• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 17/02/2024

Καλησπέρα σας έχω από το 2016 που υποφέρω από φοβίες!παθαίνω κολικούς εντέρου κρίσεις πανικού φοβάμαι μην έχω καρκίνο φοβάμαι να βγω από το σπίτι βλέπω παντού εχθρούς συνωμοσίες νομίζω πως όλοι με κατηγορούν κ ασχολούνται με εμένα αλλά κ όταν δεν ασχολούνται πάλι θυμώνω έχω σκεφτεί να αυτοκτονήσω αλλά φοβάμαι μην πονέσω ρωτάω και απαντάω μόνη μου κάνω συζητήσεις μόνη μου έχω εμμονή με κάποια άτομα κοιμάμαι κ ξυπνάω με την σκέψη τους ότι θέλουν το κακό μου συνομιλαω μαζί τους μόνη μου στην φαντασία μου με πονάει μονίμως η κοιλιά μου το έντερο μου έχει καταστραφεί η ζωή μου δεν ξέρω τι θέλω όλη μέρα κλαίω τα βράδια ξυπνάω δεν μπορώ να κοιμηθώ παίρνω ladose xanax αλλά δεν με βοηθάνε δεν έχω πάει ποτέ σε ψυχολόγο η ψυχίατρο τα φάρμακα παθολόγος με τα εδωσε

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, κατανοώ την δυσκολία της κατάστασης σας και θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο συνδυαστικά με έναν ψυχολόγο, μιας και τα φάρμακα που παίρνετε είναι ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Κακώς, θα έπρεπε να δείτε ψυχίατρο και σε συνεργασία με εκείνο/η να πάρετε αγωγή. Μπορείτε να πάτε τώρα, φροντίστε υπεύθυνα την ψυχική σας υγεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • το πιο σωστό και βοηθητικό θα ήταν να ξεκινήσετε άμεσα ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο κι να σας παραπέμψει και σε έναν ψυχίατρο να ρυθμίσει την αγωγή

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Χρειάζεστε ψυχιατρική εξέταση και τα σωστά φάρμακα άμεσα , δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπώρηστε αφού υπάρχει θεραπεία , μην φοβάστε να μιλήσετε με ψυχίατρο , έχει αρρωστήσει η ψυχή σας έχετε ευαίσθητη ψυχούλα και χρειάζεται φαρμακάκι για να γίνει καλά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Είναι επείγον να δείτε κάποιον ειδικό που θα σας βοηθήσει να δείτε τους λόγους πίσω από τα συμπτώματά σας. Χωρίς αμφιβολία μπορείτε να βοηθηθείτε. Η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, αλλά όχι και στη λύση των λόγων που τα προκαλούν.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Αυτά που περιγράφετε φαίνεται να είναι πολύ σοβαρά και επιβαρυντικά για την καθημερινή σας ζωή. Η αντιμετώπιση των φοβιών, των κρίσεων πανικού, της εντερικής δυσφορίας, των ιδεών καταδίωξης και των εμμονικών σκέψεων απαιτεί την υποστήριξη και την καθοδήγηση από ψυχίατρο.
    Είναι θετικό ότι αναγνωρίζετε την ανάγκη για βοήθεια. Το γεγονός ότι έχετε ήδη αναζητήσει κάποια μορφή βοήθειας μέσω της φαρμακευτικής αγωγής είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, αλλά βάσει των συμπτωμάτων που περιγράφετε, είναι κρίσιμη η αξιολόγηση και η θεραπεία από ειδικό ψυχίατρο.Είναι πολύ σημαντικό να μην αντιμετωπίζετε μόνοι σας αυτές τις προκλήσεις. Η αναζήτη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Αυτά που περιγράφετε είναι συμπτώματα που χρήζει να εξεταστούν από ειδικό στην ψυχική υγεία. Η αίσθηση φόβου, οι κρίσεις πανικού, οι εμμονές, η αυτολογοκρισία, η απόσταση από την κοινωνία και η δυσκολία στον ύπνο είναι συμπτώματα που μπορεί να αντιμετωπίσετε με επιτυχία μέσω της κατάλληλης θεραπείας. Η σκέψη για αυτοκτονία είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα και απαιτεί άμεση προσοχή και υποστήριξη. Είναι σημαντικό να μιλήσετε με κάποιον ειδικό στην ψυχική υγεία ή με κάποιον που εμπιστεύεστε για να λάβετε βοήθεια.
    Όσον αφορά τις συνωμοσιολογικές ιδέες και τις αισθήσεις κατηγορίας, αυτά είναι δυσάρεστες εμπειρίες που μπορεί να οφείλονται σε διάφο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε άμεσα κάποιον ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να καταλάβετε τι είναι αυτό που σας ενοχλεί και εγείρει τα συμπτώματα σας, ώστε να τα διαχειριστείτε. Αφού λέτε ότι δεν βοηθούν και τα χάπια θα σας έλεγα ότι είναι επιτακτική ανάγκη να ανακαλύψετε με τη βοήθεια ενός ειδικού τι ακριβώς σας συμβαίνει.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλό θα είναι να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας.
    Σε πρώτο χρόνο, θα μπορούσατε να δοκιμάσετε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο (εφικτό και σε ψυχιατρικό Νοσοκομείο ή ιδιωτικά) για πιθανή τροποποίηση της φαρμακευτικής αγωγής, καθώς είναι ο αρμόδιος για τα ζητήματα που αναφέρετε. Αν εκτός της φαρμακευτικής οδού, θέλετε να στραφείτε και στην ψυχοθεραπεία ο ψυχίατρος ή ένας ψυχολόγος θα σας καθοδηγήσει για το πώς αυτό μπορεί να γίνει.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Καλησπέρα,
    φαίνεται πως περνάτε μέσα από μια πολύ δύσκολη περίοδο. Οι φοβίες και ο πανικός που αντιμετωπίζετε σας κάνουν την ζωή ανυπόφορη.
    Είναι σημαντικό να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια από ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Η θεραπεία και η υποστήριξη που μπορούν να σας προσφέρουν θα βοηθήσουν στη διαχείριση αυτών των συναισθημάτων και σκέψεων. Είναι σημαντικό να μιλήσετε για τον πόνο και τη δυσκολία που αντιμετωπίζετε, και να αναζητήσετε την υποστήριξη που χρειάζεστε.
    Μην αφήνετε τον πόνο και το φόβο να σας κυριεύουν, αλλά επιδιώξτε τη βοήθεια που αξίζετε, καθώς υπάρχουν τρόποι για να αντιμετωπίσετε αυτά τα προβλήματα και να βελτιώσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής