• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 02/11/2023

Γεια σας!! Έχω σφίξιμο στα δόντια με τραυματισμο στο μάγουλο, διπλώπια και έμβοες!! Συντηρητικά κάνω τοποθέτηση υαλουρονικου αλλά κρατάει για 6μηνες, οι πολλές ειδικότητες γιατρών που έχω επισκεφθεί δεν έχουν κάνει σύνδεση των προβλημάτων αυτών και τυχαία χθες διάβασα για το κροτογναθικο σύνδρομο!! Τι μπορώ να κάνω για μόνιμη αποκατάσταση;!

11 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που μπορεί να γίνει είναι ένας σκληρός νάρθηκας βρουξισμου που να τον φοράτε στον ύπνο και ταυτόχρονα να πάρετε μυοχαλαρωτικά χάπια να σπγευγετε να μασάτε τσίχλα και σκληρές τροφές όπως και ζεστέ κομπρέσες στην πλευρά του προσώπου που πονάει θα βοηθήσει

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό είναι όλα αυτά να τα συζητάτε με τον εκάστοτε γιατρό που μπορεί να επισκεφθείτε. Συζητήστε το με τον οδοντίατρο σας για να σας απαντήσει σε οτιδήποτε σας προβληματίζει.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλησπερα.Εφοσον προκειται για επιβαρυνση των κροταφογναθικων διαρθρωσεων λογω βρυγμου,η θεραπεια ειναι η κατασκευη ναρθηκα βρυγμου,ωστε να αποσυμπιεστουν οι γναθοι απο την συνεχη πιεση και να φυγουν ολα τα συμπτωματα που αναφερατε

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΑΣΕΛΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΡΑΤΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Το πρόβλημα δεν λύνεται οριστικά το πρόβλημα έχει μια περιοδικότητα με εξάρσεις και υφέσεις, απλά τα συμπτώματα έχουν μικρότερη ένταση και αραιώνει ίσως η συχνότητα αυτών
    Καλό θα είναι να κάνετε μια συζήτηση με κάποιον που ειδικεύεται στην κροταφογναθικη και να σας εξηγήσει αφού σας δει κλινικά ποιες είναι οι εναλλακτικές σας

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Ο βρυγμός ή βρουξισμός (σφίξιμο των δοντιών) όντως οδηγεί στο σύνδρομο της κροταφογναθικής. Το σύνδρομο όμως αυτό σε καμία περίπτωση δεν σχετίζεται με την διπλωπία, που είναι πρόβλημα των οφθαλμοκινητικών μυών ή τις εμβοές που σχετίζονται με την λειτουργία του λαβυρίνθου και του ακουστικού νεύρου. Μην ψάχνετε κοινή αιτία γι αυτές τις 3 καταστάσεις είναι ετελώς ξεχωριστές. Από εκεί και πέρα η αντιμετώπιση του βρυγμού γίνεται με ενέσεις botox και όχι υαλουρονικό όπως γράψατε με αποτέλεσμα που κρατάει 4 με 6 μήνες και θέλει τακτικές επαναλήψεις ή με οδοντιατρικό μασκάκι. Για τις εμβοές χρειάζεται ένας πλήρης ακοολογικός έλεγχος και μαγνητική τομ... Διάβασε περισσότερα

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Καλημέρα, έτσι όπως το λέτε χρειάζεστε γναθολόγο

    Βαρμπομπίτης Ιωάννης

    Οδοντίατρος & Στοματολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,έχετε δοκιμάσει ναρθηκα για τον ύπνο; Μπορείτε να επισκεφθείτε έναν γναθολογο να πάρετε μια γνώμη.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Αν σφιγγετε τα δόντια σας και ξυπνάτε με έντονο πόνο από τους μύες και την κροταφογναθικη άρθρωση πρέπει να επισκεφτείτε οδοντίατρο. Η αντιμετώπιση ποικίλει ανάλογα με τη βαρύτητα του περιστατικου από απλό ναρθηκα ύπνου μέχρι πιο παρεμβατικη θεραπεια. Η διπλωπια και οι εμβοες δεν σχετίζονται με το σφίξιμο των δοντιών.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, πρέπει να επισκεφθείτε έναν ειδικό κροταφογναθολόγο, προκειμένου να σας δώσει την ανάλογη λύση.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Η διπλωπία λίγο με βάζει σε σκέψεις. Ψάξτε να βρείτε ειδικοτητα γναθολογος.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα