• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/01/2024

Καλησπέρα νιώθω πώς έχω κάποιο είδος κατάθλιψης . Δεν θέλω να σηκωθώ από το κρεβάτι και υπάρχουν μέρες που το έχω κάνει . Σπουδάζω Ιατρική τα πράγματα έχουν αρχίζει και με πιέζουν πολύ ψυχικά ,με διακατέχουν ερωτήματα γιατί δεν είμαι αρκετά έξυπνη ή θα τα καταφέρω εν τέλη , γιατί κάποιοι μπορούν και εγώ όχι ; Έχουν συμβεί και δυσκολότερα πράγματα στη ζωή μου , έχασα τον πατέρα μου στα 14 γεγονός που μου στοίχισε και τελευταία δεν έχω σταματήσει να σκέφτομαι γιατί σε μένα , γιατί οι άλλοι να είναι πιο τυχεροί; Τι έκανα και αξίζω τέτοια κατάληξη ; Αυτά συμβαίνουν τελευταία έντονα και η λύση μου είναι ο ύπνος για να μην σκέφτομαι .

7 ειδικοί απάντησαν

  • Ξέρετε βάζουμε παντού την ταμπέλα της κτάθλιψης και της ψυχιατρικοποίησης. Ίσως πρόκειται για τη δική σας μοναδική, υποκειμενική θλίψη που έρχεται, γιατί κάτι θέλει να σας πει. Κι ίσως μέσα από μια θεραπεία διαμέσου του λόγου τη μετατρέψετε σε κάτι καλό.Πρέπει πρώτα να αποκλείσει το οργανικό-παθολογικό. Ίσως υπάρχει εκεί κι ένα ανεπεξέργαστο πένθος, μιας και είναι πολύ δύσκολο να χανει κανείς τον πατέρα του σε μια τόσο τρυφερή ηλικία.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Μοιάζει πράγματι να περνάτε μία καταθλιπτική περίοδο. Ωστόσο αυτές οι περίοδοι έρχονται και παρέρχονται εάν κανείς λάβει τη στήριξη που χρειάζεται. Όταν κανείς είναι πεσμένος ψυχικά δεν είναι καλή ώρα να πάρει αποφάσεις καθώς τόσο το συναίσθημα του αλλά και οι σκέψεις του είναι χρωματισμένα αρνητικά. Σκεφτείτε τη πιθανότητα να δείτε κάποιον ψυχολόγο ώστε να μη μένετε μόνη με τους προβληματισμούς σας και εάν είναι απαραίτητο να ζητήσετε και φαρμακοθεραπεία από ψυχίατρο.

    Κορδόση Αλεξάνδρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει ψυχοθεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, καταρχάς συγχαρητήρια για την σχολή που έχετε περάσει, το οποίο από μόνο του είναι άξιο θαυμασμού. Αυτό που είναι να δείτε είναι πόσο καιρό έχετε αυτά τα συμπτώματα που δεν μπορείτε να σηκωθείτε από το κρεβάτι και αν έχει συμβεί τελευταία κάτι. Θα πρότεινα να κάνετε κάποιες συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Ναι ίσως να έχετε συμπτώματα κατάθλιψης. Ισως επισης να βιώνετε περίπλοκο πενθος. Θα μπορούσαμε να το δούμε καλύτερα στα πλαίσια συνεδρίας. Θα μπορούσα να βοηθήσω μέσω ψυχοθεραπείας online. Η πρόγνωση για τέτοια προβλήματα εφόσον κάνετε ψυχοθεραπεία είναι καλή . Να είστε καλά , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα.
    Πιθανόν να βιώνετε μία περίοδο κατάθλιψης ή και αγχώδους διαταραχής.
    Η απώλεια του πατέρα στην ηλικία που αναφέρετε αποτελεί πάντα ένα εξαιρετικά σημαντικό γεγονός στην ζωή ενός ανθρώπου και ενδέχεται να δημιουργήσει ευαλωτότητα σε θέματα αυτοπεποίθησης και ή προδιάθεση σε καταθλιπτικά επεισόδια .
    Ο υπερβολικός ύπνος , η ενοχικότητα και η αυτομομφή είναι συμπτώματα κατάθλιψης.
    Σκεφτείτε σοβαρά να επισκεφτείτε ψυχίατρο 'η και ψυχοθεραπευτή.

    Παπαδοπούλου Άννα

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Φαίνεται πως περνάς πολύ δύσκολες στιγμές και είναι σημαντικό να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σου σε αυτή τη μάχη. Η απώλεια ενός αγαπημένου, όπως ο πατέρας σου σε νεαρή ηλικία, μπορεί να επηρεάσει βαθιά την ψυχολογική μας κατάσταση.
    Η σχολή Ιατρικής είναι απαιτητική και μπορεί να προκαλέσει μεγάλη πίεση στην ψυχική μας κατάσταση, ιδίως όταν αντιμετωπίζουμε άλλες προσωπικές προκλήσεις. Τα ερωτήματα που έχεις είναι κοινά και κάθε άνθρωπος περνά μια περίοδο στη ζωή του που αναζητά απαντήσεις για τον εαυτό του.
    Η συμβουλή από έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπως ένας ψυχολόγος ή ένας ψυχίατρος, θα μπορούσε να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις αυτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια