• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/07/2023

Εχω καταγμα στο πεμπτο μεταταρσιο πρεπει να κανω αντιπηκτικες; Κινουμαι απλα δεν το παταω

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Αν δε έχετε κάποιο γυψονάρθηκα ή τύπου μπότα εμπορίου θεωρητικά δεν χρειάζεται να κάνετε. Καλό όμως είναι να συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας. Περαστικά σας!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αν δεν δώ ακτινογραφίες δεν μπορώ να σας απαντήσω με σιγουριά. Νομίζω πώς όχι. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Στο θέμα αν πρέπει ή όχι να κάνετε αντιπηκτικές το πρώτο και τελευταίο λίγο τον έχει ο γιατρός σας, ο ορθοπαιδικός στην συγκεκριμένη περίπτωση που σας παρακολουθεί. Ευχαριστώ για την επικοινωνία.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • Δεν είναι εντελώς απαραίτητο σύμφωνα με τις κατευθυντήριες οδηγίες , εκτός αν υπάρχουν συνοδοί παράγοντες κινδύνου για θρόμβωση (παχυσαρκία, κάπνισμα, διαταραχές πήξης κτλ) Δείτε το σα μια έξτρα προφύλαξη σε έναν ούτως η άλλως χαμηλό κίνδυνο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας! Αυτό είναι απόφαση το γιατρού σας! Εξαρτάται από πολλά πραγματα. Πώς αντιμετωπίζεται;;με χειρουργείο ;η συντηριτικά; Έχετε αλλά θέματα υγείας,ηλικία ,βάρος κλπ.
    Αν δεν σας είπε ο γιατρός που ανέλαβε το χειρουργείο ή τη απόφαση για συντηριτική θεραπεία καλό είναι να επικοινωνήσετε μαζί του και να ρωτήσετε ειδικά αν έχετε συνοδές παθήσεις, μεγάλη ηλικία ή άλλους παράγοντες κινδύνου!
    Καλή συνέχεια και περαστικά!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Ανάλογα την χρονική περίοδο στην οποία βρίσκεται σε ακινησία το πόδι σας, καθώς και την πρόσφατη ακτινογραφία σας απαντώνται αυτά τα ερωτήματα . Μιλήστε με ορθοπεδικό

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Χρειάζεται μερική ακινητοποίηση , παγοθεραπεία αλλά και ήπια κίνηση χωρίς πολύ φόρτιση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα. Για αυτό πρέπει να να απευθυνθείς στο θεράπων ιατρό σου

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Ναι θα πρέπει να λάβετε αντιπηκτική αγωγή, πάντα υπό ιατρική παρακολούθηση

    Τζώρτζη Παρασκευή

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Σωστό θα ήταν να κάνετε

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Δέν χρειάζεται. Εκτός και άν συντρέχουν και άλλοι λόγοι.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος