• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 27/03/2024

Καλησπέρα σας πέθανε η πεθερά μου και Αντρα σμου δεν έχω όρεξη για τίποτα για μπωρο να κάνω ότι όρεξη έχει για εμάς ούτε για τίποτα!!

5 ειδικοί απάντησαν

  • Ο σύζυγός σας πενθεί και αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό. Χρειάζεται χρόνος για να συνέλθει και καλό είναι να μην τον πιέζετε να νιώσει γρήγορα καλά. Αυτό που περιγράφετε είναι φυσιολογικό πένθος και θρήνος, αρκεί να είναι πρόσφατο. Αν έχει γίνει πριν από δύο χρόνια τότε χρειάζεται ψυχιατρική αξιολόγηση.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Κουράγιο. Το πένθος θέλει χρόνο. Δεν είναι παθολογικός πόνος για να θέλει ψυχοθεραπεία ή φάρμακα. Αν όμως νιώθετε ότι χρειάζεστε βοήθεια, αυτή πρέπει να έχει την μορφή ψυχολογικής στήριξης.

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Το πένθος μπορεί για ένα διάστημα να μας δυσκολέψει, μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ο άντρας σας βρίσκεται σε διαδικασία πένθους. Μπορεί και να χρειάζεται ψυχοθεραπεία. Δώστε του λίγο χρόνο και αν συνεχιστεί απευθυνθείτε σε ψυχολόγο

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα,
    Η απώλεια ενός αγαπημένου ανθρώπου, όπως η πεθερά σας, μπορεί να είναι ένα πολύ δύσκολο και συναισθηματικά φορτισμένο γεγονός. Είναι φυσιολογικό που ο άντρας σας βρίσκεται σε μία κατάσταση πένθους, θλίψης και αποχής μετά τον θάνατο αυτού του σημαντικού προσώπου στη ζωή του. Ο τρόπος που εκδηλώνεται η θλίψη διαφέρει από άτομο σε άτομο, και είναι σημαντικό να δείξουμε κατανόηση και υποστήριξη σε αυτήν τη δύσκολη περίοδο.
    Θα σας συνιστούσα να είστε προσεκτική και υπομονετική με τον άντρα σας. Οι αντιδράσεις του μπορεί να περιλαμβάνουν συναισθήματα αρνητικά όπως θλίψη, αποχή, αλλά και οργή ή αδιαφορία. Είναι σημαντικό να του επ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής