• Διπολική διαταραχή
  • Υποβλήθηκε 11/03/2024

Καλησπέρα,κάνω εδώ και 7 μήνες ομαδική ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία,την οποία καλύπτω μόνος μου χωρις κάποια βοήθεια από το οικογενειακό περιβάλλον. Είχα διαγνωστεί με αποφευκτικη διαταραχή της προσωπικότητας,καταπίεζα τα συναισθήματα,δεν μπορούσα να πω όχι,εσωστρεφής,ντροπαλός,χωρίς φίλους η σχεσειςαπο μικρή ηλικία,χρόνια μοναξιά δηλαδή.Επισης πληγώνονται από την αρνητική κριτική των άλλων,ανασφάλειες,φόβοι,έλλειψη αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης. Η θεραπεια είναι αρκετά αργή και μερικές φορές απογοητευομαι που δεν βλέπω σημάδια βελτίωσης στον εαυτό μου,με τον θεραπευτή έχω καλή χημεία και σχέση. Πόσο ομως θα πρέπει να επιμείνω για να θεραπευτω,είμαι 35 ετών.

12 ειδικοί απάντησαν

  • καλησπέρα σας καλά κάνετε που είστε σε θεραπεία διότι η συγκεκριμένη διάγνωση χρειάζεται αρκετή διαχείριση και η ψυχοθεραπεία είναι απαραίτητη. Παρόλα αυτά η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία είναι μια προσέγγιση που λειτουργεί πιο αργά και σε βάθος χρόνου. Θα σας βιηθαγε ίσως κάποια άλλη προσέγγιση όπωσ η Συστημική οικογενειακή.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Γεια σας. Η ψυχαναλυτική προσέγγιση τείνει να είναι μια θεωρητική και μακροχρόνια θεραπεία που απαιτεί αφοσίωση. Αν αυτό δεν σας καλύπτει θα μπορούσατε να κάνετε μια έρευνα σχετικά με τις ψυχοθεραπευτικές προσεγγίσεις που υπάρχουν έτσι ώστε να δείτε ποια είναι αυτή που σας ταιριάζει περισσότερο.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Ευχαριστούμε για την ερώτησή σας. Με κάθε καλοσύνη, επειδή δεν θα ήθελα να παρεμβάλω στη τρέχουσα θεραπευτική σας διαδικασία, θα σας ενθάρρυνα να απευθύνετε τους παραπάνω προβληματισμούς στον θεραπευτή σας, ή ακόμα και στη θεραπευτική ομάδα. Ίσως έτσι ενισχυθεί η σχέση σας και η θεραπευτική διαδικασία. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό που αντιμετωπίζετε αυτά τα ζητήματα και αναζητάτε τη βοήθεια που χρειάζεστε. Η αποφευκτική διαταραχή της προσωπικότητας μπορεί να είναι μια πρόκληση, αλλά με την κατάλληλη θεραπεία και υποστήριξη, υπάρχει πάντα δυνατότητα βελτίωσης.
    Κατανοώ πως η θεραπεία μπορεί να φανεί αργή και ότι μπορεί να αισθάνεστε απογοητευμένος μερικές φορές. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η αλλαγή και η θεραπεία απαιτούν υπομονή και προσπάθεια. Είναι ενθαρρυντικό που έχετε καλή χημεία και σχέση με το θεραπευτή σας, και αυτό είναι ένα σημάδι ότι είστε στον σωστό δρόμο.
    Σε σχέση με την ερώτησή σας για το πόσο θα πρέπει να επιμείνε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θέλουν χρόνο αυτά, θα έπρεπε όμως να έχετε δει ήδη μια μικρή έστω βελτίωση, συζητήσετε το με τον θεραπευτή σας , είναι και αυτό μέρος της θεραπείας σας , αν ντρέπεστε να το πείτε , πείτε τό " θέλω να σας πω κάτι αλλά δυσκολεύομαι "" ώστε να ανοίξει αυτός την συζήτηση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Σε κάθε θεραπευτικό ταξίδι η διαδρομή είναι διαφορετική. Σε κάποιους κρατάει χρόνο σε άλλους χρόνια. Ωστόσο η θεραπευτική διαδικασία δεν έχει απαραίτητα τέλος, ανοίγουν θεραπευτικοί κύκλοι και κλείνουν συνεχώς καθώς αλλάζουμε και εξελισσόμαστε. Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να τρέξεις το χρόνο, ωστόσο το μόνο που έχουμε είναι το τώρα. Όσο περισσότερο αφοσιώνεσαι στο να σε φροντίσεις στο τώρα τόσο περισσότερη αλλαγή θα δεις σε εσένα. Τέλος θα σου πρότεινα να μιλήσεις στη θεραπεία σου για αυτή σου την ανάγκη καθώς οτιδήποτε μας απασχολεί εκτός θεραπείας για τη θεραπεία μας είναι αξιοποιήσιμο μέσα στη συνεδρία και μπορεί να συνδέεται κάπ... Διάβασε περισσότερα

    Τσαλπατούρου Ξένια

    Ψυχολόγος

    Πάτρα

  • Η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία είναι η κατάλληλη μέθοδος για αυτά που περιγράφετε. Μήπως παράλληλα με την ομαδική να αναζητούσατε και ατομικό θεραπευτή, για να επιταχύνετε την διαδικασία; Άλλα ζητήματα επεξεργάζεται κανείς στο ομαδικό και άλλα στο ατομικό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καταλαβαίνω ότι όσα αντιμετωπίζετε είναι επίμονα κ φέρνουν δυσφορία, ομως δεν είναι εφικτό ζητήματα και μοτίβα 30 χρόνων να αλλάξουν μέσα σε μερικούς μήνες. Εμπιστευτείτε την διαδικασία κ τον θεραπευτή σας, συζητήστε μαζί του όσα σας προβληματίζουν σχετικά με τη πρόοδο που περιμένετε και βλέπετε και έχετε στο νου σας ότι 7 μήνες θεωρείται πολύ μικρό χρονικό διάστημα για ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η ψυχαναλυτική θεραπεία γενικά είναι αργή και χρειάζεται υπομονή, αλλά μπορεί να οδηγήσει σε βαθιές γνώσεις για τον εαυτό και να επιφέρει ουσιαστικές αλλαγές στη ζωή του ατόμου. Από την άλλη όμως, αν χρειάζεστε ταχύτερη αλλαγή, μπορείτε να στραφείτε σε διαφορετική προσέγγιση και μάλλον σε ατομική θεραπεία, μιας και απ' ό,τι κατάλαβα αυτό το διάστημα κάνετε μόνο σε ομαδικό επίπεδο, αρκετοί επωφελούνται από ταυτόχρονη ομαδική και ατομική θεραπεία. Επικοινωνήστε το πάντως αυτό στο θεραπευτή, μιας και έχετε και καλή χημεία μεταξύ σας

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας.

    Ως προς το ερώτημά σας πιστεύω πως καλό θα ήταν να αναφέρετε τους προβληματισμούς σας μέσα στην θεραπεία, έτσι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα της άμεσης ανταπόκρισης. Ο θεραπευτής σας είναι αυτός που σας γνωρίζει καλύτερα μέσα από την δουλειά σας που έχετε κάνει τους τελευταίους 7 μήνες, επομένως προσωπικά πιστεύω πως το καταλληλότερο άτομο για να συζητήσετε αυτό το ζήτημα είναι με τον ίδιο.

    Συχνά οι θεραπευόμενοι δυσκολεύονται να εκφράσουν στον θεραπευτή τους, τις σκέψεις τους για την πορεία της θεραπείας καθώς ίσως υπάρχει το άγχος ή ο φόβος για την αντίδραση του θεραπευτή ή ότι μπορεί να μας κρίνει κλπ. Αντιθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καπετανγεώργης Γεώργιος

    Ψυχολόγος

    Δάφνη

  • Η θεραπεία μπορεί να είναι μια δύσκολη χρονοβόρα διαδικασία και παράλληλα ένα υπέροχο ταξίδι αυτογνωσίας και ανακάλυψης του εαυτού, είναι σημαντικό να θυμάστε ότι οι αλλαγές συνήθως πραγματοποιούνται σταδιακά και μη γραμμικά. Σε κάθε περίπτωση, είναι σημαντικό να επικοινωνείτε ανοιχτά με το θεραπευτή σας για τις ανησυχίες σας και να διερευνήσετε μαζί την πορεία της θεραπείας σας. Σε τελική ανάλυση, η αποφασιστικότητά σας να συνεχίσετε τη θεραπεία σας είναι το θεμέλιο για την ευεργετική επίδραση που μπορεί να έχει σε εσάς καθώς και την επιτυχή ολοκλήρωση της.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Ίσως θα πρέπει να κάνετε και κάποιες ατομικές θεραπείες, η ομαδική ανάλυση έχει καλά αποτελέσματα αλλά μπορεί να αργήσουν.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός