• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Καλησπέρα. Εδώ και ένα εξάμηνο περίπου κατα διαστήματα έχω μούδιασμα στην αριστερή μεριά του προσώπου και σκοτεινιάζουν όλα. Επίσης με ταλαιπωρούν έντονοι πονοκέφαλοι όλο αυτό το διάστημα. Υπάρχει περίπτωση να είναι ψυχολογικό γιατί πέρασα έντονο άγχος το διάστημα αυτό και συνεχίζω μάλιστα. Σε τι ειδικότητα πρέπει να απευθυνθώ?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, ναι φυσικά και Θα μπορούσε να είναι ψυχολογικό. Θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο και αν αυτός κρίνει πως χρειάζεται μπορεί να γίνει και παραλληλη παραπομπή σε κάποιον ψυχίατρο απλώς για μια πρώτη εξέταση αρχικά .

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα. Είναι σημαντικό να αναζητήσετε ιατρική συμβουλή για τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε. Το μούδιασμα στην αριστερή πλευρά του προσώπου συνοδευόμενο από πονοκέφαλους μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες, συμπεριλαμβανομένων ιατρικών προβλημάτων ή ακόμη και στρες και άγχος. Ωστόσο, είναι απαραίτητο να εξετάσει ένας ιατρός τα συμπτώματά σας για να καθορίσει την κατάλληλη διάγνωση και θεραπεία. Αν αντιμετωπίζετε έντονο άγχος και αυτό πιστεύετε ότι σχετίζεται με τα συμπτώματά σας, μπορεί να είναι χρήσιμο να αναζητήσετε συμβουλές από κλινικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Οι ειδικοί αυτοί μπορούν να αξιολογήσουν την κατάστασή σας και να σας παρέχο... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ενδεχομενωςχνα υπάρχουν σε συμπτώματα γενικευμενου άγχους. Η ειδικότητα που μπορεί να βοηθήσει είναι του ψυχοθεραπευτή

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπερα! Ίσως θα πρέπει να επισκεφτείτε ένα νευρολόγο να κάνετε κάποιες εξετάσεις ώστε να εξακριβώσετε ότι είναι όλα καλά. Και μετά θα χρειαστεί να επισκεφτείτε έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας για να φροντίσετε το άγχος σας και τα συμπτώματα που έχετε από αυτό.

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Τα συμπτώματα αυτά, όπως το μούδιασμα και τα σκοτείνιασμα στην αριστερή πλευρά του προσώπου, μαζί με τους έντονους πονοκεφάλους, όταν συνδυάζονται με περιόδους αυξημένου άγχους, μπορεί να υποδηλώνουν μια σημαντική ανάγκη για περαιτέρω εξέταση.
    Ένας νευρολόγος μπορεί να εξετάσει τις νευρολογικές πτυχές των συμπτωμάτων, ενώ ένας ψυχολόγος μπορεί να αξιολογήσει και να διαχειριστεί τις ψυχολογικές επιπτώσεις του άγχους που μπορεί να συνδέεται με αυτά τα συμπτώματα.
    Η συνεργασία αυτών των δύο ειδικών θα επιφέρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για την περίπτωση σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να σχετίζονται με το άγχος και το στρες που έχετε βιώσει. Για τέτοιου είδους προβλήματα, μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν νευρολόγο, σε ψυχίατρο ή σε έναν ψυχολόγο. Ο νευρολόγος θα μπορούσε να πραγματοποιήσει μια αξιολόγηση για να εξετάσει την υγεία του νευρικού σας συστήματος και να διαγνώσει πιθανά προβλήματα.
    Ο ψυχίατρος θα μπορούσε να παρέχει φαρμακευτική θεραπεία εάν είναι απαραίτητο, ενώ ο ψυχολόγος θα μπορούσε να παρέχει συμβουλευτική ψυχοθεραπεία ή άλλες μη φαρμακευτικές προσεγγίσεις για τη διαχείριση του άγχους και του στρες.
    Ωστόσο, είναι σημαντικό να επισημανθεί ότι η συνεργασία μεταξύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστούμε πολύ για το μοίρασμα!
    Τα συμπτώματα που αναφέρατε θα μπορούσαν να είναι ψυχολογικής φύσεως ωστόσο πάντα προτείνουμε να αποκλείουμε οποιοδήποτε παθολογικό αίτιο πίσω από κάθε σύμπτωμα. Εάν δεν έχετε απευθυνθεί σε κάποιον γιατρό μέχρι τώρα, ως ψυχολόγος θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε έναν νευρολόγο μόνο και μόνο για να αποκλείσουμε τα παθολογικά αίτια. Το ότι διανύεται μια περίοδο έντονου άγχους είναι μια σημαντική πληροφορία που λαμβάνεται σοβαρά υπόψην όταν ένας ασθενής/θεραπευόμενος παρουσιάζει συμπτώματα παρόμοια με τα δικά σας.

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε νευρολόγο για να αποκλειστεί κάθε οργανικό αίτιο. Εάν δεν βρεθεί κάτι ο ψυχολόγος είναι κατάλληλος να σας βοηθήσει

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα! Βλέπω ότι αντιμετωπίζετε κάποια συμπτώματα που σας προκαλούν ανησυχία. Ενώ το άγχος μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την υγεία μας και να εκδηλωθεί με σωματικούς τρόπους, είναι σημαντικό να αξιολογηθείτε αρχικά από έναν παθολόγο για να εξακριβώσετε αν υπάρχουν άλλες υποκείμενες ιατρικές αιτίες για τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε.

    Παράλληλα, δεδομένου ότι βιώνετε έντονο άγχος, η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να αποτελέσει μια πολύ καλή προσέγγιση για τη διαχείριση του άγχους και τη βελτίωση της συνολικής σας ευεξίας. Ένας ψυχολόγος, ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να διαχειριστείτε τις πηγές του άγχους σας