• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Ειμαι 22 χρονων και νιωθω για περιπου δυο μηνες την παρουσια εμβοων.Εκανα 2 φορες αναλυτικα τεστ ακοης,εκανα και μαγνιτικη.Πουθενα δεν εντοπιστικε τιποτα.Νιωθω καταθλιψη και μοναξια.

14 ειδικοί απάντησαν

  • Πιθανό να είναι ψυχοσωματικό σύμπτωμα όποτε καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ψυχολόγο,
    ο βελονισμός είναι επίσης αποτελεσματικός στισ εμβοές

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καταλαβαίνετε πως η επίσκεψη ή ονλινε , με ειδικό ψυχικής υγείας είναι απαραίτητη, μιλήστε βγάλτε από μέσα σας ότι σας απασχολεί , η θεραπεία θα βοηθήσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • ΟΙ εμβοές είναι αποτέλεσμα της κατάθλιψής σας και της μοναξιάς. Ανοίξτε το θέμα κι αναζητήστε τις βαθύτερες αιτίες που σας καταθλίβουν, με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Οι εμβοές ή η αντίληψη ήχων όταν δεν υπάρχει εξωτερική πηγή ήχου, μπορεί να είναι ιδιαίτερα δύσκολη και ανησυχητική. Οι έμβοες μπορεί να προκληθούν από πολλά διαφορετικά πράγματα, συμπεριλαμβανομένων ακουστικών τραυματισμών, κάποιες ασθένειες του αυτιού, έκθεση σε δυνατούς ήχους, ή ακόμα και στρες ή αγχωτικές καταστάσεις. Είναι καλό που έχετε ήδη επισκεφθεί ειδικούς και έχετε κάνει τεστ ακοής και μαγνητική τομογραφία για να αποκλείσετε άλλες πιθανές αιτίες.
    Η κατάθλιψη και της μοναξιά που αναφέρετε είναι επίσης σημαντικά θέματα και μπορεί να επηρεάζονται ή να εντείνονται από την παρουσία των εμβοών. Η διαχείριση των εμβοών και των συνοδευ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Θα ήταν καλό έπειτα απο ένα πλήρη εργαστηριακό έλεγχο να επισκεφθείς ένα ειδικό ψυχική υγείας (κλινικό ψυχολόγο ή ψυχοπαθολόγο ή ψυχίατρο) γαι να γλινει μια εκτίμηση της παρούσας ψυχικής υγειας.

    Βαρβαγιάννης Χρήστος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Απο παθολογικη πλευρα προσπαθησατε να βοηθησετε τον εαυτο σας. Ομως αναφερετε οτι νιωθετε καταθλιπτικα συναισθηματα και μοναξια.Μηπως θα βοηθουσε να απευθυνθειτε σε εναν ψυχολογο για οσα νιωθετε οτι σας δυσκολευουν. Να μιλησετε, να δουλεψετε τα συναισθηματα και τις σκεψεις που σας πιεζουν...Το στρες επηρεαζει ολο μας τον οργανισμο και οταν υποτιμαται μπιρει να προκαλεσει πολλα ψυχοσωματικα συμπτωματα..

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι οι αισθήσεις της παρουσίας εμβολών μπορεί να συνδέονται με διάφορες παραγόντες, συμπεριλαμβανομένης της κατάθλιψης και της μοναξιάς. Είναι καλό που έχετε ήδη εξεταστεί από ιατρική άποψη και δεν εντοπίστηκε κάποιο πρόβλημα υγείας.
    Ωστόσο, η κατάθλιψη και η μοναξιά είναι ζητήματα που αξίζει να αντιμετωπιστούν. Σας συνιστώ να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο για υποστήριξη και θεραπεία. Η θεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθήματα και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας. Επίσης, μπορεί να είναι χρήσιμο να εξερευνήσετε μη φαρμακευτικές επιλογές όπως η ψυχοθεραπεία ή οι υποστηρικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Σε διάφορα επιστημονικά άρθρα παρατηρούμε πως κυρία αιτία των εμβοών είναι το άγχος!Επομένως καλό θα ήταν άμεσα να το διαχειριστείτε με έναν ειδικό της ψυχικης υγείας!(αυτό φυσικά εφόσον είδα πως έχετε προχωρήσει σε έναν καλό παθολογικό έλεγχο)

    Σωτηροπούλου Αναστασία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας, η ψυχοθεραπεία ενδύκνειται σε περιπτώσεις σαν αυτήν που αναφέρετε.

    Αλτανοπουλος Φίλιππος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Όπως περιγράφετε τα συμπτώματα σας φαίνεται να σωματοποιειτε κάποιο αρνητικό σας συναισθημα. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον ψυχοθεραπευτή και να συζητήσετε τα προβλήματα σας, ώστε να σας βοηθήσει να τα διαχειριστείτε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας, ίσως είναι συναισθηματικοί οι λόγοι γι αυτό δεν έχουν εντοπιστεί ιατρικά αίτια. Συχνά παρατηρείται να υπάρχουν εμβοές σε περίπτωση καταθλιπτικής συμπτωματολογίας και έντονου άγχους. Στην διάθεση σας και τηλεφωνικώς αν θέλετε να πούμε περισσότερα και να προγραμματίσουμε ενδεχομένως και κάποια συνάντηση.

    Απέρη Σοφία

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλοθέη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για τα συμπτώματά σας για να σας συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Κατανοώ πλήρως την ανησυχία σας σχετικά με τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε εδώ και αρκετό καιρό. Είναι ενθαρρυντικό που έχετε ήδη κάνει εξετάσεις για να βρείτε την αιτία αυτών των συμπτωμάτων και είναι καλές.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι οι σωματικές αντιδράσεις μπορεί να συνδέονται με συναισθηματικά ή ψυχολογικά ζητήματα. Η αίσθηση κατάθλιψης και μοναξιάς είναι συχνές αντιδράσεις σε δύσκολες καταστάσεις.
    Θα ήταν χρήσιμο να ζητήσετε την επαγγελματική βοήθεια ψυχολόγου, ψυχοθεραπευτή ώστε να εξερευνήσετε την πηγή αυτών των συμπτωμάτων και να βρείτε τρόπους να βελτιώσετε την ψυχολογική σας υγεία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας και καλή εβδομάδα! Το άγχος που έχει κατακλύσει αυτή τη στιγμή την ανθρωπότητα είναι τεράστιο, δεν περιορίζεται μόνο σε εσάς, πιστέψτε με! Από εκεί και πέρα, όταν έχουμε μια πληγή καλό είναι να τη φροντίζουμε με τα κατάλληλα μέσα π.χ. βαμβάκι με οινόπνευμα, ένα τσιρότο, λίγη αλοιφή, προκειμένου να την επουλώσουμε. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την ψυχή, έχει γίνει κουραστικό να το υπενθυμίζουμε συνεχώς, αλλά για να γίνεται κάτι έχουμε εντοπίσει. Είστε στην κατάλληλη ηλικία για το άνθος της εξέλιξης σας και την ανεύρεση του σκοπού σας, μην το αψηφάτε, η νέα γενιά τραβάει πολύ, είναι έξυπνη και άμεση. Στη διάθεσή σας για την οποιαδήπο... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι