• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/10/2023

Έκανα εγχείρηση ποδοκνημικης πριν4 μήνες μετά 2 μήνες έβγαλα ακτινογραφια έχει γίνει πορώση πριν 1 μήνα έβγαλα την βιδα και ακόμα το ποδι πονάει λίγο και είναι πρησμενο στην αρχή μερική φόρτιση και σταδιακά κατόπιν οδηγιών του γιατρού το πατάω κανονικά είναι φυσιολογικό το πρηξιμο και πόσο χρονο θα χρειαστεί ευχαριστώ εχω κάνει και 6 φυσιοθεραπείες και συνεχιζω

18 ειδικοί απάντησαν

  • Να συνεχίσεται! Μπορεί να πάρει αρκετό χρόνο να φύγει το οίδημα. Λεμφικη μάλαξη τοπικά θα βοηθούσε

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα
    Χρειάζεστε καμία 20 φυσικοθεραπείες έτσι όπως μου τα αναφέρετε

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλημέρα σας. Όλα είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. να συνεχίσετε τις φυσικοθεραπείες σας.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας, είναι φυσιολογικό να έχετε κάποια συμπτωματα ακομα. Απευθυνθείτε στον φυσικοθεραπευτή σας που γνωρίζει και την κλινική σας εικόνα για τον καλύτερο τρόπο αντιμετώπισης των συμπτωμάτων σας.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλημέρα σας. Μετα απο ενα κάταγμα υπάρχουν διάφορα στάδια αποκαταστασης. Αρχικά με την ακίνητοποίηση επιτυγχάνεται η ομαλη πωρωση του οστού. Οταν αυτη επιβεβαιωθεί ακτινολογικα ακολουθεί η πορεία αποκατάστασης με φόρτιση του σκελους-κινητοποίηση και προγραμμα φυσικοθεραπειας. Λογω της κινητοποίησης υπαρχει συχνά δυσκαμψία της άρθρωσης και ατροφια των μυων περιξ αυτής. Κατα συνέπεια η γενικοτερη δυσλειτουργία αποτυπώνεται με πρήξιμο της περιοχής που ενδέχεται να διαρκέσει ακομη και για διάστημα μεγαλύτερο των 6 μηνών. Χρειαζεται υπομονή και καλο πρόγραμμα αποκατάστασης. Καλή σας ανάρρωση.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεται περισσότερος χρόνος στην αποκατάσταση για να υποχωρήσει το οίδημα και γίνει λειτουργική η άρθρωση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι συνεχίστε φυσικοθεραπείες γιατί πρέπει σταδιακά να αποκατασταθεί η κινητικότητα, η δύναμη και η νεύρομυικη συναρμογή της ποδοκνημικής σας . Παράλληλα με τις φυσικοθεραπείες θα ξεπριζεται το πόδι

    Τζανίνης Βασίλης

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα...είναι λίγες οι φυσικοθεραπείες...μετά τις δέκα δεκαπέντε θα δείτε διαφορά....είναι νορμαλ ακόμη να υπάρχουν μερικές ενιχλησεις

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα και περαστικά σας σίγουρα χρειάζεστε αποκατάσταση και για παυσίπονο και αποιδηματικη θεραπεία αλλά το σημαντικότερο είναι η επανένταξη στην λειτουργικότητα και σταδιακή ενδυνάμωση ένα πρόγραμμα 6-12 εβδομάδων απαραιτήτως καλή συνεχεια

    Καλυβιώτη Χριστίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Πάτρα

  • ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ . ΘΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΣΟΥ.

    Μπλέτσας Αλέξανδρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νεάπολη

  • ΑΦΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΒΙΔΑ ΤΟ ΠΡΗΞΙΜΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ.ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ,ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΚ ΤΗΣ ΒΙΔΑΣ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • 4-6 μήνες βιβλιογραφικά ερχεται η πλήρης αποκατασταση και επιστρέφεται στο 100% τησ λειτουργικότητας

    Κωτούλας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλαιό Φάληρο

  • Τα μέχρι τώρα χρονικά όρια που διαβάζω είναι φυσιολογικά.Το πρήξιμο μπορεί να υπάρχει και για τους επόμενους μήνες

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Το πρήξιμο συνήθως αργεί να υποχωρήσει οπότε θέλει υπομονή. Το ίδιο θέλει για τους λίγους πόνους που θα έχει στην αρχή. Καλό θα ήταν να εμπιστευτείτε τους θεραπευτές με τους οποίους έχετε συνεργαστεί έως τώρα και να ακούτε τις συμβουλές τους. Είναι νωρίς ακόμα για το στάδιο της αποκατάστασης σας. Περαστικά.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Φυσιολογικό να υπάρχουν λειτουργικά ενοχλήματα για κάποιους μήνες (πρήξιμο, ήπιοι πόνοι)
    Θα καλυτερευσει σταδιακα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Μπορεινα χρειαστεί και εξάμηνο για να μην πρήζετε.

    The Physiologicals - Γιαννούλης Πέτρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας! Φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι οκ (αν όχι 100 % τουλάχιστον στο 80%)αλλά εξαρτάται από τον τύπο του κατάγματος, ηλικία , δραστηριότητες ,τι επέμβαση έγινε ακριβώς κλπ,θα πρέπει να το συζήτησετε με τον γιατρό και το φυσικοθεραπευτή σας!
    Σαν φυσικοθεραπεία ελπίζω ότι κάνετε και ασκήσεις ενδυνάμωσης,διατάσεις και άσκησεις ισορροπίας - ιδιοδεκτικότητας κλπ, όχι μόνο μηχανήματα.
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.
    Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Είναι σημαντικό να σημειώσουμε ότι η αποκατάσταση μετά από εγχείρηση στο ποδοκνημικό μπορεί να διαρκέσει αρκετούς μήνες, και η διαδικασία επούλωσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως τον τύπο της εγχείρησης, τη γενική υγεία του ασθενούς, την ηλικία, και την τήρηση των οδηγιών που δίνει ο ορθοπεδικός για την αποθεραπεία.

    Το πρήξιμο και ο πόνος μπορεί να είναι φυσιολογικά συμπτώματα κατά τη διάρκεια της αποθεραπείας, ειδικά αν έχετε αρχίσει να αυξάνετε τη φυσική δραστηριότητα ή τη φόρτιση στο πόδι. Όμως, είναι σημαντικό αυτά τα συμπτώματα να παρακολουθούνται στενά, και οποιαδήποτε αλλαγή στην ένταση του πόνου ή το πρήξιμο πρέπει να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή