι γιατροι που σας εξέτασαν διέγνωσαν ότι η συμπτωματολογία που αναφέρεται έχει ψυχογενής ενδεχομένως αιτία και όχι σωματική, τότε η έναρξη ψυχοθεραπείας θα ήταν βοηθητική για την αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων και την βελτίωση της κατάστασης σας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Δοκίμασες να πας και σε κάποιον ψυχολόγο;
    Δεδομένου ότι έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και είσαι εντάξει παθολογικά θα ήταν χρήσιμο να πας και σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να δεις από τι προέρχεται όλο αυτό και πώς μπορείς να το λύσεις.

    Φιλικά,
    Ανδριάννα Γεροντή
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Δεν είναι πανικός ούτε άλλο θέμα ψυχιάτρου.Συνεχίστε με τους άλλους γιατρούς, καλή επιτυχία εύχομαι..

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Πιθανόν να οφείλεται στο άγχος και να περνάτε μικρές κρίσεις άγχους. Επίσης πολύ πιθανόν να έχετε κατάθλιψη. Θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο ή Ψυχίατρο

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ναι, μπορει να ειναι φοβία και κρίσεις πανικού.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ίσως να είναι ο δικός σας τρόπος να βιώνεται κρίσεις άγχους κάντε μια επίσκεψη σε ψυχολόγο, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ακουγεται οτι τα προβληματα σας ειναι ψυχοσωματικά. Αυτο σημαίνει οτι χρειάζεται να επισκεφτείτε καποιον ψυχολόγο ψυχοθεραπευτη εξειδικευμένο σε αυτο. Μια ολιστική προσεγγιση θα ηταν βοηθητική πχ ψυχοθεραπεία και βελονισμός.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • εάν έχετε επισκεφθεί όλους αυτούς τους γιατρούς και οι αιματολογικές σας εξετάσεις δεν δείχνουν κάποια παθολογία ή έλλειψη βιταμινών, το πιθανότερο είναι να έχετε κρίση πανικού.

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Ίσως θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, είναι πιθανόν να έχετε πολύ άγχος από τα συμπτώματα που αναφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αν δεν υπάρχουν παθολογικά ευρήματα τότε είναι πιθανό μια ψυχοσωματική αντίδραση του οργανισμού σας που σας λέει ότι κάτι δεν πάει καλά. Δεν ακούγεται σαν κρίση πανικού, αλλά το σώμα μας έχει πολλούς τρόπους να εκδηλώσει δυσφορία, άγχος ή άλλα καταπιεσμένα συναισθήματα. Αν θέλετε να μπείτε σε μια κατανόηση και σχέση με το σώμα και τον ευατό σας θα πρότεινα να μπείτε σε διαδιακασία ψυχοθεραπείας. Το σώμα μιλά και το σώμα δεν ψεύδεται, είναι καλό να αφουγκραζόμαστε και να νοηματοδοτούμε αυτά που μας εκδηλώνει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αρχικά θα ήθελα να αναρωτηθώ αν τρώτε και κοιμάστε καλά. Εκτός των γιατρών που είδατε θα ήταν καλό να δείτε έναν ορθοπεδικό, και ένα ενδοκρινολόγο και να κάνετε εξετάσεις επίσης για έλλειψη βιταμινών. Αν τίποτα παθολογικό δεν βρεθεί τότε καλό θα είναι να δείτε ένα ψυχίατρο. Θα ήταν χρήσιμο να αναφέρατε το πόσων ετών είστε καθώς και το φύλο σας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γειά σας!

    Αν οι ιατρικές εξετάσεις δεν "εξηγούν" τα συμπτώματα,θα δείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο στα ψυχοσωματικά και στις ψυχογενείς σωματικές διαταραχές!
    Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Τα ψυχοσωματικά συμπτώματα,
    είναι η πρώτη προειδοποίηση ότι κάτι δεν πάει καλά στην ζωή μας και στο σώμα μας!
    (=Αντιστρέψιμες Λειτουργικές διαταραχές! Πχ: νευρόπονοι, υπέρταση, ταχυκαρδία, αϋπνία! κλπ)
    Αν δεν κάνουμε ότι χρειάζεται για να επαναφέρουμε την ισορροπία στον οργανισμό μας (ομοιόστασ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτά που περιγράφετε. Ακούγεται πολύ κουραστικό και απογοητευτικό να βλέπετε το σώμα σας να συμπεριφέρεται με έναν τρόπο που σας εμποδίζει να ζείτε φυσιολογικά και να απολαμβάνετε τη κάθε μέρα.

    Είναι σημαντικό που έχετε κάνει διεξοδικές οργανικές εξετάσεις, καθώς τα συμπτώματά σας θα μπορούσαν να παραπέμπουν έντονα σε μία οργανική δυσλειτουργία. Ωστόσο, επειδή όπως λέτε βγαίνουν καθαρές, τα συμπτώματά σας μάλλον οφείλονται στο άγχος. Δεν είναι απαραίτητο να αφορούν σε κρίσεις πανικού. Το άγχος εμφανίζεται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους σε σωματικό επίπεδο.

    Αυτό που προσωπικά με προβληματίζ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα