• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 26/12/2023

Καλησπερα εχω χειρουργηθεί 22/11 με τρισφυριο κάταγμα τοποθέτηση βίδων κσι λάμας.Εχω ξεκινήσει στις 4εβδομαδες κινητοποίηση με φθ και μερική φόρτιση περίπου 20κ με ειδική μπότα -νάρθηκα. Το προβλημα μου εινσι οτι δεν εχω πλήρη αίσθηση του δέρματος του ποδιού στην επιφάνεια του κουτουπιε που καταλήγει και στα τρία μεσαία δάχτυλα δλδ κσι να μα τσιμπήσει κάποιος εχω μικρη αίσθηση, κινητοποίηση ομως των δακτύλων υπαρχει.Επισης αισθάνομαι το πόδι σαν ξύλο στις τομές εσωτερικά και εξωτερικά και κατι σαν δυσκαμψία ειδικά τος πρωινές ώρες. Οταν ξεκινάω τις ασκήσεις πιυ κανω η κατάσταση εινσι πολυ καλύτερη με μεγάλο ευροσ Κίνησης. Η ερώτηση μου ειναι αν θα επανέλθει ποτέ η αίσθηση του ποδιού η θα παραμείνει ετσι μουδιασμένο στα σημεία που προανέφερα και αν επισης αυτη η δυσκαμψία θα φυγει με τις φθ η οταν αρχίσω να περπατάω.. ευχαριστω πολυ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Και το μούδιασμα θα φύγει με τον καιρό και η κίνηση θα επανέλθει με τις φυσιοθεραπειες.Δεν βλέπω κάτι λάθος στην αντιμετώπιση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η κύρια φυσικοθεραπεία είναι το περπάτημα. Μην κάνετε άλλες φυσικοθεραπείες. Τα μουδιάσματα που έχετε, νομίζω οφείλονται σε κάποια βλάβη των δερματικών νεύρων κατά την τομή του δέρματος. Πρέπει να κάνετε ένα ηλεκτομυογράφημα. Με χαρά θα σας περιμένω να λύσουμε το πρόβλημα. Βεβαίως ο γιατρός που σας χειρούργησε θα έπρεπε να είναι ο πλέον αρμόδιος για να σα;ς δώσει απαντήσεις. Σας εύχομαι καλές γιορτές και καλή Χρονιά. Χρόνια Πολλά.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Η αίσθηση εξαρτάται αν θα έρθει από το πόσο έχουν τραυματιστεί τα αισθητηρια νεύρα στην περιοχή.
    Χρειάζεται κλινική εξέταση απεικονιστική μελέτη και μετά υπάρχουν πολλών ειδών θεραπείες για τον πόνο την δυσκαμψία και το μουδιάσμα πιο δυναμικές από τις φυσικοθεραπείες.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Κατά αρχάς για κάποιες εβδομάδες ή μήνες θα υπάρχουν προβλήματα όπως πρήξιμο δυσκαμψία κτλ που σταδιακά θα βελτιώνονται κ αυτά δεν είναι καθόλου ανησυχητικα.
    Για τη διαταραχή της αίσθησης στο πέλμα η περιγραφή σας υποδηλώνει ότι πρόκειται για βλάβη ενός αισθητικού νευρικού κλάδου (που δεν παίζει ευτυχώς κανένα ρόλο στην κίνηση) είτε κατά τον αρχικό σας τραυματισμό είτε από το χειρουργείο .
    Οπότε αν η βλάβη είναι από πίεση , πρήξιμο , ελκυσμό κτλ θα αναλάβει το νευρακι σταδιακά , ενώ αν το νεύρο έχει πχ κοπεί κατά τη διάρκεια της επέμβασης δε θα επανέλθει ποτε
    Σε κάθε περίπτωση δεν παίζει ιδιαίτερο ρολο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος