• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/02/2024

Είμαι 36 ετών,άνδρας,αντιμετωπίζω το πρόβλημα της χρονιάς μοναξιάς,της έλλειψης συντροφικότητας,της έλλειψης σεξουαλικής ζωης,την έλλειψη φίλων από τα παιδικά ήδη χρόνια,την μη διασκέδαση καθόλου,δεν παίρνω από κάπου μια ικανοποιηση. Έχω φτάσει σε ένα αδιέξοδο με τις διαπροσωπικές σχέσεις που είναι σε ανύπαρκτο επίπεδο,νιώθω ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για εμένα. Η θλίψη είναι μεγάλη καθώς τα πιο σημαντικά χρόνια της ζωής μου έχουν χαθεί χωρίς να καταφέρω τίποτε,μια μόνιμη παραίτηση,ότι όλα είναι μάταια και δεν μπορεί να γίνει καμία αλλαγή. Δεν ξέρω γιατί τόσο ανασφάλεια και φόβος,είμαι ψυχικά κουρασμένος.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Έτσι θα είναι όσο αυτό θα πιστεύετε για εσάς , αλλάξτε το αφήγημα του εαυτού σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • "Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζεις αυτά τα συναισθήματα και τις δυσκολίες στις διαπροσωπικές σου σχέσεις. Η χρονιά μοναξιά, η έλλειψη συντροφικότητας, η έλλειψη σεξουαλικής ζωής και η απουσία φίλων μπορούν να είναι πολύ δυσάρεστες εμπειρίες. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσεις ότι αυτά τα συναισθήματα είναι έγκυρα και δεν είσαι μόνος σου σε αυτήν την κατάσταση. Στη θεραπεία, μπορούμε να εξερευνήσουμε τα συναισθηματικά σου βάθη, να ανακαλύψουμε τις πηγές της ανασφάλειας και του φόβου και να αναπτύξουμε εργαλεία για την αντιμετώπισή τους. Μαζί μπορούμε να εξερευνήσουμε τις προσωπικές σου δυνατότητες και να εργαστούμε προς την κα... Διάβασε περισσότερα

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Οι ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να καταφέρετε την αλλαγή που επιθυμείτε.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας.
    Είναι αντιληπτό από αυτά που περιγράφεται ότι έχετε συναισθηματική υπερφόρτωση καθώς έχουν πε΄σει πολλά μαζί στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
    Παρακαλώ όπως με καλέσετε.

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει για τις αποφάσεις που πρέπει να πάρετε στη ζωή σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,

    Ακούγεται σαν να περνάτε μια πραγματικά δύσκολη στιγμή αυτή τη στιγμή και θέλω να ξέρετε ότι δεν είστε μόνο σας .

    Το να νιώθετε μοναξιά και έλλειψη συντροφικότητας, ειδικά για τόσο παρατεταμένο χρονικό διάστημα, μπορεί πράγματι να επιβαρύνει την ψυχική ευεξία κάποιου. Είναι απολύτως κατανοητό να αισθάνεστε θλίψη και απογοήτευση, ειδικά όταν φαίνεται ότι οι διαπροσωπικές σχέσεις είναι ανύπαρκτες και δεν βρίσκετε ικανοποίηση σε διάφορες πτυχές της ζωής σας.

    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε ότι δεν πειράζει να αισθάνεστε ανασφάλεια και φόβο, ειδικά όταν αντιμετωπίζετε προκλήσεις και αβεβαιότητες. Ωστόσο, είνα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Σίγουρα θα υπάρχουν λόγοι που υπάρχουν αύρα τα συναισθήματα! Με τη βοήθεια ενός ψυχολόγου θα βρείτε και θα συνδέσετε τους λόγους που σας εμποδίζουν να ζήσετε όλα αύρα που επιθυμείτε! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια. Η αίσθηση μοναξιάς και η έλλειψη συναισθηματικής υποστήριξης μπορεί να είναι επιβαρυντικές από προσωπική και κοινωνική άποψη. Συνιστώ να συνεργαστείτε με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως ένα ψυχολόγο ή ψυχίατρο, που μπορεί να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε και να αντιμετωπίσετε τις προκλήσεις που αντιμετωπίζετε. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι υπάρχουν τρόποι για να βελτιωθεί η κατάσταση και να αισθανθείτε καλύτερα.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Φαίνεται ότι αισθάνεστε απογοητευμένος και ανασφαλής σε αυτήν τη φάση της ζωής σας. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι δεν είστε μόνος σας. Υπάρχουν πόροι και επαγγελματίες που μπορούν να βοηθήσουν. Συζητήστε τα συναισθήματά σας με έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή, ο οποίος μπορεί να σας παρέχει τις δεξιότητες και τη στήριξη που χρειάζεστε για να αντιμετωπίσετε αυτές τις προκλήσεις. Μην φοβάστε να ζητήσετε βοήθεια, στην διάθεση σας.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Νιώθετε ανησυχία και θλίψη λόγω της χρόνιας μοναξιάς, της έλλειψης συντροφικότητας και της έλλειψης ικανοποίησης στη ζωή σας. Η μη ύπαρξη διαπροσωπικών σχέσεων επηρεάζει σημαντικά την ψυχική μας κατάσταση. Είναι σημαντικό να αναλυθούν αυτά τα συναισθήματα και να εξεταστούν οι ρίζες τους.
    Καθώς νιώθετε ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για εσάς από τους άλλους, θα πρέπει να θυμάστε ότι η αξία σας ως άνθρωπος δεν εξαρτάται από το πώς σας βλέπουν οι άλλοι. Η αυτοπεποίθηση και η αυτοεκτίμηση είναι δομικά στοιχεία του εαυτού μας.
    Η αναζήτηση ενός επαγγελματία ψυχολόγου, ψυχοθεραπευτή θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αυτήν την δύσκολη κατάσταση γ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται δύσκολο και επώδυνο πολύ αυτό που περνάτε. Εχετε μιλήσει ποτέ με κάποιον ψυχίατρο ή ειδικό ψυχικής υγείας; Μοιάζει να υπάρχει μια χρόνια κατάθλιψη που πιθανόν να χρειάζεται και φαρμακευτική αγωγή. Το γεγονός ότι γράψατε εδώ είναι ένα πρώτο και πολύ σημαντικό βήμα.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • να αποδεχτειτε την μοναχικη φυση της ανθρωπινης υπαρξης
    γενικοτερα τα υπαρξιακα που αντιμετωπιζετε θελουν δουλεια, το νοημα στην ζωη το χτιζει ο καθενας θεωρω υποκειμενικα, οταν βρει κατι που αγαπαει να κανει και του δωθει
    οι τεχνες βοηθανε πολυ και σε αυτο το κομματι και γενικοτερα οτιδηποτε εχει να κανει με την κινηση ωστε να μην μενετε στασιμος

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Kαλησπερα σας, είναι συχνο φαινόμενο κάποιος να βρεθεί σε έναν κύκλο στενοχώριας και απομόνωσης, που μπορεί εύκολα να γίνει χρόνιο θέμα. Σε αυτή την περίσταση που αναφέρετε θα πρέπει σε πρώτο βαθμο να αξιολογηθεί εάν έγιναν κάποιες κινήσεις & επιλογές απ την μερια σας που οδήγησε σε αυτήν την κατάσταση, σε δεύτερο βαθμο θα πρέπει να αξιολογήσουμε με ποιους τρόπους θα μπορέσετε να ΄΄βγείτε΄΄ απο αυτό τον κύκλο μη ικανοποίησης απ την καθημερινότητα

    Καρόπουλος Κωνσταντίνος

    Ψυχοθεραπευτής - Συνθετικός Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Γεια σας, αρχικά καλό είναι να γνωρίζετε πως η αγωνία, ο φόβος και η ανασφάλεια ξεκινούν από τα πρώιμα στάδια της ζωής του ανθρώπου και το κουβάρι ξετυλίγεται, όσο μεγαλώνει. Κατά τα υπόλοιπα, όντως απαιτεί μια μεγάλη κατάθεση ενέργειας για όλα τα παραπάνω που αναφέρατε, όμως χρειάζεται μια βασική υπενθύμιση πως στη δικιά σας ζωή, πρωταγωνιστής της, είστε εσείς, με τις λύσεις να είναι διαθέσιμες. Μοιάζει λίγο με τη δημιουργία ενός πολύ ωραίου γλυκού, μέχρι να το φτιάξουμε κουραζόμαστε, η κουζίνα γίνεται χάλια, όμως η απόλαυση δεν παύει στο τέλος να είναι μεγάλη. Είναι γεγονός ότι, (Α)νθρωπιστικά και κοινωνικά τα πράγματα έχουν ζορίσει κι εμεί... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι