• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/11/2023

Καλησπέρα σας μετά από χειρουργείο στον έξω σφυρό. Έκανα φυσικοθεραπεία για ένα μήνα αλλά το επάνω μέρος της πατούσας μου δεν έχει επανέλθει ακόμα συνεχίζω τις ασκήσεις. Φοβάμαι όμως μηπως δεν επανέλθει. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω

11 ειδικοί απάντησαν

  • Επειδή δεν γνωρίζω το πρωτόκολλο αποκατάστασης που ακολουθήσατε με τον/την συνάδελφο δεν μπορώ να σας καθοδηγήσω. Το ορθό θα ήταν να συμβουλευτείτε τον/την φυσικοθεραπευτή σας.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Εαν εννοείτε οτι δεν έχει αποκατασταθεί η κανονική κίνηση συνεχίστε τις φυσικοθεραπείες οι οποίες πρέπει να περιλαμβάνουν μόνο άσκηση και τεχνικές αποτατάστασης της φυσιολογικής κίνησης.

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα! Αρχικά, είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι η αποκατάσταση μετά από οποιοδήποτε χειρουργικό επέμβαση, ειδικά σε μια περιοχή όπως ο έξω σφυρό, μπορεί να διαρκέσει διαφορετικό χρονικό διάστημα ανάλογα με το άτομο και την πολυπλοκότητα της επέμβασης.

    Εδώ είναι μερικές συμβουλές για τη συνέχιση της αποκατάστασης:

    Συνέχισε τις Ασκήσεις Φυσικοθεραπείας: Είναι καλό που συνεχίζετε τις ασκήσεις. Η συνέπεια και η τακτική άσκηση είναι κλειδιά για την ανάκτηση της λειτουργικότητας.

    Επισκεφθείτε ξανά τον Φυσικοθεραπευτή σας: Μια νέα επίσκεψη στον φυσικοθεραπευτή σας μπορεί να βοηθήσει. Ίσως χρειάζεται να προσαρμόσετε το
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Οι ασκήσεις θα σας βελτιώσουν την κίνηση και την ελαστικότητα....Να τις συνεχίσετε κανονικά και να μην ανησυχείτε....

    Ζέρβας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • καλησπέρα σας. Ο ιατρός σας θα σάς πεί κατά πόσο ο πόνος που έχετε είναι φυσιολογικός στο στάδιο που είστε. Αν δεν συμβαίνει αυτό ίσως με την ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ή αλλιώς μέθοδο Mckenzie μπορούμε να δούμε τι μπορεί να σάς βοηθήσει

    Δαφνης Ανδρεας

    Φυσικοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΦΤΕΡΝΕΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΤΩΝ ΔΑΚΤΥΛΩΝ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΑ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Η άσκηση είναι ασφαλώς η θεραπεία σας, αλλα ενδεχομένως απαιτείται κάποια αλλαγή ή προσαρμογή στο πρόγραμμα ασκήσεων που ήδη κάνετε

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Δεν ξέρουμε τι είδους ασκησιολόγιο κάνετε ούτε τι περιελάμβαναν οι φυσικοθεραπείες που κάνατε. Συνήθως όμως θέλει υπομονή, δε θα ήταν παράλογο να έχουν γίνει όλα σωστά και να πονάτε ακόμα. Ωστόσο, αν κάτι σας ανησυχεί ενδεχομένως η καλύτερη λύση είναι να μιλήσετε πάλι με τον γιατρό σας ή εναλλακτικά με κάποιον άλλο χειρουργό ορθοπεδικό.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Αν εννοείτε ότι δεν έχει επανέλθει η αίσθηση στο πάνω μέρος της πατουσας , είναι μια συχνή επιπλοκή του χειρουργείου αυτού, τραυματισμός ενός αισθητικού νεύρου της περιοχής, κ το αν θα επανέλθει εξαρτάται απο το αν το νεύρο υπέστη απλά κάποια πίεση ή έχει τραυματιστεί μόνιμα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Βάδιση με πλήρη φόρτιση 6 εβδομάδες μετά το χειρουργείο και μάλλον και άλλες φυσιοθεραπείες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να επανέλθει πλήρως ως και τρίμηνο , κινησιοθεραπεια για εύρος κίνησης διατάσεις ασκήσεις στη μπαλα

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής