• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

Έχω ιδιοπαθή τρόμο και ταυτόχρονα ΓΑΔ για την οποία παίρνω αγωγή.Οταν με πιάνουν κρίσεις πανικού είναι φυσιολογικό να επιδεινώνεται ο τρόμος;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Ο ιδιοπαθής τρόμος και ο γενικευμένος αγχώδης διαταραχή (ΓΑΔ) μπορεί να συνυπάρχουν και να επηρεάζουν ο ένας τον άλλον. Καταλαβαίνω ότι παίρνετε αγωγή για τη ΓΑΔ. Κατά τη διάρκεια των κρίσεων πανικού, οι σωματικές και ψυχολογικές αντιδράσεις μπορούν να ενισχύσουν τον τρόμο και το άγχος.

    Είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτές τις εμπειρίες με τον ψυχίατρο ή τον θεραπευτή σας, καθώς μπορεί να αναλύσουν την κατάστασή σας και να προσαρμόσουν το σχέδιο θεραπείας σας ανάλογα. Μπορεί να χρειαστεί να προσαρμοστεί η δοσολογία της φαρμακευτικής αγωγής ή να συμπεριληφθούν στρατηγικές ψυχοθεραπείας που επικεντρώνονται στη διαχείριση του τρόμου και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας.
    Ναι, ο τρόμος είναι αρκετά συχνό σύμπτωμα κατά την εκδήλωση μίας κρίσης πανικού, φυσιολογικό, επομένως, να επιδεινώνεται.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Απόλυτα φυσιολογικό: μια κρίση πανικου ειναι κάτι το πολύ τρομακτικό αφού αντιλαμβανόμαστε πως δεν έχουμε πολύ έλεγχο στο αν θα πάθουμε ή όχι κρίση, απλώς συμβαίνει.
    Χρειάζεστε διαφορες δεξιότητες για να μαθετε να το διαχειρίζεστε καλύτερα όταν συμβαίνει.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Γενικά στα συμπτώματα της προσβολής πανικού συμπεριλαμβάνεται ο τρόμος , ανεξαρτήτως του προϋπαρχοντος ιδιοπαθούς τρομου. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε το θεράποντα ιατρό σας, καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας.
    Ναι! Είναι μία αμφίδρομη διαδικασία. Και οι σκέψεις τροφοδοτούν τον τρόμο.
    Θα σας βοηθούσε παράλληλη ψυχοθεραπεία.
    Καλές γιορτές!

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Θα πρέπει να λάβετε θεραπεία να περιορισθούν αυτά τα συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι φυσιολογικό, όμως πέρα από τη φαρμακευτικη αγωγή είναι πολύ σημαντικό να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία, εκεί θα κατανοήσετε και θα εκπαιδευτείτε σε τρόπους διαχείρησης και των κρίσεων πανικού αλλά και του άγχους συνολικότερα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι φυσιολογικό μπορεί να συμβεί.αυτο που μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο είναι ο συνδυασμός Φαρμακευτικης αγωγής και ψυχοθεραπείας

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Ναι, επειδή η κρίση πανικού προκαλεί τρόμο έτσι κι αλλιώς.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ναι απόλυτα φυσιολογικό αλλά δε χρειάζεται να συνεχιστεί έτσι . Κάνοντας ψυχοθεραπεία μπορώ να σας βοηθήσω είτε να μη συμβαίνει πλέον αυτό είτε να το διαχειρίζεστε πλήρως. Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς