• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/09/2023

Καλησπέρα σας. Πριν δύο μήνες σχεδόν είχα πάθει διάστρεμμα ελαφρύ στο μπάσκετ . Πήγα στο γιατρό και με εξέτασε χωρίς ακτινογραφία γτ την θεώρησε μη αναγκαία και απλά μου έδωσε μια επισταγαλιδα απλή και 10 μέρες να σταματήσω τον αθλητισμό και την πόλη κούραση . Ούτε ασκήσεις ούτε τίποτα δεν χρειάζονταν είπε . Όταν επέστρεψα στο μπάσκετ δεν είχα κάποια δυσκολία η πόνο . Όμως μισό μήνα μετά μέχρι και σήμερα πέρα ότι είχα λίγο πόνο και πρήξιμο που με τις μέρες έφτιαχνε μου γύρισε το πόδι άλλες 4 φορές 3 φορές έπεσα σε τρύπα η χάλασμα πεζοδρόμιου και την τελευταία φορά στο Ίσωμα μέσα στο σπίτι . Κάθε φορά που γύριζε μουδιάζε για λίγο αλλά μετά ήμουν καλά . Πήγα ξανά νοσοκομείο και έκανα ακτινογραφιες και μου είπε ο γιατρός ότι δεν είχα όντως τίποτα και ότι θα έχω πόνους για 3 μήνες και να πάρω μια καλύτερη επισταγαλιδα. Το θέμα είναι ότι 4 μέρες τώρα το πόδι μου μια πρήζεται λίγο πονάω γενικά στην κίνηση και έχω γενικά αδυναμια . Θα χρειαστεί τίποτα παραπάνω όπως νάρθηκα ή πατεριτσες ή κάτι άλλο ?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι οπωσδηποτε θα χρειαστεί ναρθηκα, πατεριτσες, φυσικοθεραπεια, αποχή από αθλητισμο, κι εγχυσεις προλοθεραπειας

    Μαλάκου - Ροντούλη Δήμητρα

    Φυσίατρος

    Λάρισα

  • Ίσως χρειαστεί κάποια πιο ειδική εξέταση (μαγνητική τομογραφία) για να διερευνηθεί αν υπάρχει σοβαρός σύνδεσμος τραυματισμός ή βλάβη του χόνδρου.

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θελετε ακτινογραφίες καινουριες και μαγνητική τομογραφία.Το πόδι σας έχει ασταθεια απο ρηξη συνδέσμου και χρειάζεστε ναρθηκοποίηση ή και χειρουργείο ακόμη γιατί η αστάθεια τηε ποδοκνημικής μπορεί να σας κάνει τη ζωή πολύ προβληματική

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας.
    Από το ιστορικό που αναφέρετε προφανώς λόγω του ήπιου διαστρέμματος που είχατε προφανώς σωστά σας συνέστησε ο γιατρός σας ανάπαυση και μια κάποια ακινητοποίηση με την επιστραγαλίδα. Καλό θα ήταν κατά την γνώμη μου να ξεκινούσατε μετά το δεκαήμερο αυτό ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας και ενδυνάμωσης της ποδοκνημικής άρθρωσης. Όσον αφορά τα τα υπόλοιπα διαστρέμματα που αναφέρετε ενδεχομένως να χαλάρωσαν οι σύνδεσμοι της άρθρωσης οπότε και αυτή έγινε πιο επιρρεπής σε κακώσεις.. θεωρώ ότι μια MRI στην περιοχή μπορεί να δώσει κάποιες απαντήσεις σχετικά με τους συνδέσμους της άρθρωσης και σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα υπάρχουν συντη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Φυσικοθεραπείες !!!!

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Το συντομότερο να κάνετε μαγνητική τομογραφία ποδοκνημικής.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Είναι πιθανό να χρειαστεί μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί αν υπάρχει ρήξη κάποιων συνδέσμων έτσι ώστε να τοποθετηθεί νάρθηκας αν είναι αναγκαίο

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη