• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/11/2023

Καλησπέρα η κόρη μου είναι 27 χρονών και έχει γεννηθεί με δυσπλαστικη τροχιλια στο γονατο εχει κανει φυσικοθεραπειες φοραει επιγονατιδα για να μην τις εξαρθρωνεται και οι χονδροι τις τριβονται μεταξυ τους τις εχω βαλει και πατους και συνεχιζει να ποναει εντονα στο γονατο τι μπορω να κανω ευχαριστω

13 ειδικοί απάντησαν

  • Το θέμα σε αυτή την περίπτωση είναι πόσες φορές έχει γίνει εξάρθρωμα επιγονατίδας. Η καλή μυική κατάσταση των μυών πέριξ του γονάτου είναι αυτό που πρέπει να έχει πάντα κατά νου. Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Το πρόβλημα που περιγράφετε είναι δομικό - κατασκευαστικό. Η επιγονατίδα που φοράει δε θα τη βοηθήσει ιδιαίτερα. Χρειάζεται πολύ στοχευμένη άσκηση για να βοηθήσει το πρόβλημα της κόρης σας πάντα μετά απο κλινική αξιολόγηση. Οι πάτοι δεν ξέρω εαν βοηθούν αλλά σε κάθε περίπτωση χρειάζεται κλινική εξέταση και εξατομικευμένο πρόγραμμα ασκήσεων

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Σ, όπως ασβέστιο και βιταμίνη D.
    υνεχίστε τη Φυσικοθεραπεία: Η φυσικοθεραπεία είναι θεμελιώδης για την ενδυνάμωση των μυών γύρω από το γόνατο και τη μείωση της πίεσης στην τροχιλία. Μπορεί να χρειαστεί να εξετάσετε διαφορετικούς τύπους ή προγράμματα φυσικοθεραπείας για να βρείτε το κατάλληλο για την κόρη σας.

    Ιατρική Εκτίμηση: Αν ο πόνος είναι εντονότερος ή διαφορετικός από το συνηθισμένο, είναι σημαντικό να επισκεφθείτε ξανά τον ορθοπεδικό. Μπορεί να χρειαστούν πρόσθετες εξετάσεις, όπως MRI, για να εκτιμηθεί η κατάσταση του χόνδρου και των άλλων δομών του γόνατος.

    Διατροφή και Υγιεινή Ζωή: Εξασφαλίστε ότι η κόρη σας ακο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • καλησπέρα σας. Δεν γνωρίζω τι έχει γίνει από πλευράς φυσικοθεραπείας, αλλά και το καλύτερο να έχει κάνει ο συνάδερφος δεν μπορεί να τροποποιήσει μια εκ γενετής δυσπλασία. Ίσως θα μπορούσαμε με την ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ή αλλιώς μέθοδο Mckenzie.να κάνουμε μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση και να καταλήξουμε σε κάποιες ασκήσεις ή στάσεις οι οποίες θα βοηθήσουν την κόρη σας

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν ειδικά πρωτόκολλα και ασκησιολόγιο που θα χρειαστούν για την αντιμετώπιση του προβλήματος. Μπορείτε να έρθετε να σας δούμε και να σας ενημερώσουμε ανάλογα.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΟΥ.
    ΝΑΡΘΗΚΑΣ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑΣ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΚΑΛΕΣ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Πρέπει να σας δω για να αξιολογήσω την κατάσταση του ποδιού και να δούμε πως μπορεί να σας βοηθήσει ένα πρόγραμμα δομημένης ασκησης

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Είναι πολύ ιδιαίτερη μια τέτοια περίπτωση και θα έπρεπε να έχουμε περισσότερες πληροφορίες για να εκφέρουμε πιο σωστή επαγγελματική άποψη. Ωστόσο, αν έπρεπε να απαντήσουμε κάτι θα σας έλεγα να κάνει γυμναστική με ειδικό ασκησιολόγιο που δε θα αναπαράγει τον πόνο ούτως ώστε ένα δυνατότερο μυϊκό σύστημα να την υποστηρίζει καλύτερα και να μειώνει τα συμπτώματα.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας χρειάζεται εξειδικευμένη φυσικοθεραπεία προφανώς με κάποια μεσα όπως νεύρο ανακλαστικά δια χειρός θεραπεία , ραδιοσυχνότητες ίσως και κάποια εναλλακτική προσέγγιση με χρήση βελονισμού
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας!
    Δεν υπάρχει (με τα μέχρι τώρα δεδομένα) επιγονατίδα που να κρατάει την επιγονατίδα στην θέση της, αυτό είναι κάτι που μπορεί μόνο το μυϊκό σύστημα να το κάνει με ασκησιολόγιο για ενδυνάμωση και επανεκπαίδευση για καλύτερο έλεγχο!
    Οι πάτοι πιθανόν να βοηθάνε αλλά ίσως θέλει μια πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση για να "επανεκπαίδευσουμε" σταδιακά το πως πάταει η πατούσα,την θέση του γόνατος σε σχέση με την πατούσα αλλά και το ισχίο! Υπάρχουν αρκετά παιδιά με παρόμοιο "πρόβλημα" χωρίς να πονάνε!
    Αν θέλετε περαιτέρω πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια και περαστικά!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Πολύ δύσκολη περίπτεωση και δύσκολα θεραπεύσιμη ακόμη και με χειρουργείο.Συντηρητικά θα βοηθούσε η πολύ καλή ενίσχυση 4κεφάλου και θέλει συστηματική θεραπεία ενίσχυσης χόνδρου (χαπια,σκονη γλυκοζαμινης,ενεσεις υαλουρονικού,prp...)

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Αν η κατάσταση δε βελτιώνεται με φυσικοθεραπεία άσκηση κ τροποποίηση δραστηριοτήτων ή αν έχει πολλαπλά επεισόδια αστάθειας, προτείνεται χειρουργική θεραπεία

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να γίνει μαγνητική τομογραφία πρόσφατη για να γίνει εκτίμηση της βλάβης του χόνδρου. Η έγχυση βιολογικών παραγόντων έχει θέση στη σημαντική βελτίωση της κλινικής εικόνας του ασθενή

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη