• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/01/2024

Γεια σας,ο άντρας μου το τελευταίο διάστημα σχεδόν καθε μέρα γίνεται επιθετικός στον ύπνο του μέχρι τώρα λεκτικά, βρίζει κτλ. Βριζει εμένα επίσης και σήμερα μου έκανε και χειρονομία. Αυτό με φόβισε για να είμαι ειλικρινής, γιατί γενικά είμαστε πολύ αγαπημένοι και είναι ήσυχος άνθρωπος. Γιατί εκδηλώνει τέτοια επιθετικότητα στον ύπνο του? Είναι κάποια διαταραχή ύπνου? Που μπορεί να οφείλεται? Υπάρχει κάποια "θεραπεία" γι αυτό? Φοβάμαι μήπως χειροτερέψει και γινει βίαιος και δεν ξυπνάει

10 ειδικοί απάντησαν

  • Ο ίδιος να ζητήσει βοήθεια ! Για τον ίδιο τι είναι όλο αυτό ?? Το έχετε συζητήσει? Τι σας λέει? Ίσως να είναι ένας εσωστρεφείς ανθρώπος που δεν εκφράζετε και τώρα έχουν μαζευτεί πολλά που τον βαραίνουν, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η συμπεριφορά που περιγράφετε μπορεί να είναι σημάδι μιας διαταραχής ύπνου που περιλαμβάνει κινητικό δυσέλεγχο. Κατά την περίπτωση αυτή το άτομο επιδεικνύει επιθετική συμπεριφορά στη διάρκεια του REM ύπνου, στην οποία συμβαίνουν συνήθως τα όνειρα. Είναι σημαντικό να καταγράφονται τα επεισόδια υπνικής διαταραχής και να παρατηρείται εάν επαναλαμβάνονται. Η συζήτηση με τον σύντροφο μπορεί να προσφέρει περισσότερα στοιχεία για το πώς εκδηλώνεται η συμπεριφορά κατά τον ύπνο και πόσο συχνά συμβαίνει. Είναι σημαντικό να αναζητηθεί επαγγελματική βοήθεια από έναν ψυχίατρο ή ένα νευρολόγο. Αυτός ο ειδικός θα μπορέσει να αξιολογήσει την κατάσταση, να κα... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητή κυρία καταλαβαίνω το πόσο δύσκολο είναι για σας αυτό. Αναρωτιέμαι αν έχετε επιχειρήσει να συζητήσετε μαζί του για την συμπεριφορά του αυτή. Πιθανόν στον ύπνο του να εκφράζεται η κατάσταση που περνάει. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι που να του δημιουργεί άγχος; Από την άλλη υπάρχει περίπτωση να σας έχει κρατήσει θυμό για κάποιο λόγο που δεν τον έχετε συζητήσει; Πέρα από ψυχολογικά αίτια καλό θα ήταν να κάνει μερικές εξετάσεις, π.χ. ενδοκρινολογικές η/και νευρολογικές ώστε να ελεγχούν ενδοκρινολογικοί ή νευρολογικοί παράγοντες. Οπότε σας προτείνω, εφόσον μάλιστα όπως λέτε είστε αγαπημένοι και ήσυχοι άνθρωποι να του μιλήσετε για το τι έχετε δ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η επιθετικότητα κατά τη διάρκεια του ύπνου μπορεί να είναι ένα σύμπτωμα μιας διαταραχής ύπνου που ονομάζεται "σύνδρομο του REM ύπνου" (REM sleep behaviour disorder - RBD). Κατά τη διάρκεια αυτής της διαταραχής, οι άνθρωποι μπορεί να εκδηλώνουν επιθετική συμπεριφορά, όπως λεκτικά παρατραβηγμένα ή ακόμα και φυσική επιθετικότητα, κατά τη διάρκεια του ύπνου.
    Είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι αυτή η συμπεριφορά δεν αντανακλά απαραίτητα τα πραγματικά συναισθήματα του ατόμου. Οι άνθρωποι που εκδηλώνουν αυτό το σύνδρομο μπορεί να είναι ενήμεροι ή αμνημόνευτοι για τη συμπεριφορά τους. Αν ο άντρας σας εκδηλώνει τέτοια επιθετικότητα κατά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Υπάρχει διαταραχή που σχετίζεται με επεισόδια επιθετικότητας στον ύπνο, που λέγεται διαταραχή ύπνου rem δηλαδή του ύπνου των ονείρων. Ο Ασθενης ζει τα όνειρα του. Υπάρχει θεραπεία για την συγκεκριμένη πάθηση

    Παζιώνης Οδυσσεύς

    Νευρολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • το καλύτερο θα είναι να συζητήσετε το θέμα με γιατρό, που θα τον δει και θα σας πει τί είναι αυτό και τι πρέπει να κάνετε (αν χρειάζεται κάποια αγωγή)

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο σε θέματα ύπνου να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Μιλήστε μαζί του για τα περιστατικά και τις ανησυχίες σας. Προτείνετε του να δει έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Πιθανό να βιώνει μια περίοδο στρες και να εκδηλώνεται στον ύπνο του, όπως και να έχει όμως το καλύτερο είναι να λάβει υποστήριξη.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας,
    Η λεκτική βία που εμφανίζονται, όπως λέτε, κατά τη διάρκεια του ύπνου μπορεί να είναι ένδειξη διαταραχής ύπνου ή είναι επίσης δυνατό να οφείλεται σε άλλους παράγοντες, όπως το στρες ή κάποια ψυχική δυσφορία.
    Σαν πρώτο βήμα, θα σας συνιστούσα να συνεργαστείτε, μαζί με τον σύζυγο σας, με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Ο ψυχολόγος θα μπορούσε να αξιολογήσει την κατάσταση και να προτείνει πιθανή θεραπευτική αντιμετώπιση, όπως είναι η ψυχοθεραπεία, η οποία μπορεί να βοηθήσει τον σύζυγο σας να αντιμετωπίσει το στρες και το άγχος που μπορούν να επηρεάζουν τον ύπνο του.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μάλλον πρόκειται για συσσωρευμένο άγχος που προσπαθεί να εκτονώσει στον ύπνο του. Εάν είναι κάτι που τον απασχολεί τον τελευταίο καιρό π.χ. η δουλειά του, καλό είναι να διευθετηθεί άμεσα.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης