• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/10/2023

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω για τον πατέρα μου πάσχει από άνοια και ενώ είναι αδύνατος λόγω εγχείρησης καρκίνου στομάχι θέλει να τρώει ανά 2 ώρες . Γενικά η κατάσταση υγείας του είναι καλή δεν έχει ζάχαρο πίεση τριγλυκερίδια κι η φυσική του κατάσταση καλή . Πρέπει να ανησυχήσω; Δεν τον προλαβαίνουμε να τον ταισουμε

15 ειδικοί απάντησαν

  • Να μην ανησυχείτε καθόλου, είναι καλή ένδειξη ότι έχει όρεξη.
    Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Η ανάγκη για συχνά γεύματα στην περίπτωση του πατέρα σας μπορεί να σχετίζεται με την άνοια που αντιμετωπίζει. Η άνοια μπορεί να επηρεάσει την αντίληψη της πείνας και της πείνας σε πολλούς ανθρώπους, προκαλώντας τους να θέλουν να τρώνε συχνά ή να μην αντιλαμβάνονται πότε είναι πεινασμένοι.

    Η συχνή κατανάλωση μικρών γευμάτων μπορεί να είναι απαραίτητη για να διατηρηθεί η ενέργεια και η διατροφή του ατόμου, ειδικά όταν αντιμετωπίζει άνοια ή είναι μεταξύ θεραπειών.

    Εάν ο πατέρας σας έχει καλή φυσική κατάσταση και δεν υπάρχουν άλλα ιατρικά προβλήματα, η συχνή κατανάλωση μικρών γευμάτων μπορεί να μην αποτελεί ανησυχία.

    Επ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας!Αν και δεν γνωρίζω το ιστορικό του πατέρα σας θα πρέπει να γνωρίζετε ότι παθολογικές καταστάσεις όπως η άνοια επηρεάζουν το αίσθημα κορεσμού και πείνας του πάσχοντος.

    Πολίτη Ερασμία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πατήσια

  • Κάντε και ένα check-up συμπεριλάβετε ορμόνες και αντισώματα θυροειδούς. Μπορεί να υπάρχει και το ενδεχόμενο να ξεχνάει οτι έχει φάει. Σε κάθε περίπτωση επικοινωνήστε με τον ιατρό του.

    Ζιώγα Κωνσταντία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πυλαία

  • Χαίρετε
    Δυστυχώς το πλείστο τον ασθενών με γαστρικά νεοπλάσματα καταλήγει από υποθρεψία. Θέλει όχι μόνο συστηματική διατροφή αλλά και χρήση ειδικών υπερθερμιδογόνων συμπληρωμάτων. Μπορείτε να χορηγήσετε λάδι ή βούτυρο καρύδας που γενικά δεν επιβαρύνει την πεπτική λειτουργία με δυσπεψίες. Καλά θα είναι να απευθυνθείτε σε διαιτολόγο που ειδικεύεται σε καρκινοπαθείς, γιατί θα είναι (αν μη τι άλλο) πιο ενήμερος σχετικά με τα φαρμακευτικά συμπληρώματα διατροφής που κυκλοφορούν.
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον πατέρα σας!

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • είναι πολύ καλά που έχει όρεξη να τρώει . Καλό είναι να κοιτάτε την ποιότητα των τροφών μην ανησυχείτε για την ποσότητα

    Παπαδοπούλου Αναστασία

    Κλινική - Μοριακή Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελληνικό

  • Είναι θετικό ότι κάνει συχνά γεύματα και έχει όρεξη για φαγητό αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι ποσότητες καταναλώνει και τι είδους τρόφιμα

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας σταδιακά θα πάρει βάρος αν τρώει μικρά και συχνά γεύματα, μην ανησυχείτε όλα καλα αρκεί να τρώει!!

    Μίχα Πανωραία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Eίχε χάσει προηγουμένως κιλά;

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • να δειτε μήπως τα σνακ που του δίνεται δεν είναι πλήρη. Πρεπει να εχουν φυτικές ίνες , καλά λιπαρά και πρωτείνη και άμυλο για να διατηρεί καλά επιπεδα κορεσμού. Αν πάλι σιτιζεται όπως σας ανεφερα να τρωει κανονικά ανα 2 ωρες δίεκτης υγείας είναι η όρεξη. Η ανορεξία να σας προβληματίζει.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Σε καταστάσεις όπως η άνοια, μπορεί να είναι δύσκολο να θυμηθεί κάποιος πότε ή τι έφαγε, και ορισμένοι ασθενείς επιλέγουν να τρώνε συχνότερα μικρά γεύματα για να διατηρήσουν την ενέργειά τους και την υγεία τους. Κάντε έναν υπολογισμό των θερμίδων που καταναλώνει καθημερινά ο πατέρας σας (πάρτε τον μέσο όρο 3 ημερών) και αν δείτε ότι καταναλώνει έναν φυσιολογικό αριθμό θερμίδων (1800-2.400) τότε δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι το ανησυχητικό.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο θα ήταν ζήτημα.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Το ότι ο πατέρα σας μετά από τόσες περιπέτειες έχει όρεξη να φάει είναι ένα καλό σημάδι γενικής ανάκαμψης, πιθανής θεραπείας από τον καρκίνο και πιθανόν καλύτερη ψυχολογικής κατάστασης. Φαντάζομαι πως κατά την εγχείρηση και τις θεραπείες κατά του καρκίνου υπήρξε και μια απώλεια κιλών (αν ήταν μεγάλη θα μπορούσε να υπάρχει καρκινική καχεξία), άρα είναι λογικό πως οργανισμός έχει αρχίσει τις αντισταθμιστικές διαδικασίες για να ξαναπάρει τα κιλά που ήταν στο παρελθόν. Το μόνο που μας προβληματίζει και το αφήνουμε σαν ένα μικρό παραθυράκι είναι πως σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις η άνοια μπορεί να προκαλέσει υπερβολική αύξηση της όρεξης λόγω βλάβη... Διάβασε περισσότερα

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αν η κατάσταση γενικότερα της υγείας του πατέρα σας είναι καλή και το σωματικό του βάρος είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, ναι εννοείται, θα πρέπει να έχει μια καλή θρέψη, τρώγοντας ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ανά 2 με 3 ώρες τροφές πλούσιες σε θρεπτικά συστατικά. Δεν χρειάζεται λόγος ανησυχίας, αλλά σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να τον παρακολουθεί για την βέλτιστη θρέψη του.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον ο πατέρας σας δεν έχει κάποια βιοχημική ένδειξη αυξημένη δεν ανησυχούμε για την κατανάλωση φαγητού. Συνηθίζεται άτομα με άνοια να καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες φαγητού και να φαίνεται πως δεν νιώθουν κορεσμό. Μην ανησυχείτε. Να φροντίζετε όσο είναι εφικτό να έχει εύκαιρο μαγειρευτό φαγητό πλούσιο σε καλά λιπαρά που βοηθούν τον εγκέφαλο, πρωτεΐνη και υδατάνθρακα ώστε να μην τρέφεται με επεξεργασμένα έτοιμα τρόφιμα που δεν προσφέρουν κάτι.

    Βλάχου Εβίτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι