• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/04/2024

Καλημέρα! Μερικές φορές νιώθω σαν να μην μπορώ να αναπνεύσω καλά ή σαν να παίρνω λιγότερο οξυγόνο από αυτό που χρειάζομαι. Το παθαίνω στα καλά καθούμενα π.χ. όταν κάθομαι και βλέπω τηλεόραση και κρατάει για 5 με 10 λεπτά και μετά επαναφέρεται η αναπνοή μου. Υπάρχουν μέρες που δεν το παθαίνω καθόλου και κάποιες που το παθαίνω συχνά. Πιστεύεται ότι είναι ψυχολογικό λόγω άγχους?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Στο έντονο άγχος μπορούν να εμφανιστούν κρίσεις πανικού. Στις κρίσεις πανικού μπορεί να έχουμε ταχυκαρδίες, δύσπνοια, εφίδρωση, τρέμουλο κ.α. Τα συμπτώματα επιλύονται σε κάποια λεπτά και όπως εξήγησα είναι αγχώδους φύσης. Καλό θα ήταν να δείτε ψυχολόγο.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλημέρα σας. Εκτός από αυτό το σωματικό σύμπτωμα, έχετε παρατηρήσει να βιώνετε άγχος συχνά; Παράλληλα έχετε εξεταστεί ώστε να αποκλείσετε κάτι οργανικό; Για να μπορούμε να κρίνουμε με περισσότερη ακρίβεια αν οφείλεται αυτό το σύμπτωμα σε άγχος, χρειάζεται να παρατηρήσετε τι κάνετε και τι σκέφτεστε πριν εμφανιστεί η δύσπνοια, αν δηλαδή κάνετε ή σκέφτεστε κάτι που σας προκαλεί άγχος.

    Λογκάκη Σοφία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα, χρειάζεται να απευθυνθείτε για αξιολόγηση εάν υπάρχουν συνοδά σωματικά συμπτώματα , καθώς και για το συγκεκριμένο εάν εμμένει και καθίσταται δύσκολο στη διαχείριση.

    Δανέση Χριστίνα Θεοδώρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κόρινθος

  • Καλημέρα! Αυτές οι αναπνευστικές δυσκολίες που περιγράφετε μπορεί να συνδέονται με το άγχος, ειδικά αν δεν υπάρχουν άλλα ιατρικά προβλήματα που να τις εξηγούν. Η αύξηση του άγχους μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο που αντιλαμβάνεσθε την αναπνοή σας και να προκαλέσει αίσθηση ανασφάλειας. Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσετε αυτήν την πιθανότητα και, αν χρειαστεί, να ζητήσετε τη στήριξη ενός ειδικού ψυχολόγου για περαιτέρω αξιολόγηση και υποστήριξη.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να σχετίζονται με το άγχος, αλλά είναι σημαντικό να αξιολογηθούν προσεκτικά από έναν ιατρό για να αποκλειστούν άλλες πιθανές αιτίες. Είναι χρήσιμο να συζητήσεις αυτά τα συμπτώματα και με έναν ψυχολόγο για περαιτέρω αξιολόγηση και συμβουλές.

    Δια Βίου Ανέλιξη και Φραγκιαδουλάκης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Από τη συμπτωματολογία που περιγράφετε, μοιάζει σαν κρίσεις άγχους. Είναι διαχειρίσιμο με μια σειρά συνεδρίων.

    Παπαδάκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κολωνάκι

  • Το σύμπτωμα που περιγράφετε μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένου του άγχους. Όταν νιώθετε συμπτώματα όπως δυσκοιλιότητα ή δυσκολία στην αναπνοή, μπορεί να είναι φυσιολογική η αντίδραση του σώματος σε συναισθηματικά φορτισμένες καταστάσεις. Το άγχος μπορεί να επηρεάσει τον τρόπο που αντιλαμβάνεστε την αναπνοή σας και να προκαλέσει την αίσθηση ότι δεν μπορείτε να αναπνεύσετε κανονικά. Κατά τη διάρκεια περιόδων έντονου άγχους, το σώμα σας μπορεί να επικεντρωθεί στην αντίδραση "πάλης ή πτώσης" που ενεργοποιεί το αναπνευστικό σύστημα και μπορεί να προκαλέσει την αίσθηση ότι δεν αναπνέετε σωστά. Επίσης, άλλοι παρ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Σε φαινομενικά τυχαίες στιγμές, παρατηρείτε ότι η αναπνοή σας δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες σας. Για κάποιο λόγο σας στερεί το οξυγόνο που χρειάζεστε. Κάποιες μέρες δεν συμβαίνει αυτό, ενώ κάποιες άλλες συμβαίνει συχνά.

    Η απορρύθμιση της αναπνοής είναι πράγματι ένα σύνηθες σωματικό σύμπτωμα του άγχους. Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να διερευνήσετε περαιτέρω τις διεργασίες που μπορεί να συμβαίνουν εσωτερικά και να πυροδοτούν αυτά τα συμπτώματα. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ Η ΠΑΘΗΣΗ ΣΠΙΡΟΜΕΤΡΗΣΗ

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός

  • Καλημέρα,
    Τα συμπτώματα δυσκολίας στην αναπνοή ποικίλλουν αναλόγως της υποκείμενης αιτίας και περιλαμβάνουν δύσπνοια, αίσθημα σφιξίματος στο στήθος, ασυνήθιστη κόπωση και αυξημένος καρδιακός παλμός.
    Το άγχος και η ψυχολογική πιέση έχουν αποδειχθεί ότι επηρεάζουν σημαντικά την αναπνοή, προκαλώντας συμπτώματα όπως τα παραπάνω. Η κατανόηση της σχέσης μεταξύ του ψυχολογικού στρες και των αναπνευστικών διαταραχών είναι κρίσιμη για την αποτελεσματική διαχείριση και θεραπεία.
    Εάν αποκλειστούν τα οργανικά αίτια θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή ώστε μέσο της ψυχοθεραπείας να ανακαλύψετε κατά πόσο το άγχος σας επη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής