• Διαχείριση πένθους
  • Υποβλήθηκε 19/03/2024

Βίωσα χαμό γνωστού μου προσώπου πριν ένα μήνα από πνευμονικό οίδημα. Είχα ταχυκαρδίες επί δύο βράδια (μόνο το βράδυ) και κάθε φορά που σκέφτομαι ότι έγινε ξαφνικά δε νιώθω καλά, πιστεύετε χρειάζεται τριπλεξ καρδιάς ή κάτι παρόμοιο?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορείτε να κάνετε μια επίσκεψη σε καρδιολόγο ώστε να επιβεβαιώσετε ότι όλα είναι καλά και έπειτα θα προτεινα μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπειας

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Όχι, προφανώς είστε υγιείς, είναι η φυσιολογική αντίδραση στον ξαφνικό παθολογικό θάνατο όλο αυτό και ο φόβος μήπως και εμείς πάθουμε κάτι ξαφνικά , (χάνεται η εμπιστοσύνη )αν δείτε πως δεν ηρεμείτε κάντε μια επίσκεψη σε καρδιολογο , αν και μετά από αυτό δεν ηρεμήσετε θα πρέπει να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αυτό που χρειάζεται είναι ψυχοθεραπεία, προκειμένου να βοηθηθείτε να βιώσετε το πένθος σας και να δείτε πιθανά δικά σας ζητήματα που εκφράζονται με την ανησυχία για την υγεία σας. Στη διάθεσή σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Πιστεύω ότι σας συμβαίνει λόγω της ξαφνικής απώλειας του γνωστού σας. Θα ήταν καλό να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Εάν κάτι τέτοιο σας καθησύχαζε είναι καλή ιδέα, εάν όμως παρατηρήσετε πως τα συμπτώματα δεν υποχωρούν παρ όλο που οι εξετάσεις είναι καλές και μπείτε σε μία διαδικασία να κάνετε διαρκώς εξετάσεις, τότε πρέπει να απευθυνθείτε σίγουρα σε ψυχολόγο.

    Γεωργιτσόπουλος Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας αυτή. Συλλυπητήρια. Το τρίπλεξ σίγουρα θα σας έδινε μία εικόνα για τυχόν οργανικούς παράγοντες για τα συμπτώματά σας, ωστόσο, ειδικά αν δεν υπάρχει σχετικό ιστορικό, προσωπικά βρίσκω αρκετά πιθανό να οφείλονται στο άγχος σας. Οπότε θα ήταν χρήσιμο, αλλά δεν θα έλεγα ότι χρειάζεται απαραίτητα. Θα σας ενθάρρυνα να επικοινωνήσετε με ψυχολόγο για να σας συνοδεύσει στο πένθος σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλημέρα σας,

    Το πένθος αποτελεί μια ιδιαίτερη συνθήκη και ο κάθε άνθρωπος τη βιώνει διαφορετικά.
    Σε κάθε περίπτωση σημαντικό και βοηθητικό θα είναι να διαπιστωθεί αν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο για τα συμπτώματα που περιγράφετε. Επιπρόσθετα, θεωρώ πως θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να βοηθηθείτε σε αυτή τη φάση της ζωής σας.

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να είναι αποτέλεσμα του σοκ από το χαμό του γνωστού σας προσώπου και του άγχους που αυτό μπορεί να προκάλεσε. Η ταχυκαρδία είναι συχνή αντίδραση σε καταστάσεις υψηλού άγχους. Συνιστώ να συζητήσετε αυτά τα συμπτώματα με ένα γιατρό ή έναν ειδικό ψυχικής υγείας για περαιτέρω αξιολόγηση και συμβουλές σχετικά με τη διαχείριση του άγχους. Ένα τριπλεξ καρδιάς ή άλλες εξετάσεις μπορεί να είναι απαραίτητες για να αποκλειστεί οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας, αλλά οι ψυχολογικές πτυχές της κατάστασής σας είναι εξίσου σημαντικές.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου μπορεί να είναι μια πολύ δύσκολη και τραυματική εμπειρία. Τα συναισθήματα που βιώνει κάποιος είναι πολύ έντονα και να επηρεάζουν την ψυχολογική και σωματική υγεία του.
    Οι ταχυκαρδίες που αντιμετωπίζετε ενδέχεται να σχετίζονται με το άγχος, το οποίο ενισχύεται σε περιόδους θλίψης και πένθους. Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό υγείας, όπως ο καρδιολόγος, για να αξιολογήσει την κατάστασή σας και να προτείνει τις κατάλληλες εξετάσεις και αγωγή.
    Μια λύση όπως το τριπλεξ καρδιάς ενδέχεται να μην είναι απαραίτητη, αλλά μόνο ένας ειδικός μπορεί να καθορίσει την κατάλληλη διαχείριση για την κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής