• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/10/2023

τη ειναι η θρονβοση και αν ηπαρχει προλειψη

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας εξαρτάται αν αναφέρεστε σε φλεβική η αρτηριακή θρόμβωση. Γενικά θρόμβωση είναι η κατάσταση στην οποία σταματάει η ροή - κυκλοφορία του αίματος.

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Γεια σας
    Θρόμβωση είναι ο σχηματισμός ενός θρόμβου αίματος μέσα σε ένα αγγείο , εμποδίζοντας τη ροή του αίματος μέσω του κυκλοφορικού συστήματο.
    Εν τω βάθει φλεβική θρόμβωση (DVT) είναι ο σχηματισμός ενός θρόμβου αίματος εν τω βάθει φλέβα. πιο συχνά επηρεάζει φλέβες των ποδιών, όπως είναι η μηριαία φλέβα. Τρεις παράγοντες είναι σημαντικοί στο σχηματισμό ενός θρόμβου αίματος μέσα σε εν τω βάθει φλέβα-αυτά είναι ο ρυθμός της ροής του αίματος, την πυκνότητα του αίματος και η ποιότητα του τοιχώματος του αγγείου. Κλασικά σημάδια της DVT περιλαμβάνουν πρήξιμο, πόνο και ερυθρότητα της πληγείσας περιοχής.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η θρόμβωση είναι νόσος και όπως κάθε νόσος έχει την δική της πρόληψη.

    Κακογιάννη Βασιλική

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Μαρούσι