• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 04/02/2024

Καλησπέρα.ειμαι έγκυος στο μήνα μου και διαγνώστηκα με κατάθλιψη πριν από κάποιους μήνες.ο γυναικολόγος δεν επέτρεψε να πάρω την αγωγή που μου σύστησε η ψυχίατρος και προσπαθώ όσο μπορώ να το παλέψω.φοβαμαι ότι θα χειροτερέψει κι άλλο η κατάσταση όταν γεννήσω και ότι δεν θα μπορέσω να αποφύγω τα φάρμακα.θα ήθελα να ρωτήσω,αν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να θηλάσω το μωρό μου,αλλά να παιρνω και την αγωγή που πρέπει.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό το ξέρει μόνο ψυχίατρος και παιδίατρος , αυτό που χρειάζεται είναι να μπείτε άμεσα σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας να μιλήσετε για ότι σας απασχολεί και σας κάνει να χάνεται την ελπίδα για ένα καλό μέλλον , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,
    θα σας πρότεινα ψυχοθεραπευτική υποστήριξη σε αυτή τη φάση, ώστε να αποφευχθεί μία επιλόχια κατάθλιψη, που καλό θα ήταν να αποφευχθεί. Οι ορμόνες της εγκυμοσύνης, ως ένα σημείο, σας προφυλλάσσουν στην εγκυμοσύνη και σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία θεωρώ ότι θα βοηθηθείτε πολύ.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Καλησπέρα,
    κατανοώ ότι η κατάθλιψη μπορεί να είναι μια πρόκληση για σας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και είναι αναμενόμενο να φοβάστε την επιδείνωση της κατάστασης μετά τη γέννηση.
    Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις σκέψεις σας με τους γιατρούς που σας παρακολουθούν, όπως ο γυναικολόγος και ο ψυχίατρος. Αυτοί είναι οι κατάλληλοι επαγγελματίες που μπορούν να αξιολογήσουν την κατάστασή σας και να προτείνουν τις καλύτερες δυνατές λύσεις για εσάς και το μωρό σας.
    Η απόφαση για το εάν θα θηλάσετε το μωρό σας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Θα σας πρότεινα, επίσης, να συζητήσετε αυτό το θέμα με τον γυναικολόγο σας, καθώς θα μ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας! Με το καλό και κάθε καλό! Γιατί δεν επιχειρείτε μια απλή συζήτηση, με λίγη ψυχοθεραπεία συμβουλευτικής; Εξάλλου η αυτο-φροντίδα σας, θα βοηθήσει και τη φροντίδα του εμβρύου σας. Με άλλα λόγια θα κάνετε διττό καλό. Εάν εξαντληθεί αυτός ο τρόπος, τότε μπορείτε να προσφύγετε πάλι στην ψυχίατρο σας ή σε άλλον/η ειδικό. Καμία φορά είναι ωφέλιμο να λαμβάνεται και μια 2η γνώμη, η οποία μπορεί να είναι ταιριαστή και αρεστή. Στη διάθεσή σας, σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Υπάρχει εξειδικευμένος κλάδος της ψυχιατρικής που ασχολείται ακριβώς με το ζήτημα της φροντίδας της περιγεννητικης υγείας, όπου η λήψη της φαρμακευτικής αγωγής αποφασίζεται τεκμηριωμένα εφόσον κριθεί απαραίτητο, ειδάλλως υπάρχει ψυχοθεραπευτικη παρακολούθηση της επιτοκου. Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχίατρο στην περιγεννητικη ψυχίατρικη ώστε να αντιμετωπίσετε τα ζητήματα που σας απασχολούν. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου η λεχωιδα λαμβάνει φαρμακευτική αγωγή κατά τη διάρκεια του θηλασμού εφόσον αυτό κριθεί απαραίτητο.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Γι αυτό θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον γυναικολόγο και τον ψυχίατρο που θα σας χορηγήσει το φάρμακο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Kαλησπέρα σας, καλό είναι να επικοινωνήσετε αρχικά με την ψυχίατρό σας, σχετικά με την φαρμακευτική αγωγή για την κατάθλιψη, παράλληλα, μπορείτε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία μέσω βιντεοκλήσης, διαδικτυακές συνεδρίες ψυχοθεραπείας, προκειμένου να βελτιωθεί σημαντικά η διάθεσή σας. Επίσης δεν επηρεάζουν τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα με το θυλασμό, εφόσον λαμβάνονται προσεκτικά και πάντα με την καθοδήγηση έμπειρης ψυχιάτρου. Δρ. Κωνσταντίνα-Μαρία Αλεξοπούλου Δρ. Ψυχολογίας Παρίσι Universite Paris7. Msc Pgdip Phd.

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να το συζητήσετε με τον θεράποντα ψυχίατρο, στον θηλασμό επιτρέπονται πολύ μικρές δόσεις φαρμάκων που μπορεί να μην είναι θεραπευτικές. Αν δεν αντέχετε μπορείτε να μην θηλάσετε και να πάρετε φάρμακα στις δόσεις που πρέπει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • αταρχάς, κατανοώ την ανησυχία σας σχετικά με την κατάθλιψη και τον ενδεχόμενο αντίκτυπο της εγκυμοσύνης στην κατάστασή σας. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η απόφαση σχετικά με τη θηλαστική διατροφή κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης και μετά τον τοκετό πρέπει να ληφθεί με σύνεση και υπό την επίβλεψη των γιατρών σας.

    Οι γιατροί προτείνουν συνήθως να είναι ενήμεροι για τη χρήση φαρμάκων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού. Σε ορισμένες περιπτώσεις, υπάρχουν φάρμακα που είναι ασφαλή για χρήση κατά τη διάρκεια της θηλασμού. Η συνεργασία με τον γυναικολόγο σας και τον ψυχίατρο είναι κρίσιμη για τον καθορισμό εναλλακτικών λύσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς