• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/12/2023

Καλημερα, εδώ και 4 εβδομάδες λαμβάνω εσιταλοπραμη για αγχώδη κατάθλιψη αντιδραστικού τύπου, επι εδάφους μεταδιασεισικου συνδρόμου. Ξεκίνησα στα10 mg και στη συνέχεια , εδώ και 20 μέρες περίπου λαμβάνω 15 mg, μαζί με αλπραζολαμη. Τις τελευταίες 10 ημέρες παθαίνω επεισόδια ξαφνικά, με έντονη εφίδρωση, αίσθημα καψίματος στον αυχένα, πονοκέφαλο και ταχυκαρδία που έχει φτάσει έως 150 παλμούς. Έχω αυξήσει το Xanax αλλά αυτά συνεχίζουν, όχι σε καθημερινή βάση. Θα ηθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστω

10 ειδικοί απάντησαν

  • Ενημερώστε το γιατρό σας για τις παρενέργειες . Οι βενζοδιαζεπίνες χορηγούνται για ένα σύντομο χρονικό διάστημα . Τα αντικαταθλιπτικά χρειάζονται μερικές εβδομάδες για να δράσουν αποτελεσματικά . Ωστόσο , πριν αυξήσετε τη δοσολογία πρέπει πάντα να ενημερώνετε τον γιατρό σας και να γίνεται κατόπιν συνεννόησης .

    Υφαντή Χρυσάνθη - Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Ως προς τη φαρμακοθεραπεία σας δεν μπορώ να βοηθήσω . Είναι πολύ σημαντικό να επικοινωνήσετε με τον γιατρό που σας παρακολουθεί και συνταγογραφεί. Αυτό με το οποίο μπορώ να βοηθήσω είναι με ψυχολογική θεραπεία δηλαδή με ψυχοθεραπεία . Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωβσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καλησπέρα σας! Η καλύτερη συμβουλή που θα μπορούσαμε να σας δώσουμε σε μια πρώτη φάση είναι να απευθυνθείτε στον γιατρό που σας παρακολουθεί και σας έχει συνταγογραφήσει τα φάρμακα αυτά καθώς μπορεί τα συμπτώματα αυτά να είναι κάποια παρενέργεια της πρόσφατης αύξησης της δοσολογίας του φαρμάκου σας. Είναι σημαντικό να τα επικοινωνήσετε όλα αυτά στον γιατρό σας ώστε να σας καθοδηγήσει και να σας συμβουλεύσει σωστά για τα επόμενα βήματα.
    Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές εύχομαι!

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Συζητήστε το με τον θεράποντα ψυχίαυρο μήπως πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή στη φαρμακευτική θεραπεία σας γιατί συνεχίζεται να έχετε ψυχοσωματικά ενοχλήματα και άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Απευθυνθείτε στον/ην γιατρό που σας έδωσε την αγωγή, σας γνωρίζει και σας παρακολουθεί.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ο γιατρός ή ο ψυχίατρος σας μπορεί να προσαρμόσει τη δοσολογία σας ή να προτείνει άλλες θεραπείες για τα συμπτώματά σας. Μην διστάσετε να ζητήσετε τη γνώμη ενός ειδικού.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Αυτό που θα μπορούσε ενδεχομένως να σε βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Για την φαρμακευτική αγωγή χρειάζεται να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας. Επειδή όμως συνυπάρχει και άγχος, θα σας κάνει καλό να μιλήσετε με ψυχοθεραπευτή για αυτό.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Για τα φάρμακα και τον συνδυασμό ο μόνος που μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα είναι ο γιατρός που σας τα έδωσε , αυτό που θα σου πω εγώ με σιγουριά είναι πως τα φάρμακα δεν φτάνουν χρειάζεται να μιλήσετε με ειδικό για ότι σας απασχολεί ! Τους φόβους τις ανασφάλειες σας κλπ ,μόνο έτσι θα δείτε βελτίωση τα φάρμακα μόνα τους δεν φτάνουν , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με τον ψυχίατρο που σας παρακολουθεί. Η αύξηση του Xanax μπορεί να είναι μια προσωρινή ή όχι λύση, ανάλογα με τη σύσταση του ιατρού, είναι επίσης εξίσου σημαντικό να εξεταστεί η γενική σας θεραπεία.
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε όπως η έντονη εφίδρωση, το αίσθημα καψίματος στον αυχένα, ο πονοκέφαλος και η ταχυκαρδία μπορεί να είναι σχετικά με τη φαρμακευτική αγωγή, αλλά είναι επίσης σημαντικό να εξεταστούν και άλλες πιθανές αιτίες. Θα συνιστούσα να επικοινωνήσετε άμεσα με τον γιατρό σας για να μοιραστείτε αυτά τα συμπτώματα και να αναζητήσετε συμβουλές σχετικά με την περαιτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια