• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/01/2024

Τα τελευταία δύο χρόνια αντιμετώπιζα συμπτώματα κατάθλιψης και συναισθήματα παραίτησης, μπορούσα, όμως να είμαι οριακά λειτουργικός. Μετά από ένα δυσάρεστο συμβάν, επακόλουθο της παραπάνω δυσλειτουργίας, όμως, το μυαλό μου μοιάζει να παραιτήθηκε οριστικά. Σαν να πήγε ξαφνικά σε διακοπές. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε τίποτα, καθώς μου φέρνει εμμονικά στο προσκήνιο τις ίδιες και τις ίδιες μη-παραγωγικές ιδέες. Ως αποτέλεσμα, δεν μπορώ να διεκπεραιώσω βασικές εργασίες, ώστε να είμαι λειτουργικός. Πώς ξεπερνιέται όλο αυτό;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται διερεύνηση από ειδικό ψυχικής υγείας, περισσότερες πληροφορίες, πιστεύω υπάρχει τρόπος να επανελθεται και να βγείτε από την κατάθλιψη επίσης , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπερα σας. Στις περιπτώσεις όπου η λειτουργικότητα ενός ατόμου περιορίζεται σημαντικά λόγω ψυχικών συμπτωμάτων, είναι σημαντικό αυτά να αντιμετωπιστούν το συντομότερο. Η φαρμακευτική αγωγή απο καποιον ψυχίατρο είναι ο πιο γρήγορος τρόπος. Ωστόσο χρειάζεται να γνωρίζετε πως η αγωγή ενώ μπορεί να ανακουφίσει και ίσως να εξαλείψει τα συμπτώματα, δεν αντιμετωπίζει τα αίτια που τα προκαλούν. Η αντιμετώπιση αυτών γίνεται μέσω ψυχοθεραπείας κάτι το οποίο είναι πολύ σημαντικό προκειμένου να μην επαναεμφανιστούν αυτα τα συμπτώματα ή άλλα παρόμοια στο μέλλον.
    Εύχομαι να καταφέρετε να ανακάμψετε το συντομότερο και να ξεπεράσετε αυτή την δύσκολη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για την κατάσταση που αντιμετωπίζετε. Δεν είναι καθόλου εύκολη.

    Ένας ειδικός μπορεί να σας υποστηρίξει να βρείτε το καλύτερο για εσάς.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλημερα σας.Αρχικα η αναγνωριση και η αποδοχη της καταστασης ειναι πολυ δυνατο βημα.Το επομενο θα ηταν η αλλαγη και ο τροπος με τον οποιο αντιμετωπιζεται τις διαφορες καταστασεις, σκεψη, σε συνεργασια με εναν ειδικο ωστε το μυαλο να αφυπνιστει παλι.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Ποιός τομέας της ζωής σας δεν σας αρέσει; η εργασία; η προσωπική σας ζωή; οι ερωτικές σχέσεις γενικότερα;
    Είναι ερωτήματα που πρέπει να διευκρινιστούν μήπως αποτελούν εστίες παραγωγής και τροφοδότησης των συμπτωμάτων που περιγράφετε.
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Τα συναισθήματα παραίτησης και τα καταθλιπτικά συμπτώματα συχνά συνυφαίνονται με την απώλεια νοήματος. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο που θα παρέχει την κατάλληλη υποστήριξη και φροντίδα στη φάση που αντιμετωπίζετε. Η θεραπευτική διαδικασία θα σας κατευθύνει στην εκ νέου νοηματοδότηση της ζωής σας. Το οικογενειακό αλλά και διαπροσωπικό δίκτυο μπορεί επίσης να παρέχει σημαντική υποστήριξη, τόσο και η αυτοφροντίδα. Μοιραστείτε τα συναισθήματά σας με σημαντικούς άλλους. Ελπίζω αυτή η απάντηση να είναι βοηθητική 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Καλησπέρα. Καλό θα ήταν αφού αναγνωρίζετε τα συμπτώματα σας, να απευθυνθείτε άμεσα σε κάποιον ειδικό. Υπάρχουν αρκετές τεχνικες που θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν να γίνετε και πάλι λειτουργικός.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Για να το ξεπεράσετε θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό γιατρό (ψυχίατρο) ή, αν κι εφόσον θεωρείτε πιο "ήπιο" αυτό που βιώνετε, σε ψυχολόγο για συστηματική ψυχοθεραπεία. Συμπληρωματικα, κι εφόσον η ιατρική σας κατάσταση είναι η κατάλληλη και το επιτρέπει ο προσωπικός σας γιατρός, άσκηση, περπάτημα, κατάλληλη - καλή διατροφή. Όσο μπορείτε μπορείτε περισσότερες κοινωνικές αλληλεπιδρασεις και δραστηριότητες, μην αποσύρεστε κοινωνικά. Εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά.

    Χατζοπούλου Ευμορφία

    Ψυχολόγος

    Βέροια

  • Τα συμπτώματα κατάθλιψης και η αίσθηση παραίτησης που αναφέρετε σας εξαντλούν και επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά σας. Το επιπλέον στρες από το δυσάρεστο συμβάν φαίνεται πως έχει οδηγήσει το νου σας σε μια κατάσταση που δυσκολεύετε να συγκεντρωθείτε και να είστε παραγωγικός.
    Σε αυτήν την περίοδο της ζωής σας, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια από έναν ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή. Ο ειδικός θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να επεξεργαστείτε τις σκέψεις σας καθώς και να εξερευνήσετε μαζί τρόπους που θα σας κάνουν να ανακτήσετε την λειτουργικότητά σας. Αν και ο δρόμος δεν είναι εύκολος, σίγουρα θα μπορέσετε να αντιμετωπίσετε αυτήν τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα πρέπει να παρακολουθείστε από ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγεί θεραπευτικά και να σας χορηγεί την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή αν χρειάζεται αυτό, για να αντιμετωπιστούν τα συμπτώματα που περιγράφετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός