• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/11/2023

Καλησπέρα σας πρόσφατα πήγα σε καινούργια γυναικολόγο και έκανα Παπ τεστ ( το προηγούμενο είχε γίνει 11/2021 και ήταν καθαρό δεν υπήρχε κάτι). Το πρόσφατο Παπ τεστ βγήκε θετικό σε κοιλοκυτταρα και μου είπε η γυναικολόγος ότι υπάρχει λοιμωξη hpv . Είχε γίνει την ίδια μέρα της λήψης του δείγματος για το Παπ τεστ και κολποσκόπηση και δεν είχε βρεθεί τίποτα ήταν όλα υγιείς . Τα τελευταία 4 χρόνια και κάτι μήνες είμαι με σταθερό σύντροφό . Θα ήθελα να ρωτήσω τι περαιτέρω διαδικασίες πρέπει να κάνω για να δω αν όντως έχω κολλήσει Hpv και θα ήθελα παραπάνω πληροφορίες για το πώς είναι εφικτό κάτι τέτοιο ενώ υπάρχει σταθερός σύντροφος και έχουν προηγηθεί και τα τελευταία 4 χρόνια, 3 Παπ τεστ που δεν είχαν βρει τίποτα .

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η κολποσκόπηση χωρίς παθολογικά ευρήματα είναι καθησυχαστική σε ένα βαθμό, η παρουσία όμως κοιλοκυττάρων στο τεστ Παπ είναι ενδεικτική HPV λοίμωξης. Καλό είναι να ελεγχθείτε από γυναικολόγο και να διενεργηθεί HPV DNA τεστ ώστε να προσδιοριστεί η ύπαρξη ή όχι HPV λοίμωξης και (σε περίπτωση ύπαρξης) να προσδιοριστεί η επικινδυνότητα του συγκεκριμένου στελέχους του ιού (υψηλού ή χαμηλού κινδύνου). Σχετικά με τον δικαιολογημένο προβληματισμό σας για τη δυνατότητα HPV λοίμωξης με σταθερό σύντροφο και προηγηθέντα τεστ Παπ χωρίς ιδιαίτερα ευρήματα, καλό είναι να ελεγχθούν αυτά τα τεστ Παπ από γυναικολόγο για την ύπαρξη άλλων ("ηπιότερων") ... Διάβασε περισσότερα

    Κλώντζας Θεοδόσιος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας. Θα μπορούσαμε να έχουμε παραπάνω πληροφορίες για το αν πρόκειται για χαμηλού ή υψηλού κινδύνου τύπους hpv κάνοντας ένα hpv DNA test. Η συζήτηση για το πώς εξηγείται η μετάδοση του ιού σε μια σταθερή σχέση έχει πολλές ερμηνείες οι οποίες δεν μπορούν να αναλυθούν στα σύντομα πλαίσια που μας επιτρέπει η πλατφόρμα. Ελπίζω να βοήθησα έστω κ στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου