• Fracture
  • Submitted on 03/04/2023

Γεια σας έχω ένα πρόβλημα.Πριν από 2 χρόνια περίπου ενώ ήμουν πάνω στη μηχανή με των πατέρα μου,κάπου γλυστρισαμε και πέσαμε σχεδίων σταματημενη κ χτύπησα το γόνατο.Πηγα στο νοσοκομείο κ μου είχαν πει ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και θα περάσει.Δυστηχος αλλαγή δεν είδα προς το καλύτερο αλλά δε μπορώ να το ιδίως γιατί ενοχλη.Δεν πονάω,αλλά δυσκολεύει τη ζωή μου.Ισος να ήθελε κάποιες φυσιοθεραπείες αλλά δεν έχω εργασία και ζω με Προνοια.Παρακαλω τι μπορώ να κάνω; Σας ευχαριστώ!!

20 specialists answered

  • Να πάτε σε νοσοκομείο που παρέχονται δωρεάν.

    Mihalopoulos Paulos

    Physiotherapist

    Nea Smirni

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να κάνετε φυσικοθεραπείες σε δημόσια δομή, δηλαδή ως εξωτερική ασθενής σε νοσοκομείο που έχει ορθοπεδικές κλινικές.

    Κωτίδη Σοφία (Deactivated account)

    Physiotherapist

    Krioneri

  • Καλησπέρα σας.
    υπάρχουν και δημόσιες δομές που μπορούν να παρέχουν φυσικοθεραπεία σε ανασφάλιστους. Πέρα από τη φυσικοθεραπεία και ανεξαρτήτως παθολογίας, σίγουρα θα σας βοηθούσε η στοχευμένη γυμναστική καθώς ένα δυνατό μυϊκό σύστημα μπορεί να βελτιώσει οποιαδήποτε κατάσταση και υπό προϋποθέσεις, ακόμη και να την κάνει ασυμπτωματική.

    Rebalance Athens

    Physiotherapist

    Koukaki

  • Καλησπέρα σας. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποια δημόσια δομή. Όπως για παράδειγμα κάποια φυσικοθεραπευτήρια του δήμου σας.

    Afthinos Konstantinos (My Physio)

    Physiotherapist

    Agia Paraskevi

  • Καλησπέρα σας, να απευθυνθείτε σε δημόσιο Νοσοκομείο ή σε κέντρα υγείας όπου υπάρχουν τμήματα φυσιοθεραπείας. Αν ζείτε στην Αθήνα μπορείτε να αναζητήσετε φυσιοθεραπεία στα ιατρεία του Δήμου Αθηναίων.

    Pnaka Konstantina

    Physiotherapist

    Ilion

  • Καλησπέρα σας, πρέπει να σας εξετάσει πάλι κάποιος ορθοπαιδικός, γιατί έχει περάσει αρκετός καιρός από την πρώτη αξιολόγηση.

    Papoutsaki Nektaria

    Φυσικοθεραπεύτρια

    Oropos

  • Να απευθυνθέιτε ξανά στο νοσοκομείο που σας είδαν την πρώτη φορά διότι με την ασφάλεια της πρόνοιας που έχετε μόνο νοσοκομειακη περίθαλψη δικαιούσθε δωρεάν

    Χριστοδούλου Αναστάσιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Εφόσον σας ενοχλεί τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να κάνετε μια μαγνητική τομογραφία στο γόνατο για να αποκλείσουμε ή να επιβεβαιώσουμε μια βλάβη σε μηνίσκο ή σε χιαστό.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Μπορειτε να απευθυνθείτε σε τμημα φυσικοθεραπείας του δημοσίου χωρις καμια επιβάρυνση !

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Με δεδομενο οτι η αρχική κλινικη εξέταση δεν ανέδειξε άλλες παθολογικες καταστασεις (καταγμα, συνδεσμικες βλαβες) χρειάζεται επανεξεταση ωστε να αξιολογηθεί ο πόνος και να διερευνηθουν αλλά παθολογικα αίτια.
    Για παράδειγμα θα πρεπει να διερευνηθεί η πιθανότητα οστικού οιδήματος συνεπεία της κάκωσης. Οι φυσικοθεραπείες εχουν ένδειξη εφοσον ταυτοποιηθεί το αίτιο του πόνου.

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Λογω της δυσκολιας οικονομικης φυσεως που επικαλειστε θα σας περεπεμπα σε ιατρειο Δημοσιας δομης ΕΦΚΑ,στο οποιο μπορειτε να κανετε τις συνεδριες χωρις καμια οικονομικη επιβαρυνση.

    Αποστολόπουλος Λεωνίδας

    Physiotherapist

    Agios Dimitrios

  • Γεια σας , προφανώς έχει μείνει μια χρόνια φλεγμονή , οίδημα μετά την πτώση. Καλό θα ήταν να επικεντρωθείτε στην ενδυνάμωση του τετρακεφάλου. Ευχαριστώ

    Vogiatzis Harilaos

    Physiotherapist

    Thessaloniki

  • ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΠΡΟΝΟΙΑ, ΚΛΕΙΣΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΟΜΗ. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΓΩΓΗ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΕΙ.

    Dimitrakopoulos Mihail

    Ορθοπαιδικός

    Evosmos

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε δημόσια δομή

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Δυστυχώς δε μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή γιατί δεν ξέρω ακριβώς το πρόβλημα που έχεις στο γόνατο.
    Να επισκεφτείς καποιο γιατρό, μπορείς στα Κέντρα Υγείας κ στα Δημόσια Νοσοκομεία να κλείσεις ραντεβού σε εξωτερικα ιατρεία δωρεάν

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Αγαπητή μου, ένας κλινικός έλεγχος θα μας έδινε περισσότερες πληροφορίες, αλλά για την σαφή διάγνωση είναι αναγκαίος ο έλεγχος δια μαγνητικής τομογραφίας. Πιθανολογώ την κάποιου βαθμού ρήξη του μηνίσκου. Σας ευχαριστώ και αναμένω νέα σας.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Ασκήσεις τετρακέφαλου να κάνετε για μείωση πόνου, σταθερότητα, στήριξη και καλύτερη θρέψη του γονάτου.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Physiotherapist

    Neapoli

  • Μπορειτε να κανετε φυσικοθεραπεια μεσω της προνοιας δωρεαν απο οσο γνωριζω μονο ομως σε δημοσιο νοσοκομειο.

    Γεωργόπουλος Χρήστος

    Physiotherapist

    Kallithea

  • Μπορείτε να πάτε στά τακτικά ιατρεία σε κάποιο νοσοκομείο. Εκεί θα σας δούνε με ραντεβού και θα σας γράψουν φυσικοθεραπείες να τις κάνετε σε νοσοκομείο.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • θα απευθυνθείτε σε δημόσια δομή ώστε να σας παρασχεθούν υπηρεσίες Υγείας δωρεάν.... !

    Dimitopoulos Georgios

    Physiotherapist

    Nea Makri