• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 20/10/2023

Καλησπέρα , Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με πιθανότητα εγκυμοσύνης. Ο κύκλος μου είναι σταθερά 26-27 μέρες. Υπήρχε επαφή χωρίς προφυλάξεις την ημέρα της ωορρηξίας (13 ημέρα κύκλου) . Σήμερα βρίσκομαι στην 21 ημέρα του κύκλου και έχει ξεκινήσει μια ήπια ροή αίματος που όμως δεν είναι περιόδου, σε συνδυασμό με λίγο πόνο. Διάβασα για την αιμορραγία εμφύτευσης οπότε αγόρασα ένα τεστ και το έκανα. Το τεστ έγινε πολύ αχνά θετικό μετά τα 15-20 λεπτά. Επικοινώνησα με την γιατρό μου και με παρέπεμψε να κάνω β χοριακή. Η εξέταση αυτή βγήκε αρνητική (1,2 ) . Υπάρχει περίπτωση να βγει θετική αργότερα ;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι είναι πολύ νωρίς, όταν θα είστε 40 ημέρες από την περίοδο σας Κάντε ξανά εξέταση για χοριακη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Είναι πολύ νωρίς. Θα σύστηνα να περίμενετε και να κάνετε β χοριακή αν έχετε καθυστερηση.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Πιστεύω οτι η β χοριακή έγινε αρκετά νωρίς άρα θεωρητικά αν είστε έγκυος θα μπορούσε να ανέβει τις επόμενες ημέρες. Από την άλλη θεωρώ οτι το τεστ του φαρμακείου βγήκε αχνά θετικό επειδή δεν διαβάστηκε στον σωστό χρόνο, άρα ήταν ψευδώς θετικό. Εαν δεν τα καταφέρετε να μείνετε έγκυος αυτή τη φορά μην απογοητευτείτε καθόλου αφού η πιθανότητα σε κάθε κύκλο δεν ξεπερνά το 20%. Σας εύχομαι τα καλύτερα. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου