• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/01/2024

Καλησπέρα καλή χρονιά!.... Έχω παρατηρήσει πως όταν είμαι στη δουλειά μου και είναι παρουσα η εργοδότρια μου με κυριεύει ένα άγχος σε σημείο να μη μπορώ να εκτελέσω και τις πιο απλές εντολές και να φαίνομαι τελείως "ανόητη" να σημειωθεί πως Μιλάμε για έναν γλυκύτατο άνθρωπο με απόλυτη κατανόηση σε περίπτωση λάθους..αλλά με το που δω το αυτοκίνητο να παρκάρει σκέφτομαι να μη με πιάσει πάλι αυτό το άγχος και κάνω τη μια γκάφα πίσω από την άλλη....στη δουλειά είμαι έναν χρόνο οπότε δε το αποδίδω στο ότι είναι καινούργια ούτε είναι καμιά δουλειά με ευθύνες απλή πώληση κάνω ... γενικότερα πάντα θυμάμαι τον εαυτό με άτομα σε θέση ισχύος να με πιάνει αυτό ..που μπορεί να οφείλεται και τι θα έπρεπε να κάνω για να βελτιωθεί η κατάσταση μιας και είναι πολύ κουραστικό..σας ευχαριστώ!

12 ειδικοί απάντησαν

  • Ενδεχομένως να είναι σύμπτωματα γενικευμένου άγχους.αυτο που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Το ιδανικό, θεωρώ, θα ήταν να μπείτε σε μία διαδικασία εξερεύνησης αυτού μέσω της ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας. Από 'κει και πέρα, συμπεριφορικά μιλώντας, αν μπορούσατε να μιλήσετε στην εργοδότρια σας γι' αυτό είτε άμεσα είτε έμμεσα (ώστε να επιτύχετε έκθεση στο άγχος), ίσως να λειτουργήσει ευεργετικά.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Εχει μια αξία να αναρωτηθείτε σε τί θέση βάζετε αυτούς τους ανθρώπους και γιατί. Αν θέλει κάτι να σας πει και σας χρειάζεται σε κάτι, όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται.
    Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Πολλές φορές ταυτίζουμε την εργασία μας με την προσωπική μας ζωή και τα προσωπικά βιώματα που έχουμε από την παιδική ηλικία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα συχνά να ταυτίζουμε τους εργοδότες μας με τον πατέρα ή τη μητέρα μας και εάν αυτοί ήταν αυστηροί στην παιδική μας ηλικία ή να μας έκαναν κριτική να φοβόμαστε ότι και ο εργοδότης μας θα κάνει το ίδιο. Χρειάζεται να κατανοήσετε αυτή την ταύτιση και να διαχωρίσετε τον εργοδότη από τη μητέρα/πατέρα σας με συνεχή παρατήρηση του εαυτού σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σας νοιάζει πολύ η γνώμη των άλλων και ειδικά των προϊσταμένων σας , έχετε δεχτεί έντονη κριτική στην ζωή σας ?? Χρειάζεται να ενισχύσετε την αυτοαξια σας και την δική σας γνώμη για τον εαυτό σας καθώς και να αναγνωρίσετε τον μηχανισμό πίσω από αυτό που σας πιάνει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα και Καλή χρονια! Θα ήθελα να σε συγχαρώ γιατί είσαι πολύ υπεύθυνη εργαζόμενη και έχεις σεβασμό μεγάλο για την εργοδότρια σου! Θα ήθελα να σκεφτείς τους λόγους που η εργοδότρια σου σε επέλεξε, τα προσόντα που εχεις

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Άτομα που βρίσκονται σε θέση ισχύος μπορεί να πυροδοτήσουν φόβους για την απώλεια της αγάπης και της αποδοχής, καθώς και φόβους για τιμωρία. Ειδικά εάν κάποιος έχει βιώσει στο παρελθόν αρνητικές εμπειρίες με άτομα σε θέση ισχύος. Για παράδειγμα, μπορεί οι γονείς να ήταν αυστηροί ή επικριτικοί. Αυτές οι εμπειρίες μπορεί να έχουν δημιουργήσει μια ασυνείδητη πεποίθηση κατωτερότητας ή ότι κανείς δεν αξίζει την αγάπη και την αποδοχή. Για να βελτιωθεί η κατάσταση, χρειάζεται να γίνουν κατανοητοί οι βαθύτεροι παράγοντες που προκαλούν το άγχος.

    Χατζής Κωνσταντίνος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ευαγγελισμός

  • Τις απαντήσεις για αυτά που σας απασχολούν θα πρέπει να επιχειρήσετε να τις βρείτε μέσα από ψυχοθεραπεία ψυχαναλυτικού τύπου. Έχετε άγχος, του οποίου το νόημα πρέπει να καταλάβετε για να μπορέσετε να απαλλαγείτε από αυτό και να αλλάξει κάτι

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Η παρατήρησή σας πως αυτό το άγχος ενεργοποιείται απέναντι σε άτομα με θέση ισχύος μπορεί να λειτουργήσει ως αφετηρία για περισσότερη διερεύνηση. Ενδεχομένως, προηγούμενες εμπειρίες στη ζωή σας με άτομα σε θέση ισχύος έχουν διαμορφώσει αυτή την αυτόματη αγχώδη αντίδραση. Συχνά, τέτοιοι άνθρωποι είναι οι γονείς μας και άρα αυτό μπορεί να παραπέμπει σε παιδικά βιώματα. Θα ήταν ωφέλιμο να διερευνηθεί αυτό το θέμα στη θεραπευτική διαδικασία. Η κατανόηση και επανεξέταση αυτών των εμπειριών θα σας δώσουν μια νέα προοπτική ώστε να μπορέσετε να ανταποκριθείτε με διαφορετικό τρόπο στην ίδια κατάσταση 🌻

    Δασκαλέα Αικατερίνα

    Ψυχολόγος

    Παπάγου

  • Καλησπέρα και καλή χρονιά! Κατανοώ πώς η παρουσία ενός ανώτερου μπορεί να προκαλεί άγχος και να επηρεάζει την απόδοσή σας στη δουλειά. Οι λόγοι για τους οποίους νιώθετε έτσι μπορεί να είναι πολλοί, και είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση.
    Ένα πιθανό αίτιο είναι η υπερβολική αυτοκριτική ή οι υψηλές προσδοκίες προς τον εαυτό σας. Επίσης, η έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό σας μπορεί να παίζει ρόλο. Σκεφτείτε τεχνικές αντιμετώπισης του άγχους, όπως η αναπνοή, η γιόγκα ή η διαλογιστική, για χαλάρωση.
    Είναι επίσης σημαντικό να επικοινωνείτε ανοικτά με την εργοδότριά σας. Μπορείτε να της εξηγήσετε τα συναισθήματά σας και να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,
    Το άγχος που αισθάνεστε, όταν είναι παρούσα η εργοδότριά σας επηρεάζει την απόδοσή σας και δυσκολεύει την εκτέλεση ακόμα και των πιο απλών εργασιών.
    Η αντίδρασή σας, όταν είναι παρούσα η εργοδότριας σας, ίσως να οφείλετε στο ότι νιώθετε υποχρεωμένη να αποδείξετε τις ικανότητές σας και αυτό σας κάνει να σας καταλαμβάνει ο φόβος της κριτικής ή της απόρριψης, πυροδοτώντας το άγχος.
    Για να βελτιώσετε την κατάσταση σας, θα σας προτείνω να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο δουλεύοντας μαζί του την αυτοπεποίθησή σας και την αντίληψη που έχετε για τον εαυτό σας.
    Επιπλέον, μπορεί να βοηθήσει να μιλήσετε με την εργοδότ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Ξεκινάτε το μήνυμά σας μιλώντας για την εργοδότριά σας και το πως σας κυριεύει το άγχος όταν βρίσκεστε στον ίδιο χώρο, και καταλήγετε με τη διαπίστωση ότι αυτό συμβαίνει κάθε φορά που βρίσκεστε μπροστά σε άτομα με θέση ισχύος. Σα να σημαίνουν κάτι ιδιαίτερο για εσάς τα άτομα αυτά, σε σημείο που το συναίσθημα και το σώμα σας παρουσιάζουν μία δυσανάλογα έντονη αντίδραση άγχους.

    Η περιγραφή που δίνετε μοιάζει με αυτό που λέμε "άγχος επίδοσης" ή φόβος αξιολόγησης, δηλαδή άγχος όταν καλούμαστε να φέρουμε εις πέρας κάτι που μας έχει αναθέσει κάποιος άλλος. Κάτι μέσα μας μας λέει ότι πρέπει να το κάνουμε καλά, σωστά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα