• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/01/2024

Γειά σας τον τελευταίο καιρο δεν είμαι καλά καθόλου παθαίνω κρισεις πανικου κρισεις άγχους σταμάτησα από την δουλειά είμαι όλη μέρα σπίτι έχω πολύ φοβο φοβάμαι συνέχεια ότι κάτι έχω και θα πεθανω δεν έχω φίλους δεν έχω κοπέλα ..(στο παρελθόν είχα αρκετές συνυπαρξεις με κοπέλες) η οικογένεια μου είναι χάλια όλοι μαλωνουν μεταξύ τους κάθε μέρα και γίνεται του σκοτωμού .. ξέρω ότι πρέπει να πάω σε ψυχίατρο αλλά φοβάμαι η νιώθω ότι δεν έχω καν δυνάμεις να πάω μέχρι εκεί μου φενεται σαν ακατόρθωτο δεν ξέρω .. και να αναφέρω πως όλα αυτά τα έπαθα από ένα τσιγάρο μπαφο που δοκίμασα σε διακοπές και έπαθα κρίση πανικού και νόμιζα ότι θα πεθανω ότι κάτι μου είχαν ρίξει μέσα για να με βγάλουν από την μέση... και τώρα είμαι έτσι.....

10 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει η επιπόλαιη θεώρηση ότι η κάνναβη είναι αβλαβής ενώ είναι μια ψυχοτρόπος ουσία και ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά. Υπάρχουν πολλές καταγραφές ανθρώπων που δεν επανήλθαν στα πρότερα χαρακτηριστικά τους.
    Θα ήταν σκόπιμο να επισκεφθείτε το συντομότερο κάποιον ιατρό ή κάποιον νευρολόγο.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση. Υπάρχει κάποιος λόγος που σας συμβαίνοθν αυτά, προφανώς ασυνείδητος και σωματοποιείτε το άγχος σας, το οποίο θέλει κάτι να σας πει. Αν το κάνετε λόγια σε μια θεραπεία, κάτι θα μαλακώσει, θα αποχωριστείτε αυτούς που δε θέλετε και θα βρείτε ποιοι είναι για εσας. Ίσως εκτός από τη θεραπεία διαμέσου του λόγου, χρειαστεί και μια ήπια αγωγή, μιας και λέτε πως δε βγαίνετε από το σπίτι
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Υπάρχει η λύσει τον ονλινε συνεδρίων , μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας ονλινε , πάρτε βοήθεια όσο είναι νωρίς πριν παγιωθει η κατάσταση και είναι πιο δύσκολο να λυθεί , είναι κρίμα να αφήσετε την ζωή να μην την ζείτε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ακούγεται να ταλαιπωρείστε πολύ και για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το να απευθυνθείτε έναν/μια ειδικό ψυχικής υγείας μάλλον είναι λιγότερο τρομακτικό απ' όσο το σκέφτεστε. Δεν θα σας μαλώσουν για τον μπάφο, δεν θα σας κατηγορήσουν ίσα ίσα θα προσπαθήσουν να σας βοήθησουν. Βρείτε τη δύναμη και το κουράγιο να φροντίσετε τον ευατό σας, είναι ίσως δύσκολο αλλά πιστεύω πως θα το καταφέρετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας και Χρόνια Πολλά! Ο άνθρωπος μπορεί να περνάει από διάφορες φάσεις. Υπάρχει όμως και μια φάση που λέγεται κρίση και η κρίση συνήθως είναι το σημείο αρχής των αλλαγών. Ωστόσο αξίζει να τα πάρετε τα ζητήματα ένα-ένα τη φορά, ώστε να είναι και πιο κατανοητά, τόσο για εσάς, όσο και για τους γύρω σας. Γενικά καλό είναι να γνωρίζετε πως η θεραπεία πλέον και γενικά θα αποτελεί επιτακτική ανάγκη για αυτο-φροντίδα και μέριμνα και για τα δύο φύλα, όπου αυτόματα μετά θα ελκύονται άλλες καταστάσεις, άλλες δουλειές και άλλα άτομα γύρω σας. Όταν ο άνθρωπος δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στις αλλαγές, όταν αυτές του κρούουν το κουδούνι, τότε συχνά, ε... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Η ινδική κάνναβη μπορεί να έχει πολλά δυσάρεστα αποτελέσματα, επικοινωνείστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σσς βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Μοιάζει να έχετε συσσωρευμένο άγχος που ενίοτε μετασχηματίζεται σε κρίσεις πανικού. Οι συγκρούσεις που βιώνετε στην οικογένεια σας έχουν συμβάλει σε αυτό. Η αποχή από την δουλειά έχει εντείνει τα αρνητικά σας συναισθήματα και τον φόβο σας. Το αδιέξοδο που περιγράφετε σχετίζεται με το ότι δεν ζητάτε τη βοήθεια ενός ειδικού: ψυχιάτρου ή/και ψυχολόγου. Ζητώντας τη βοήθεια ενός ειδικού είναι το πρώτο βήμα για να βγείτε από το αδιέξοδο που περιγράφετε. Το πιο πιθανό είναι ότι θα ανακουφιστείτε αν σας ακούσει και κατευθύνει ένας ειδικός.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Εφόσον είναι στην αρχή ακόμη ελάτε σε επαφή μαζί μου για να το αντιμετωπίσουμε. Ναι μπορεί να ξεπεραστεί ή να διαχειριστεί με ψυχοθεραπεία. Όχι δεν χρειάζεται απαραίτητα να δείτε ψυχίατρο και να πάρετε αγωγή εκτος και αν το προτιμάτε αντί της ψυχοθεραπείας.Μην το αφήνετε όμως είναι κρίμα γιατί αντιμετωπίζεται ! Να είστε καλά. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Ενδεχομένως να είναι μετατραυματικό άγχος χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση εκτίμηση από ψυχοθεραπευτη

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Οι κρίσεις πανικού και το άγχος είναι πολύ εξουθενωτικοί παράγοντες και επηρεάζουν την ψυχικής μας υγεία και δυσκολεύουν την καθημερινότητα μας.
    Θα σας συνιστούσα, όσο δύσκολο και αν σας φαίνεται, να επισκεφθείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας. Ο ειδικός θα μπορέσει να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα την κατάσταση σας και τις ρίζες των συμπτωμάτων.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι δεν είστε μόνος και ότι υπάρχουν πολλοί ειδικοί και υπηρεσίες που μπορούν να σας βοηθήσουν.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής