• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/07/2023

Καλησπέρα σας, πριν μια εβδομάδα είχα βγάλει στα άνω κάτω ούλα και χείλη βασικά ήταν ερεθισμένα και μόλις τα ακουμπαγα με ετσουζαν. Πήγα στον οδοντίατρο μου μου είπε ότι έχω βγάλει αφθα σε πρόδρομη μου έβαλε μια ειδική πάστα β οποία με έκαιγε στο άνω χείλος εσωτερικά κυρίως όπου έχει εξαπλωθεί η "αφθα". Εν τέλει, δεν είδα καμία διαφορά πήρα γνώμη κι από 2ο οδοντίατρο ονοπιος δεν έβλεπε κάτι κι απόρησα μαζί του το μόνο που Μ είπε ήταν ότι θέλω καθαρισμό στα δόντια ενώ το πρόβλημα που με απασχολούσε ήταν αλλο. Από χθες έχω βγάλει αριστερά στο κάτω χείλος απ' την μέσα πλευρά όμως, πάλι ένα σαν γλουμπουλακι σαν αφθα μοιάζει που κάνει το χείλος εξωτερικά να φαίνεται πρησμένο όταν χαμογελάω. Επίσης τα ούλα μου όταν βάζω οδοντόβουρτσα πάλι με τσούζουν καθώς τα πλένω. Αλλά δίχως αίμα. Και παρατήρησα ότι στο κάτω ούλο στο χείλος εσωτερικά είναι σαν άσπρες κηλίδες έχει πάρει ένα άσπρο χρώμα κάπως. Πρέπει αν επισκεφτώ ωριλα η δερνατολογο τελικά; Ευχαριστώ!

7 ειδικοί απάντησαν

  • Να επισκεφτείτε Στοματολογο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Οδοντίατρος είναι η ειδικότητα που ψάχνετε. Σίγουρα όμως κ ΩΡΛ θα μπορούσε να σας βοηθήσει. Η περιγραφή θυμίζει από αφθα, μέχρι κάποια στοματίτιδα, ακόμα κ ερπητικη. Η κλινική εικόνα, με την συμπτωματολογία, μαζί με το ιστορικό ασθενούς κ κάποια ακόμα στοιχεία, μας οδηγεί τις περισσότερες φορές στην διάγνωση κ κατ'επεκταση στην θεραπεία.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα πρεπει να επισκεφθειτε εναν στοματολογο.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • καλο ειναι να πατε σε εναν περιοδοντολογο που ειδικευεται για τις παθησεις των ουλων.ετσι οπως περιγραφετε τα συμπτωματα μπορει πραγματι να υπαρχει καποια χρονια ουλιτιδα η κ περιοδοντιτιδα που χρηζει θεραπειας.τωρα σχετικα με την αφθα υπαρχουν σκευασματα στα φαρμακεια που ανακουφιζουν.συνηθως ομως επουλωνονται απο μονες τους μεσα σε μερικες μερες η κμπορει να κανουν κ 1-2 βδομαδες.μπορουν ομως καλλιστα να ξαναδημιουργηθουν.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν είναι θέμα ουλίτιδας χρειάζεσαι Οδοντίατρο που κάνει καλή θεραπεία ουλίτιδας ! Αν είναι πολύ προχωρημένο , ίσως χρειαστείς περιοδοντολόγο άμεσα να μην εξελιχθεί σε περιοδοντίτιδα ....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι να επισκεφθείτε ένα στοματολογο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας.Διαβαζοντας το κειμενο σας θα ελεγα οτι το καλλιτερο θα ηταν να επισκεφτειτε ειτε εναν στοματολογο,ειτε εναν δερματολογο αν δεν μπορειτε να βρειτε στοματολογο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη