• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 08/04/2024

Παιρνω χρονια αντικαταθλιπτικα και λίγο καιρό τώρα δεν με βοηθούν. Έχει κάνει ο γιατρος μου τα εξής: 1) Προσθήκη ενός ακόμα και 2) μείωση σε κάποια που παίρνω. Εμένα τελικά ο φόβος μου είναι ότι εφόσον κάνω χρονια χρήση έχω πάθει ανοσία και δεν υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει κανένα φάρμακο πλέον😥😥

11 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν ισχύει αυτό τα φάρμακα αν αλλάξει κιόλας το σκεύασμα δεν υπάρχει περίπτωση θα σας βοηθάει αλλά δεν φτάνει το φάρμακο μόνο χρειάζεται ψυχοθεραπεία μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας μπείτε σε θεραπεία το φάρμακο μόνο του δεν θα σας κάνει καλά το φάρμακο μόνο του σας κρατάει στην ίδια κατάσταση ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • ψυχοθεραπεία κάνετε παράλληλα; γιατί η αγωγή από μόνη της δεν κάνει θαύματα.χρειάζεται και εκπαίδευση διαχείρισης των συμπτωμάτων.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Λαμβάνετε αντικαταθλιπτική αγωγή εδώ και χρόνια, όμως τον τελευταίο καιρό για κάποιο λόγο παρατηρείτε να μη σας βοηθάει - το καταθλιπτικό συναίσθημα με κάποιο τρόπο επιμένει. Και όλη αυτή η κατάσταση μοιάζει να δημιουργεί επιπλέον φόβο και άγχος, ότι έχετε πάθει ανοσία και ότι δεν υπάρχει κανένα φάρμακο που να μπορεί να σας βοηθήσει. Πρέπει να είναι ένα συναίσθημα έντονης απόγνωσης, σα να μη βλέπετε κανένα φως στο σκοτεινό αυτό τούνελ που βρίσκεστε.

    Ως ψυχολόγος, θα προτιμήσω να μην τοποθετηθώ για τη φαρμακευτική αγωγή. Αν βλέπετε να μην σας βοηθάει, εκφράστε τις ανησυχίες σας στον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί (αν δεν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας, καλό είναι να απευθυνθείτε και σε άλλον/ άλλη ψυχίατρο για μείωση της αγωγής σας.
    Παράλληλα να συμμετέχετε σε κοινωνικές δραστηριότητες, να πάτε για φαγητό ή ποτό με φίλους, να πάτε θέατρο ή κινηματογράφο/ βόλτα στο πάρκο. Παράλληλα, μπορείτε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία μέσω βιντεοκλήσης/ viber/skype.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα,

    Από ό,τι φαίνεται περνάτε μια πολύ δύσκολη περίοδο στην ζωή σας.
    Πολλές φορές όμως η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της δεν επαρκεί. Θα ήταν καλό να εντάξετε στο θεραπευτικό σχήμα που ακολουθείτε ΚΑΙ ψυχοθεραπεία ώστε να αρχίσετε να διερευνάτε τα βαθύτερα αίτια που προκαλούν το άγχος και την καταθλιπτική σας διάθεση.

    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλημέρα σας, είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με τον γιατρό σας. Η ανοσία στα αντικαταθληπτικά είναι κάτι που ο γιατρός σας θα μπορούσε να εξετάσει πιο λεπτομερώς. Υπάρχουν επίσης εναλλακτικές θεραπείες και πρακτικές, όπως η συμβουλευτική ή η ψυχοθεραπεία, που μπορεί να βοηθήσουν. Οι συζητήσεις με ειδικούς στην ψυχική υγεία είναι σημαντικές για να βρείτε την καλύτερη λύση για εσάς.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Σημασία έχει οι αλλαγές που γίνονται νσ σας βοηθούν θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημερα σας.Δεν γνωριζω αν κανετε ταυτοχρονα και μια θεραπευτικη προσεγγιση, πιθανον να βοηθουσε αρκετα σε συνδυασμο με την φαρμακευτικη αγωγη.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καταρχάς, είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η αποτελεσματικότητα των αντικαταθλιπτικών μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο, και οι αλλαγές στη θεραπεία χρειάζεται να γίνονται με προσοχή και υπό την επίβλεψη του γιατρού σας. Η αίσθηση ότι έχετε ανοσία στα φάρμακα που λαμβάνετε είναι μια πραγματική ανησυχία, αλλά είναι σημαντικό να εξεταστεί σε βάθος από τον γιατρό σας.
    Η προσθήκη ενός νέου αντικαταθλιπτικού ή η μείωση της δοσολογίας μπορεί να είναι μέρος μιας στοχευμένης προσέγγισης για να βρεθεί η ιδανική θεραπεία για εσάς.
    Θα σας συνιστούσα να συζητήσετε ανοιχτά με τον γιατρό σας τις ανησυχίες σας, εξηγώντας λεπτομερώς τις αλλαγέ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου για την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων, αλλά η αντιμετώπιση της κατάθλιψης είναι συχνά μια διαδικασία που απαιτεί χρόνο και υπομονή, με προσαρμογές στη θεραπευτική προσέγγιση. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι η φαρμακοθεραπεία αποτελεί μόνο ένα μέρος της συνολικής προσέγγισης στην αντιμετώπιση της κατάθλιψης. Η ψυχοθεραπεία παίζει επίσης κρίσιμο ρόλο, προσφέροντας βαθύτερη κατανόηση των υποκείμενων αιτιών της διαταραχής σου και ενισχύοντας τις δεξιότητες αντιμετώπισης.

    Η επιστημονική ομάδα της Ψυχόπλευσης

  • Ίσως είναι χρήσιμο να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, η οποία σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή και σταδιακή μείωση των φαρμάκων θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξαναβρείτε τη λειτουργικότητά σας. Στην κατάθλιψη ειδικά, η ψυχοθεραπεία είναι απαραίτητη, καθώς τα φάρμακα βοηθούν μόνο στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων που σας φέρνουν δυσκολίες στη ζωή σας, ενώ η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις αιτίες των προβλημάτων σας και να βρείτε κατάλληλες λύσεις για να λειτουργείτε όπως παλιά και να χαίρεστε τη ζωή, ενδυναμώνοντας την ψυχική σας ανθεκτικότητα σε δύσκολες καταστάσεις, μέσα από την αναγνώριση και αποδοχή ότι θα υπάρχουν και καλές... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία