• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 03/04/2023

Γεια σας έχω ένα πρόβλημα.Πριν από 2 χρόνια περίπου ενώ ήμουν πάνω στη μηχανή με των πατέρα μου,κάπου γλυστρισαμε και πέσαμε σχεδίων σταματημενη κ χτύπησα το γόνατο.Πηγα στο νοσοκομείο κ μου είχαν πει ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και θα περάσει.Δυστηχος αλλαγή δεν είδα προς το καλύτερο αλλά δε μπορώ να το ιδίως γιατί ενοχλη.Δεν πονάω,αλλά δυσκολεύει τη ζωή μου.Ισος να ήθελε κάποιες φυσιοθεραπείες αλλά δεν έχω εργασία και ζω με Προνοια.Παρακαλω τι μπορώ να κάνω; Σας ευχαριστώ!!

20 ειδικοί απάντησαν

  • Να πάτε σε νοσοκομείο που παρέχονται δωρεάν.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να κάνετε φυσικοθεραπείες σε δημόσια δομή, δηλαδή ως εξωτερική ασθενής σε νοσοκομείο που έχει ορθοπεδικές κλινικές.

    Κωτίδη Σοφία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Κρυονέρι

  • Καλησπέρα σας.
    υπάρχουν και δημόσιες δομές που μπορούν να παρέχουν φυσικοθεραπεία σε ανασφάλιστους. Πέρα από τη φυσικοθεραπεία και ανεξαρτήτως παθολογίας, σίγουρα θα σας βοηθούσε η στοχευμένη γυμναστική καθώς ένα δυνατό μυϊκό σύστημα μπορεί να βελτιώσει οποιαδήποτε κατάσταση και υπό προϋποθέσεις, ακόμη και να την κάνει ασυμπτωματική.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποια δημόσια δομή. Όπως για παράδειγμα κάποια φυσικοθεραπευτήρια του δήμου σας.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, να απευθυνθείτε σε δημόσιο Νοσοκομείο ή σε κέντρα υγείας όπου υπάρχουν τμήματα φυσιοθεραπείας. Αν ζείτε στην Αθήνα μπορείτε να αναζητήσετε φυσιοθεραπεία στα ιατρεία του Δήμου Αθηναίων.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Καλησπέρα σας, πρέπει να σας εξετάσει πάλι κάποιος ορθοπαιδικός, γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός από την πρώτη αξιολόγηση.

    Παπουτσάκη Νεκταρία

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Ωρωπός

  • Να απευθυνθέιτε ξανά στο νοσοκομείο που σας είδαν την πρώτη φορά διότι με την ασφάλεια της πρόνοιας που έχετε μόνο νοσοκομειακη περίθαλψη δικαιούσθε δωρεάν

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εφόσον σας ενοχλεί τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να κάνετε μια μαγνητική τομογραφία στο γόνατο για να αποκλείσουμε ή να επιβεβαιώσουμε μια βλάβη σε μηνίσκο ή σε χιαστό.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Μπορειτε να απευθυνθείτε σε τμημα φυσικοθεραπείας του δημοσίου χωρις καμια επιβάρυνση !

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Με δεδομενο οτι η αρχική κλινικη εξέταση δεν ανέδειξε άλλες παθολογικες καταστασεις (καταγμα, συνδεσμικες βλαβες) χρειάζεται επανεξεταση ωστε να αξιολογηθεί ο πόνος και να διερευνηθουν αλλά παθολογικα αίτια.
    Για παράδειγμα θα πρεπει να διερευνηθεί η πιθανότητα οστικού οιδήματος συνεπεία της κάκωσης. Οι φυσικοθεραπείες εχουν ένδειξη εφοσον ταυτοποιηθεί το αίτιο του πόνου.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Λογω της δυσκολιας οικονομικης φυσεως που επικαλειστε θα σας περεπεμπα σε ιατρειο Δημοσιας δομης ΕΦΚΑ,στο οποιο μπορειτε να κανετε τις συνεδριες χωρις καμια οικονομικη επιβαρυνση.

    Αποστολόπουλος Λεωνίδας

    Φυσικοθεραπευτής

    Άγιος Δημήτριος

  • Γεια σας , προφανώς έχει μείνει μια χρόνια φλεγμονή , οίδημα μετά την πτώση. Καλό θα ήταν να επικεντρωθείτε στην ενδυνάμωση του τετρακεφάλου. Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΠΡΟΝΟΙΑ, ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΟΜΗ. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΩΓΗ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΕΙ.

    Δημητρακόπουλος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός

    Εύοσμος

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε δημόσια δομή

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δυστυχώς δε μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή γιατί δεν ξέρω ακριβώς το πρόβλημα που έχεις στο γόνατο.
    Να επισκεφτείς καποιο γιατρό, μπορείς στα Κέντρα Υγείας κ στα Δημόσια Νοσοκομεία να κλείσεις ραντεβού σε εξωτερικα ιατρεία δωρεάν

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Αγαπητή μου, ένας κλινικός έλεγχος θα μας έδινε περισσότερες πληροφορίες, αλλά για την σαφή διάγνωση είναι αναγκαίος ο έλεγχος δια μαγνητικής τομογραφίας. Πιθανολογώ την κάποιου βαθμού ρήξη του μηνίσκου. Σας ευχαριστώ και αναμένω νέα σας.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Ασκήσεις τετρακέφαλου να κάνετε για μείωση πόνου, σταθερότητα, στήριξη και καλύτερη θρέψη του γονάτου.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • Μπορειτε να κανετε φυσικοθεραπεια μεσω της προνοιας δωρεαν απο οσο γνωριζω μονο ομως σε δημοσιο νοσοκομειο.

    Κέντρα Φυσικοθεραπείας "Εξέλιξη"

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλλιθέα

  • Μπορείτε να πάτε στά τακτικά ιατρεία σε κάποιο νοσοκομείο. Εκεί θα σας δούνε με ραντεβού και θα σας γράψουν φυσικοθεραπείες να τις κάνετε σε νοσοκομείο.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • θα απευθυνθείτε σε δημόσια δομή ώστε να σας παρασχεθούν υπηρεσίες Υγείας δωρεάν.... !

    Δημητρόπουλος Γεώργιος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Μάκρη