• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 07/02/2024

Καλημέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω η μυωπία είναι ένδειξη καισαρικής ή δεν υπάρχει θέμα? Θα πρέπει να γίνει βηθοσκοπηση και αν ναι πότε?

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, όχι δεν είναι από μόνη της ένδειξη. Απαιτείται βυθοσκόπηση και ανάλογα τα ευρήματα ενδέχεται να συστήσει ο οφθαλμίατρος αποφυγή φυσιολογικού τοκετού..

    Μεσσήνη Ελένη

    Οφθαλμίατρος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας, η μυωπία δεν αποτελεί ένδειξη καισαρικής εκτός αν πρόκειται για υψηλή μυωπία πχ -8,0D και άνω σε μάτια που έχουν ήδη ιστορικό πχ ρωγμής αμφιβληστροειδούς, αποκόλλησης, χειρουργείου κτλ. Επομένως για χαμηλή και μέτρια μυωπία χωρίς παθολογικό ιστορικό δεν υπάρχει θέμα και συνήθως συστήνουμε να γίνει τυπική βυθοσκόπηση στο τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Η μεγάλη μυωπία πανω απο 6,0-7,0 βαθμούς ειναι ένδειξη για καισαρική. Η βυθοσκόπηση γινετε περίπου στο 8-ο μηνα της κύησης, για να δούμε την κατάσταση του αμφιβληστροειδή και να ενημερώσουμε τον γυναικολόγο εαν μπορει να γινει φυσιολογικος τοκετός η με καισαρική.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Καμμία ένδειξη .προτείνεται φυσιολογικός τοκετός .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Η μυωπία είναι σχετική ένδειξη για καισαρική τομή. Αν η μυωπία είναι μεγαλύτερη των έξι βαθμών, αν υπήρξε ρωγμή κατά το παρελθόν, αν υπάρχουν εμφανείς μυωπικες αλλοιώσεις, τότε είναι ένδειξη. Πάντως, καλό είναι 2-4 εβδομάδες πριν τον τοκετό, να γίνει μια λεπτομερής εξέταση του βυθού.

    Τσιούμας Σωτήριος - Venus Medicine Clinic

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος με εξειδίκευση στην Αισθητική Ιατρική - Οφθαλμοπλαστική

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να γίνει βυθοσκόπηση στους τελευταιους μήνες της εγκυμοσύνες.Εαν δεν βρεθούν σοβαρές αλλοιώσεις αμφιβληστροειδούς μπορείτε να γεννήσετε φυσιολογικά.

    Μηταράκη Φλώρα - Μαρία

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Η υψηλη μυωπια με μυωπικες αλλιωσεις στον βυθο καθως και ιστορικο αποκολλησης αμφιβλιστροειδους στην γυναικα ή σε συγγενη της 1ου βαθμου αποτελουν ενδειξη καισαρικης.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Πρέπει να γίνει βυθοσκοπηση ένα μήνα περίπου πριν τη γέννα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Χρειάζεται να γίνει βυθοσκόπηση ώστε να διαπιστωθεί αν υπάρχουν βλάβες στο βυθό λόγω μυωπίας .

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Με βάση τη βιβλιογραφία, όχι. Δεν υπάρχει θέμα.

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος