• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/10/2023

Καλησπέρα είμαι 23 ετών παίχτρια ποδοσφαίρου και εδώ και περίπου 1 μήνα έχω πόνο κατά την διάρκεια της προπόνησης (εδώ και 2-3 μέρες και μετά) κάτω εσωτερικά στο καλάμι. Από εξέταση μου είπαν ότι μάλλον είναι περιοστίτιδα. Είναι πλήρως θεραπεύσιμη; Χρειάζεται φυσιοθεραπεία; Πόσο καιρό πρέπει να μείνω εκτός δράσης;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα περιοστίτιδα είναι κάτι το οποίο θεραπεύεται πρέπει όμως να δείτε γιατρό και αυτός θα σας συμβουλεύσει τι να κάνετε χρειάζεται να μείνετε ένα μικρό διάστημα εκτός για να ξεκουραστεί το πόδι και μετά μαζί με τις φυσικοθεραπείες να επιστρέψετε ξανά στα γήπεδα

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Δυστυχώς είναι ερωτήσεις που δεν μπορούμε να απαντήσουμε με σιγουριά. Πιθανότατα δε θα καθυστερήσετε να επιστρέψετε στην αθλητική δραστηριότητα, σχεδόν σίγουρα θα χρειαστεί φυσικοθεραπεία αν και ενδέχεται να βελτιωθεί με ξεκούραση και δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο χρόνο θα χρειαστεί το σώμα σας για να επουλώσει τον τραυματισμό μιας και είναι πολυπαραγοντικό.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας, η περιοστίτιδα είναι μια φλεγμονή του περιοστέου στην περιοχή της κνήμης χρειάζεται χρόνος και φυσικοθεραπεία για να μπορέσει να αποκατασταθεί. Καλό θα ήταν για κάποιο διάστημα να μείνετε εκτός και να ακολουθήσει το πρόγραμμα αποκατάστασης. Ο χρόνος ποικίλλει ανάλογα με την έκταση και την σοβαρότητά της.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα! Η περιοστίτιδα, μια φλεγμονή του περιοστίου (το οστεϊκό στρώμα που περιβάλλει τα οστά), μπορεί να είναι αρκετά επώδυνη και να επηρεάσει σημαντικά την αθλητική σας δραστηριότητα. Είναι σημαντικό να ακολουθηθούν οι συμβουλές του γιατρού σας και να τηρηθεί ένα ενδεδειγμένο πρόγραμμα ανάρρωσης.

    Η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει:

    Ξεκούραση: Αυτό είναι συχνά το πρώτο βήμα στη θεραπεία της περιοστίτιδας. Ενδεχομένως να χρειαστεί να διακόψετε τις αθλητικές δραστηριότητες για μια συγκεκριμένη περίοδο, όπως συνιστά ο γιατρός σας.

    Φαρμακευτική Αγωγή: Αντιφλεγμονώδη φάρμακα (όπως το ιβουπροφαίνη) μπορούν να συνιστηθο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Η περιοστίτιδα κνήμης (έσω κνημιαίο σύνδρομο) είναι ένα επώδυνο σύνδρομο καταπόνησης που εκδηλώνεται στην πρόσθια επιφάνεια της κνήμης. Αποτελεί συχνή πάθηση των αθλητών που συμμετέχουν σε δραστηριότητες που απαιτούν επαναλαμβανόμενες και δυνατές κινήσεις των ποδιών, όπως τρέξιμο ή άλματα.

    Το περιόστεο αποτελεί την εξωτερική στοιβάδα του οστού. Αποτελείται από πολυάριθμα αιμοφόρα αγγεία και κύτταρα συνδετικού ιστού. Όταν τραυματιστεί το οστό (κάταγμα) τα κύτταρα αυτά, συμμετέχουν στον σχηματισμό του νέου οστού.

    Η αντιμετώπιση της περιοστίτιδας περιλαμβάνει:

    Ανάπαυση και περιορισμό των αθλητικών δραστηριοτήτων. Πολλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντώνιος Μάκαρης

    Φυσικοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας, η περιοστίτιδα κνήμης μπορεί να αντιμετωπιστεί με φυσικοθεραπείες και θα χρειαστεί κάποιος χρόνος ξεκούρασης. Θα χρειαστεί να έχουμε κλινική εικόνα για να σας ενημερώσουμε πιο αναλυτικά. Μπορείτε να μας καλέσετε να κλείσουμε το ραντεβού σας για κλινική αξιολόγηση το οποίο είναι δωρεάν.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα, θεραπεύσιμη είναι αλλά όχι από μόνη της. Από τη στιγμή που αθλείστε θα χρειαστεί φυσικοθεραπευτική βοήθεια. Τώρα το πόσο πρέπει να μείνετε εκτός, έχει να κάνει με την πορεία της θεραπείας, δεν υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος. Ότι χρειαστείτε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα σας. Είναι αντιμετωπίσιμο και μπορουν στοχευμένες φυσικοθεραπείες να το βοηθήσουν, δεν χρειάζεται να σταματήσεις τελείως την αθλητική δραστηριότητα, ελάττωσε το στο 50% και δες πω θα ανταποκριθούν τα συμπτώματά σου

    Κωτούλας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα .
    Φυσικά και θεραπεύεται και η φυσικοθεραπεία είναι αναγκαία στο πρόβλημα σου
    Το ιδανικό μηχάνημα για να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου είναι ο μαγνητικός διεγέρτης sis https://physiotherapy.house/super-inductive-system/.
    Εάν βρίσκεσαι Θεσσαλονίκη θα χαρώ να σε εξυπηρετήσω

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας!Η περιοστιτιδα είναι θεραπεύσιμη ναι! Έχετε κάνει ακτινογραφία ή και μαγνητική; Είναι συνήθως απαραίτητη για την διάγνωση μαζί με το ιστορικό, που όντως μοιάζει με περιοστιτιδα! Σε πρώτη φάση χρειάζεται μείωση της φόρτισης ,ανάλογα με την κατάσταση (αν υπάρχει - σε τι έκταση οίδημα, κλπ) ενδεχομένως και αποχή από αθλητική δραστηριότητα σε συνεννόηση με τον γιατρό πάντα!
    Θέλει κατόπιν φυσικοθεραπεία και κυρίως ένα πρόγραμμα σταδιακής φόρτισης για να επιστρέψετε σε πλήρη δραστηριότητα θα χρειαστεί 2 - 4 μήνες! Κάποιες φορές και 6 μήνες , εξαρτάται και πάλι απ'την κατάσταση του οστού και σε τι φάση θα ξεκινήσετε την αποκατά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Το πιο σωστό είναι να πραγματοποιηθει μαγνητική τομογραφία ώστε να διερευνηθεί αν πρόκειται για κάποιο οστικό οίδημα ή κάταγμα καταπόνησης.
    Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο υπολογίστε 3-4 μήνες....

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα είναι πλήρως θεραπεύσιμη μετά από αποκατάσταση που πρέπει να κάνετε , κατά τη διάρκεια της αποκατάστασης θα πρέπει ν απέχετε από την ενεργό δράση για δυο ίσως και τρεις εβδομάδες

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Οπωσδηποτε μαγνητικη αν δεν εχετε κανει.Μπορει να ειναι οστικο οιδημα κνημης -καταγμα κνημης

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Το πιθανότερο είναι ο πόνος να προέρχεται από τον οπίσθιο κνημιαίο έχει πολλά ονόματα σαν σύνδρομο και θεωρίες. Η περιοστιτιδα είναι ένα από αυτά.
    Χρειάζεται κλινική εξέταση ιστορικό και απεικονιστικό έλεγχο.
    Είναι πολύ πιο εύκολο και γρήγορο αν είναι αυτό να θεραπευτεί με τοπική διήθηση και ανάλογα την μέθοδο μπορείς σύντομα ισως και την επόμενη μέρα ή την μεθεπόμενη να επιστρέψεις στις δραστηριότητες σου.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό