• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/12/2023

Μόλις τώρα ξεκινώ το ταξίδι μου στην απώλεια βάρους και δεν ξέρω πώς να αρχίσω. Μπορείτε να προτείνετε ασφαλείς και αποτελεσματικές στρατηγικές για απώλεια βάρους που να είναι κατάλληλες για αρχάριους όπως εγώ;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι μία απόφαση και χρειάζεται καθοδήγηση ώστε να γίνει τρόπος ζωής

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Χαίρετε και χρόνια σας πολλά! Με συγχωρείτε για την καθυστέρηση στην απάντηση - μεταξύ υποχρεώσεων και ετοιμασιών για την εορταστική περίοδο, το ερώτημα σας μαζί με μερικά άλλα, διέφυγαν εντελώς από την προσοχή μου. Λυπάμαι πολύ για αυτό.
    Φοβάμαι ότι θα πρέπει να σας γράψω κάμποσες σελίδες και αυτό δεν είναι δυνατόν.
    Ξεκινήστε επιλέγοντας έναν διαιτολόγο ο οποίος (ή η οποία) σας εμπνέει εμπιστοσύνη. Με υπομονή, προσπάθεια και σταθερότητα μπορείτε να καταφέρετε τελικά μεγάλες αλλαγές.
    Προσωπικά δε θα σας συνιστούσα ακραία σχήματα ή τεράστιες αλλαγές στις συνθήκες της σίτισης σας. Ορισμένα ακραία σχήματα μπορεί να έχουν κάποιο νόημα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Γεια σας!!! Ο ασφαλέστερος και πιο αποτελεσματικός τρόπος για να την απώλεια βάρους και ειδικά όταν ξεκινά κάποιος αυτό το ταξίδι είναι να επισκεφθεί έναν διαιτολόγο. ΤΟ ταξίδια αυτό ξεκινά με εξετάσεις αίματος και λιπομέτρηση καθώς και από την εξέταση του διαιτολόγου. Μετά θα προκύψει το πρόγραμμα διατροφής. Είναι καλό να μην χαθούν όλα αυτά τα βήματα προκειμένου να έχετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και κυρίως να βελτιώσετε την υγεία σας. Είναι αρκετές οι πιθανότητες να αποκτήσει κάποιος προβλήματα υγείας όταν η απώλεια βάρους δεν γίνεται με σωστό τρόπο. Καλή ευκολία!!! καλές γιορτές με υγεία!!

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιο διαιτολόγο για να σας δώσει πρόγραμμα και να σας βοηθήσει στην απώλεια βάρους σας!

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν διατροφολόγο για να μην απογοητευθείτε λόγω λάθος χειρισμών

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Τα μικρά και συχνά γεύματα είναι σημαντικά να υπάρχουν διότι έτσι ενεργοποιηται καλύτερα ο μεταβολισμός σας. Οι ποσότητες είναι σημαντικό να λαμβάνονται υπόψη πχ να έχετε τα πιάτα πιάτα του φρούτου σαν μέτρο σύγκρισης σαν μερίδα. Η ποικιλία και η ποιότητα στη διατροφή σας είναι εξίσου σημαντική. Η επαρκής ενυδάτωση κυρίως με νερό είναι απαραίτητη στην απώλεια του σωματικού σας βάρους ώστε να μην υπάρχουν τυχόν κατακρατήσεις. Η άσκηση θα πρέπει να ενταχθεί στην καθημερινότητα σας. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει σε αυτό, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκε... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Και κάθε άνθρωπος με πλεονάζον βάρος, μπορεί να είναι διαφορετικοί οι λόγοι που τον οδηγούν στο να τρώει περισσότερο από ότι χρειάζεται (και άρα να παίρνει βάρος). Καλό θα ήταν να αναζητήσετε τις αιτίες που προκαλούν την αύξηση του βάρους σας. Μόνο έτσι θα έχετε σωστή και μακροπρόθεσμη απώλεια βάρους.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Η απώλεια βάρους μπορεί να απαιτεί υπομονή και σταθερότητα. Ένα καλό ξεκίνημα είναι να εστιάσετε σε υγιεινές διατροφικές επιλογές και ασκήσεις. Αρχίστε με μικρές αλλαγές στη διατροφή σας, όπως να προσθέσετε περισσότερα φρούτα, λαχανικά και νερό, ενώ μειώνετε τις τροφές υψηλών λιπαρών και ζάχαρης. Η αύξηση της φυσικής σας δραστηριότητας, όπως η βόλτα ή οι αρχές ενός προγράμματος γυμναστικής, μπορεί επίσης να βοηθήσει. Θυμηθείτε, η στήριξη από επαγγελματίες υγείας όπως διαιτολόγοι και γιατροί μπορεί να είναι πολύτιμη για την επιτυχή σας πορεία.

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Συγχαρητήρια για την απόφασή σας να ξεκινήσετε το ταξίδι σας προς την απώλεια βάρους! Είναι σημαντικό να υιοθετήσετε υγιείς και βιώσιμες στρατηγικές που να μπορείτε να διατηρήσετε μακροπρόθεσμα. Εδώ είναι μερικές συμβουλές που μπορείτε να λάβετε υπόψη σας:
    Κάνε μικρές, βιώσιμες αλλαγές:
    Ξεκίνα με μικρές τροποποιήσεις στη διατροφή σου και τον τρόπο ζωής σου. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει τη μείωση των μερίδων σου, την αύξηση της φυσικής σου δραστηριότητας ή την προσθήκη υγιεινών τροφών.
    Καταγραφή τροφίμων:
    Κρατώντας ένα ημερολόγιο τροφίμων, μπορείς να είναι κανείς πιο ενήμερος για τις επιλογές του και να αντιληφθεί πιο εύκολα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Οικειοποιούμαι την υπέροχη παρομοίωση που χρησιμοποιήσατε για να επισημάνω πως είναι σημαντικότερο να εστιάσετε στη διαδικασία (στο ταξίδι), παρά στο αποτέλεσμα (στον προορισμό- απώλεια βάρους).

    Γιατί;
    Έτσι, μπορείτε όχι μόνο να κάνετε την αρχή, αλλά να έχετε και ένα αποτέλεσμα που διαρκεί σε βάθος χρόνου.

    Πώς;
    Βελτιώνοντας τις διατροφικές σας συνήθειες, εντάσσοντας τη φυσική δραστηριότητα στην καθημερινότητά σας (όποιο είδος και συχνότητα σας εξυπηρετεί) και χτίζοντας ισορροπημένη σχέση με το φαγητό.

    Τέλος, κάθε προσπάθεια είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχει σκαμπανεβάσματα. Είναι και αυτό μέρος της διαδικασ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η πιο ασφαλής στρατηγική είναι να εμπιστευτέιτε μια ομάδα ειδικών που θα σας κατευθύνει, οδηγεί και εμψυχώνει με στοχευμένες αλλαγες και παρεμβάσεις με κύριο πάντα γνώμονα την υγεία σας. Το κέντρο μας είναι στη διάθεση σας να σας βοηθήσει και να είναι συνοδηγός στο ταξίδι σας.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας Δυστυχώς δεν υπάρχει πλαφόν συγκεκριμένο για να προτείνω , η διαδικασία είναι να σας αναλάβω εάν θέλετε κ εσείς ώστε να γίνει η λήψη ιατρικού ιστορικού, οι σωματομετρήσεις, η ανάλυση σώματος και φυσικά το ανάλογο διατροφολογικό πλάνο. Είναι μονοπάτι προσωπικό του καθενός γιατί ο καθε άνθρωπος είναι μοναδικός και ξεχωριστός. Θα χαρώ πολύ να είμαι εγώ αυτή που θα διαλέξετε για την προπόνηση του μεταβολισμού σας και των ζωντανών οργανικών κυττάρων σας.

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα, θα πρότεινα για αρχή να θέσετε στόχους απαντώντας σε 2 ερωτήσεις: Για ποιο λόγο ξεκινάει αυτό το ταξίδι & ποιος θέλετε είναι ο προορισμός. Το επόμενο βήμα είναι οι μικρές αλλαγές μέρα με τη μέρα. Εφόσον δεν συντρέχει κάποιος ιατρικός λόγος που να απαιτεί ριζική αλλαγή της διατροφικής καθημερινότητας, βρείτε τις «αδυναμίες» σας και προσπαθήστε να τις βελτιώνετε μέρα με τη μέρα. Προσοχή: Δεν είπα διορθώνετε, αλλά βελτιώνετε. Καλή αρχή σε αυτό το ταξίδι, μην ξεχνάτε ότι σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός!

    Χούπη Κλειώ MSc & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια