• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Καλησπέρα σας. Αρρώστησα στα φώτα με τα πρώτα συμπτώματα να ήταν έντονος πονόλαιμος και πονοκέφαλος όταν ξύπνησα το πρωί. Με κομπρεσες πέρασε σε ένα μεγάλο βαθμό το κεφάλι αλλά μου έμεινε ο έντονος πόνος όταν κατάπινα φαγητό νερό ( έκανα πυρετό την επόμενη μέρα των Φώτων 38,5 )... Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στη παθολόγο όπου διαπίστωσε αμυγδαλίτιδα στους αδένες... Μου έδωσε το Hexalen σε γάργαρα όπου έκανε κάτι αλλά προς το τέλος τις προηγούμενης εβδομάδας σηκώθηκα το πρωί με κόκκινα μάτια και τον λαιμό ν μου έχει περάσει σε πολύ μεγάλο βαθμό... Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στο τέλος μου προκάλεσε όλο αυτό αδενοιο στα μάτια και αυτή την στιγμή έχω σαν να με πονά το κεφάλι μου όταν σκύβω! Δεν είναι όπως το Σάββατο που μας πέρασε αλλά γενικά το αισθάνομαι κάπως βαρύ και τον λαιμό μου να με ενοχλεί αλλά όχι όπως την πρώτη φορά δηλαδή τρώω και πίνω νερό αλλά από την δεξιά πλευρά με ενοχλεί πολύ στον λαιμό μου πχ πάω να κάνω χασμουρητό και με ενοχλεί... Βέβαια έκανα όλα τα τέστ κοβιντ και ήμουν αρνητικός όπως ότι ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή για τα μάτια με σταγόνες που υποχωρεί σιγά σιγά η κοκκινίλα... Αυτό που με ανησυχεί είναι πότε θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα στο κεφάλι και στο λαιμό διότι έτσι μου προκαλεί πυρετό και γενικά είναι ενοχλητικα όλα αυτά

1 ειδικός απάντησε

  • Όταν κάνει τον κύκλο του η μόλυνση θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα.

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός