• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/11/2023

Γεια σας . Το μωράκι μου είναι 1,5 χρόνων και έχει μια εβδομάδα που κάθε πρωί που ξυπνάει βλέπω πολύ κερί στο δεξί αυτακι του μέχρι έξω στο αυτί και στα μαλλιά κολλημένο. Πήγα σε παιδίατρο και μου έγραψε για 10 μέρες αντιβίωση 4,5ml Augmentin κάθε 12 ώρες και 1,5ml Amoxil κάθε 8 ώρες. Ανησυχώ πάρα πολύ γιατί διαβάζω στο internet διάφορα... Βοηθάνε αυτά τα σιρόπια;; Θα γίνει καλά το μωράκι μου; Θα ξεβουλωσει το αυτακι του; Να το καθαρίζω τι να κάνω σας παρακαλώ συμβουλεψτε με

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα. Βασει της εικονας που περιγραφετε εκανε πυωδη ωτιτιδα και σαφως θα πρεπει να παρει αντιβιωση 10 μερες και θα παει καλα

    Μιχαηλίδου - Μοθωναίου Αλεξάνδρα

    Νεογνολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Για να σας εδωσαν augmentin, σημαινει οτι δεν εβγαζε κερι απο το αυτι του το παιδι , αλλα πυον λογω βακτηριακης ωτιτιδας , οποτε χρειαζοταν αμεσα αγωγη με αντιβιωση

    Τομαράς Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Αν πράγματι η διάγνωση είναι κερί, δε χρειάζεται αντιβίωση. Μήπως όμως ο Παιδίατρος διέγνωσε ωτίτιδα? Για το κερί αρκεί να ρίχνετε λαδακι σε σταγόνες στην είσοδο του αυτιού ώστε να μαλακώσει το πηγμα και να φύγει. Αν δε φύγει πρέπει να πάτε σε ΠαιδοΩΡΛ για καθαρισμό

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος