• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 25/03/2024

Καλησπέρα. Στη περίοδο που βιώνω συναισθηματική κατάθλιψη χρησιμοποιώ ανά διαστήματα ηρεμηστικα τύπου (ταβορ) ώστε να ηρεμούν οι σκέψεις και η νευρικότητα μου. Όταν έρχεται η ώρα της στέρησης σταματάω παρότι βλέπω ότι αν πάρω θα βοηθήσει, και όλη τη διάρκεια έχω συνεχή τάση για εμετό και ζαλάδα Θα ήθελα μια πρόταση για αντικατάσταση τους ή προσωρινή λύση για τις στιγμές όπου βρίσκομαι σε σωματικη δυσαρέσκεια απ' το φάρμακο. Ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Η φαρμακευτική αγωγή που αναφέρετε χρειάζεται να χορηγείται ή να τροποποιείται για τους λόγους που αναφέρετε μόνο από ψυχίατρο.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, θα προτεινα να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να βελτιωθεί η διάθεση και να έχετε περισσότερη ηρεμία.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Αφήστε τα χάπια, ξεκινήστε ψυχοθεραπεία και δεν θα ασχοληθείται ποτέ ξανά με χάπια. Κάνετε κύκλους, φαύλους κύκλους.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοηθήσει προσωρινά, αλλά δεν δίνει λύση στα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Θα πρότεινα να συζητήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να δείτε τις αιτίες του στρες σας και τη διαχείρισή τους. Στη διάθεσή σας

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας κατανοώ ότι η στέρηση των ηρεμητικών μπορεί να είναι δύσκολη και να προκαλεί σωματική δυσφορία. Μια προσωρινή λύση που μπορείτε να δοκιμάσετε είναι η αντικατάσταση τους με φυσικές τεχνικές χαλάρωσης και ανακούφισης, όπως η βαθιά αναπνοή, η γιόγκα. Αυτές οι τεχνικές μπορούν να βοηθήσουν να ηρεμήσει το μυαλό σας και να αντιμετωπίσετε την άγχος και την ανησυχία χωρίς τη χρήση φαρμάκων. Επιπλέον, μπορείτε να εξερευνήσετε την επιλογή της ψυχοθεραπείας με έναν ειδικό ψυχικής υγείας για να βρείτε τις καλύτερες πρακτικές που ταιριάζουν στις ανάγκες σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με ψυχίατρο για να έχετε θεραπευτική συμβουλή, αλλιώς θα ταλαιπωρείστε και θα υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίζουμε τις ανάγκες μας και να αναζητούμε τις κατάλληλες λύσεις για την ψυχικής μας υγεία. Κατανοώ πως η χρήση ηρεμιστικών μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους και της νευρικότητας.
    Ωστόσο, είναι σημαντικό επίσης να αναζητήσουμε εναλλακτικές λύσεις όταν αντιμετωπίζουμε δυσκολίες με τη χρήση αυτών των φαρμάκων. Ως ψυχολόγος, θα σας πρότεινα να εξετάσετε να αρχίσετε ψυχοθεραπεία ώστε να διαχειριστείτε πιο αποτελεσματικά τα συναισθήματά σας και να ανακαλύψετε και άλλους τρόπους αντιμετώπισης της κατάθλιψης.
    Επιπλέον, η άσκηση, η σωστή διατροφή και ο καλός ύπνος μπορούν να έχουν σημαντική
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Υπάρχουν αλλά ηρεμιστικά ,που δεν είναι τόσο εθιστικά , μιλήστε με τον ψυχίατρο σας σίγουρα υπάρχουν και άλλα νέας γενιάς , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος