• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 29/03/2024

Δεν μπορώ το βράδυ να κοιμηθώ βλέπω όνειρα και εφιάλτες

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Τα όνειρα και οι εφιάτες για κάποιο λόγο καταλαμβάνουν τον ύπνο σας και δεν σας επιτρέπουν να ξεκουραστείτε. Σαν να υπάρχει ένα μόνιμο άγχος, το οποίο εμφανίζεται μέσω των ονείρων; Απευθυνθείτε αρχικά σε κάποιον γιατρό ώστε να σας προτείνει κάποιο συμπλήρωμα που βοηθάει στον ύπνο - ή σε ψυχίατρο, αν αυτή η κατάσταση συνοδεύεται από έντονο άγχος. Διαφορετικά θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, ώστε να μιλήσετε για τη δυσκολία σας αυτή και να βρείτε τις λύσεις που χρειάζεστε. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας, τα όνειρα εμφανίζουν τον ψυχικό μας κόσμο. Δηλώνεται ότι βρίσκεστε σε περίοδο άγχους. Καλύτερα να το φροντίσετε..

    Σταύρου Δήμητρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια εφήβων, ενηλίκων και ομάδων

    Πεύκη

  • Καλησπέρα σας, ηδυσκολία στον ύπνο και οι εφιάλτες μπορεί να οφείλονται σε πολλούς παράγοντες. Συστήνεται η διατήρηση μιας υγιούς ρουτίνας ύπνου, η αποφυγή της κατανάλωσης καφεΐνης ή αλκοόλ πριν τον ύπνο και η δημιουργία ενός χαλαρωτικού περιβάλλοντος στο υπνοδωμάτιο. Εάν τα προβλήματα συνεχίζουν, συνιστάται να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας για περαιτέρω αξιολόγηση και υποστήριξη.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με κάποιο ψυχίατρο να βρείτε μαζί γιατί σας συμβαίνει αυτό και να βοηθηθείτε θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Οι δυσκολίες στον ύπνο, τα όνειρα και οι εφιάλτες μπορούν να είναι συνέπεια διαφόρων παραγόντων, συμπεριλαμβανομένου του στρες, της άγχος, των συναισθημάτων που δεν έχουν επεξεργαστεί πλήρως και άλλων παραγόντων της καθημερινής ζωής. Μερικές φορές, η συνομιλία με έναν ψυχολόγο συχνά βοηθάει στην αντιμετώπιση των συναισθημάτων και των προβλημάτων που μπορεί να επηρεάζουν τον ύπνο σας.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι