• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/06/2023

Καλησπέρα, Ειμαι 31 ετών, καπνίζω έως 10 τσιγάρα την ημέρα, δεν έχω πίεση, ούτε σάκχαρο, ούτε καρδιοπάθεια. Είμαι λεπτός/κανονικός στο βάρος με λιγο κοιλιακό λίπος. Πρίν 4 χρόνια είχα Χολυστερόλη ολική 138, HDL 47, LDL 75 και Τριγλυκερίδια 86. Χθες σε ένα γενικό checkup, είχα Χολυστερόλη ολική 258, HDL 35, LDL 185 και Τριγλυκερίδια 190. Γενικά δεν κάνω καλή διατροφή (τρώω συχνα πίτσες, σουβλάκια, τηγανιτά κλπ). Ανησυχώ πολύ για την αύξηση αυτή και ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • ΑΛΛΑΓΉ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ, ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΚΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Μάλλον η απότομη αύξηση των λιπιδίων σας οφείλεται στην κακή διατροφή ή και στην έλλειψη άσκησης . Καλό είναι να ακολουθήσετε μεσογειακή διατροφή και ένα πρόγραμμα καθημερινής άσκησης για ένα τρίμηνο και να επαναλάβετε τον εργαστηριακό έλεγχο. Θα πρέπει όμως επίσης να μετρήσετε την πίεση σας , να δείτε αν έχετε πάρει βάρος . Ίσως να κάνετε και ένα υπέρηχο άνω κοιλίας για να διαπιστωθεί αν έχετε λίπος στο ήπαρ. Επίσης δεν πρέπει να καπνίζετε. Ρόλό ακόμα παίζει αν και οι γονείς σας ή τα αδέρφια σας έχουν αυξημένες τιμές λιπιδίων ή αν έχουν πάθει κάποιο καρδιακό ή εγκεφαλικό επεισόδιο. Τέλος πρέπει να γίνει και μία μέτρηση σακχάρου αίματος.

    Παπαμιχαήλ Μαρία

    Παθολόγος

    Κολωνός

  • Οι τιμές των λιπιδίων σας είναι παθολογικές και απαιτούν τόσο υγιεινοδιαιτητική όσο και φαρμακευτική παρέμβαση με βάση τις οδηγίες. Καλό θα είναι να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό.

    Κίντριλης Νικόλαος

    Παθολόγος

    Χανιά

  • Υπάρχουν 2 περιπτώσεις.Ειτε ανέβηκε η χοληστερίνη σου,είτε είναι τυχαία η αύξηση .σε 20-30 ημέρες επαναλάμβανεις τις εξετάσεις.Αν πάλι είναι ανεβασμένες οι τιμές άμεση αλλαγή διατροφής αν είναι καλές ήταν απλώς ένα τυχαίο γεγονός.

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Πρέπει σε πρώτη φάση να αποφασίσεις να κάνεις κάποιες αλλαγές στις συνήθειες σου και τον τροπο ζωής. Πιο συγκεκριμένα να ακολουθήσεις μια πιο ισορροπημένη μεσογειακού τύπου διατροφή, να εντάξεις καθημερινά άσκηση όπως περπάτημα 25-30', να σταματήσεις το κάπνισμα.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Οι τιμές αυτές είναι υψηλές και πιθανότατα απαιτούν εκτός από την αλλαγή του τρόπου ζωής και φάρμακο. Θα μπορούσε να γίνει μια επανάληψη των μετρήσεων μετά από ένα μήνα πριν την πιθανή έναρξη φαρμακευτικής αγωγής.

    Τριανταφύλλης Δημήτριος

    Καρδιολόγος

    Κυψέλη

  • Κόψτε τις πίτσες τα σουβλάκια τα τηγανητά και τα κόκκινα κρέατα, ακολουθήστε μια διατροφή με λαχανικά, φρούτα, άπαχο άσπρο κρέας, ψάρια για 2 μήνες και ξανακάνετε τις ίδιες εξετάσεις ..

    Δρ. Παυλόπουλος Χάρης MD.MSc.FRSM.FASE.FESC.FACC.

    Καρδιολόγος

    Κολωνάκι