• Διπολική διαταραχή
  • Υποβλήθηκε 02/01/2023

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ..ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ, 20 ΕΤΩΝ, ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ. ΑΠΟ ΤΟ 2020 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ( ΠΛΥΣΙΜΟ ΧΕΡΙΩΝ, ΔΟΝΤΙΩΝ,...)..ΑΥΠΝΙΕΣ,... ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ 2021 ΕΠΑΘΕ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ, ΑΓΧΟΣ ΣΤΡΕΣ, ΤΡΕΜΟΥΛΟ, ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ..ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ...ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ(ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ, ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΣΠΙΤΙ,...) ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ 2017 ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ( ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ, ΔΕΝ ΘΥΜΩΣΕ,...ΕΧΑΣΕ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ...) ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΓΙΝΕ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΥ 21 ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΤΗΣ..ΠΟΝΟΥΣΕ ΑΛΛΑ ΕΛΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ 5 ΜΕΡΕΣ..ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ!! ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑ ΕΞΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ ΚΡΥΜΜΕΝΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΤΟΥ ΜΠΑΝΙΟΥ ΨΩΜΙ ΤΟΥ ΤΟΣΤ Κ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ!!! SOS ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ!!

20 ειδικοί απάντησαν

  • μιλήστε της για το τί βλέπετε, τί νιώθετε και πως θα ήταν καλό να συνεργαστείτε με κάποιο ψυχολόγο, .. προτείνετέ της το... !Ωστε να μην είναι δική σας ευθύνη η θεραπεία της και να σας αγχώνει περισσότερο αυτό για το τί είναι σωστό και τι λάθος......

    Κωνσταντίνου Υβόνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λεμεσός

  • Καλησπέρα σας,

    με συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση αλλά αντιμετώπιζα ζήτημα σύνδεσης

    Καλό είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό και να μιλήσετε με εκείνη με τρόπο που να καταλάβει ότι είστε κοντά της ώστε να σας εμπιστευτεί

    Καμιά φορά μπορεί οι αντιδράσεις να μην είναι λεκτικές και φανερές αλλά σωματοποιούνται, εσωτερικεύονται και εκφράζονται αλλιώς.

    Από την περιγραφή σας κρίνω απαραίτητο να επισκεφτεί κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας

    Μια συζήτηση για το τι άποψη 'εχει γιάυτό ίσως βοηθήσει
    χωρίς πίεση και απαίτηση να απευθυνθεί

    εύχομαι ό,τι καλύτερο

    στην δι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αθανασιάδου Τραϊάνα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Καταρχήν μην απελπίζεστε και όλα μπορούν να βρουν το δρόμο τους. Όντως φαίνεται ότι τα τελευταία 5 χρόνια έχουν υπάρξει σημαντικά γεγονότα στο οικογενειακό περιβάλλον τα οποία και έχουν επηρεάσει τη δυναμική, δηλαδή τον τρόπο που εσείς ως γονείς αλλά και τα παιδιά βιώνεται τον εαυτό και τις σχέσεις γύρω σας. Τα πιο σημαντικά μεταξύ άλλων και από αυτά που γράφετε, είναι η ασθένεια του υιού σας και η ενηλικίωση της κόρης σας. Η προτεραιότητα σε αυτή τη φάση είναι εσείς να απευθυνθείται σε έναν/μία ειδικό ώστε εσείς να πάρετε βοήθεια για το πως να διαχειριστείτε τα θέματα που απασχολούν τη κόρη σας. Αυτό έχει έναν ... Διάβασε περισσότερα

    Λοράνδος Επαμεινώνδας

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Προτείνετε της να επισκεφθεί κάποιο ψυχολόγο. Είναι ενήλικη και πρέπει να καταλάβει η ίδια ότι έχει ανάγκη από βοήθεια.

    Μπαζίγου Σταυρούλα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια Ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης

    Καλαμάτα

  • Το μηνυμα σας δειχνει το αγχος και την αγωνια σας για το παιδι σας..την απελπισια σας οπως λετε.. θα σας βοηθουσε να μιλησετε με καποιον ειδικο για να διαχειριστειτε τα συναισθηματα σας και να δειτε πως μπορειτε να βοηθησετε το παιδι σας..παραλληλα μιληστε της για το εαν θα ηθελε να παει και εκεινη σε καποιον ψυχολογο..για να μιλησει για τις δυσκολιες της, τα αγχη της ...πανω απ ολα ομως χρειαζεται να ειστε ψυχραιμη κοντα της...χρειαζεται τη συμπαρασταση σας και να νιωθει οτι μπορειτε να αντεξετε ..εαν εσεις χανετε την υπομονη σας και γινεστε εξαλλη οπως λετε μπορει να αγχωνεται περισσοτερο..χρειαζεται στηριξη και βοηθεια...μια αγκαλια απο εσ... Διάβασε περισσότερα

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα καταλαβαίνω ότι έχετε ταραχτεί πάρα πολύ . Ομως εάν η ίδια δεν ζητάει βοήθεια δεν μπορείτε να την πιέσετε να δει ψυχολόγο. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να ξεκινήσετε ίδια ψυχοθεραπεία και να βρείτε τρόπους υποστήριξης για εσάς αλλά και για εκείνη.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Από αυτά που αναφέρετε, φαίνεται πως η κόρη σας αντιμετωπίζει ορισμένα συμπτώματα άγχους. Αναφέρετε όμως και έναν πολύ σημαντικό ψυχοπιεστικό παράγοντα που είναι η ασθένεια του αδερφού της. Προκειμένου να μπορέσει να βοηθηθεί η κόρη σας θα πρέπει να επιθυμεί η ίδια να απευθυνθεί σε ψυχοθεραπευτή ο οποίος και θα μπορέσει να έχει μια καλύτερη εικόνα των συμπτωμάτων που αναφέρετε. Ωστόσο, εάν η ίδια δεν επιθυμεί να ξεκινήσει ατομική ψυχοθεραπεία θα μπορούσατε να σκεφτείτε την οικογενειακή θεραπεία (όπου συμμετέχουν όλα τα μέλη της οικογένειας) ή εναλλακτικά να μπείτε η ίδια σε ένα θεραπευτικό πλαίσιο προκειμένου να μπορέσετε να ανταπεξέλθετε στι... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλημέρα σας και καλή χρονια! Σύμφωνα με αυτά που αναφέρατε, φαίνεται η κόρη σας να αντιμετωπίζει με έναν πιο δυσλειτουργικό τρόπο τις διάφορες δυσκολίες που παρουσιάζονται ανα διαστήματα στη ζωή του, ενδεχομένως με παραπάνω άγχος και δυσλειτουργικές συμπεριφορές απέναντι τους. Η γνωσιακή συμπεριφορική ψυχοθεραπεία θα ήταν βοηθητική στην αντιμετώπιση αυτών των καταστάσεων. Ωστόσο η διαδικασία της ψυχοθεραπείας καθώς και η δημιουργία ισχυρής θεραπευτική συμμαχίας, απαιτεί ενα άτομο να έχει συνειδητοποιήσει ότι μια κατάσταση είναι δυσλειτουργική για την καθημερινότητα του, να έχει έντονη δυσχέρεια γι’ αυτό και να επιθυμεί από μόνο του να ξεκινή... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά με υγεία! Κατανοώ πως έχετε αντιμετωπίσει μεγάλες δυσκολίες και με τα δύο σας παιδιά λόγω θεμάτων υγείας. Θα σας πρότεινα να επισκεφτεί η κόρη σας προληπτικά έναν παθολόγο για γενικές εξετάσεις και στη συνέχεια έναν σύμβουλο ψυχικής υγείας. Αν χρειάζεστε κι εσείς υποστήριξη θα πρέπει να δείτε μία σύμβουλο οικογένειας. Υπάρχουν σύμβουλοι και ψυχολόγοι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥ. Τέλος μπορείτε να καλέσετε δωρεάν και ανώνυμα όλο το 24ωρο τη γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης στο 10306. Ελπίζω να βοήθησα! Να είστε καλά εύχομαι!

    Μπούγια Άννα

    Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης

    Άλιμος

  • Από την περιγραφή σας η κόρη σας έχει περάσει γενικευμένη διαταραχή άγχους με κρίσεις πανικού. Το άγχος μπορεί να πυροδότησε και τους ψυχαναγκασμούς αν και χρειάζεται αξιολόγηση για να δούμε αν υπάρχει ιδεο-ψυχαναγκαστική διαταραχή.Σαφώς το σοκ της ασθένειάς του αδελφού της την επηρέασε βαθιά και για αυτό και η μεγάλη απώλεια βάρους. Εκείνο το διάστημα ίσως εμφάνισε και καταθλιπτικά στοιχεία. Για το ζήτημα των τροφίμων που αναφέρατε και πάλι χρειαζόμαστε πληρέστερη εικόνα για να διαπιστώσουμε αν πρόκειται για διαταραχή πρόσληψης τροφής. Αυτό που σας συμβουλεύω είναι η εκτίμηση από ψυχολόγο. Θα χαιρόμουν να σας βοηθήσω. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Γεια σας. Θα πρέπει να παροτρύνετε την κόρη σας να έρθει σε επικοινωνία με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, έτσι ώστε να μπορέσει να βοηθηθεί.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Φαίνεται ότι ένα κεντρικό στοιχείο στην ψυχολογία της κόρη σας είναι η πολύ μεγάλη ανάγκη για έλεγχο (έλεγχος καθαριότητας, έλεγχος συναισθημάτων , έλεγχος προσλαμβανομένων τροφών και επομένως και του σωματικού βάρους και της εικόνας του σώματος). Η ανάγκη για έλεγχο και οι πρακτικές ελέγχου είναι άμυνες απέναντι σε τρομερούς φόβους κατακλυσμού από δύσκολα συναισθήματα (π.χ. κατάθλιψη) ,από επικίνδυνες ουσίες η μικρόβια, από "άγνωστους" οδοντιάτρους, από τροφές που παχαίνουν κ.ο.κ. Βεβαίως ποτέ οι έλεγχοι αυτού του τύπου δεν λύνουν τα προβλήματα ούτε είναι αποτελεσματικοί. Πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος να ξεφύγει κάτι π.χ. άγχος υπό μο... Διάβασε περισσότερα

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την ερώτηση σας. Η κόρη σας είναι σημαντικό να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Το κορίτσι έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά και χρειάζεται φροντίδα! Θεωρώ ότι και η ίδια θα έχει καταλάβει ότι ήρθε η ώρα να βρει τρόπους διαχείρισης του άγχους και της διάθεσής της!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας δυστυχώς αν εκείνη δεν δυσφορεί ή δεν έχει συνειδητοποιήσει την αλλαγή στη συμπεριφορά της ώστε να θέλει να αναζητήσει ψυχοθεραπευτική παρέμβαση εσείς δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πέρα από το να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό για να διαχειριστείτε την κατάσταση πιο αποτελεσματικά!

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας όπως περιγράφεται η συνθήκη έχει αρκετά αγχωδη στοιχεία που σωματοποιουτναι ή εκδηλώνονται με ψυχαναγκαστικό τρόπο. Ίσως αν αναζητούσε βοήθεια θεραπευτικη θα την διευκόλυνε να διαχειριστεί την καθημερινότητα της σε πρώτο σταδιο

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά!!
    Καταρχάς χρειάζεται να είστε ψύχραιμη και να μην αφήσετε τα συναισθήματά σας να επηρεάσουν τη σχέση σας με την κόρη σας. Προτείνετέ της να επισκεφτεί έναν ειδικό ψυχικής υγείας, για να μιλήσει για τις δυσκολίες της. Μην την πιέσετε, απλώς εκφράστε την ανησυχία της γι' αυτήν. Εφόσον αρνηθεί - ή και παράλληλα - μπορείτε και εσείς να ζητήστε αντίστοιχη στήριξη και καθοδήγηση, για να τη υπο-στηρίξετε με οργανωμένο τρόπο. Η κόρη σας θα αντισταθεί, εφόσον δεν νιώσει ότι συμπάσχετε μαζί της αλλά ότι της επιβάλλεστε. Θα περάσει σε κατάσταση άμυνας και θα κλειδώσει. Χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί και συζήτηση μαζί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα και Καλή Χρονιά,
    Ακούγεται να έχει ζοριστεί η κόρη σας και να το εκδηλώνει με έμμεσους τρόπους. Ο θάνατος του αδελφού της ίσως να ήταν ένα γεγονός που την επηρέασε. Όπως γνωρίζουμε, το πένθος είναι μία διαδικασία που ο καθένας το αντιμετωπίζει διαφορετικά και μπορεί να πάρει πολλές μορφές. Θα ήταν χρήσιμο να της μιλήσετε ήρεμα και με κατανόηση, και να της εκφράσετε τις ανησυχίες σας και ενδεχομένως να της προτείνετε να μιλήσει με κάποιον ειδικό.

    Πολίτη Δανάη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Για όλα αυτά ..καλό είναι να απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχίατρο... Ξεκινήστε από το Αιγινητειο. Δεν είναι θέματα που γράφονται μέσα σε sites.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα,

    Το καλυτερο σε αυτην την περιπτωση θα ητανε να επικοινωνήσετε με καποιον ειδικο για να γινει μια σωστη ληψη ιστορικου και αναγνωρισης του προβληματος. Υστερα θα καθοδηγησει εκεινος την κορη σας/εσας με το καταλληλότερο τροπο.

    Αν επιθυμειτε να γινει η συνεδρια μαζι μου, παρακαλω δειτε το προφιλ και επικοινωνηστε μαζι μου.

    Με εκτιμηση,
    Ψωμαδακης Γιαννης

    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Οι ιδεοψτχαναγκασμοί είναι συμπτώματα που σχετίζονται με θέματα ασφάλειας. Γι αυτό βρήκατε ψωμί του τοστ και σοκολάτες στην ντουλάπα του μπάνιου. Καλό θα ήταν να μιλήσετε με την ίδια ήρεμα και να τη ρωτήσετε αν θα ήθελε να επισκεφθεί έναν ειδικό. Αυτό θα μπορούσε να την ανακουφίσει, χωρίς να είναι στο συνεχές στρες που νοιωθω ο,τι βιώνει.

    Χριστογιαννοπούλου Κατερίνα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γλυφάδα