• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 24/04/2024

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή αν είναι φυσιολογικές οι αναλύσεις αίματος και αν επισκεφθώ και κάποιο νευρολόγο και είναι και εκεί όλα φυσιολογικά τότε είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Όταν τα αποτελέσματα των αναλύσεων αίματος εμφανίζονται φυσιολογικά και μια επίσκεψη στον νευρολόγο επιβεβαιώνει επίσης την φυσιολογικότητα των εξετάσεων, αυτό συχνά οδηγεί στην σκέψη ότι τα εν λόγω συμπτώματα ενδέχεται να έχουν ψυχολογικές αιτίες.
    Ο διαχωρισμός των σωματικών από των ψυχολογικών αιτίων είναι κρίσιμης σημασίας, καθώς μας βοηθά στην υιοθέτηση μιας πιο ολοκληρωμένης προσέγγισης στην αντιμετώπιση και την θεραπεία του ατόμου.
    Ενώ οι φυσιολογικές εξετάσεις παρέχουν ένα επίπεδο ασφάλειας, η ανάγκη για ψυχολογική αξιολόγηση κρίνεται αναγκαία για την περαιτέρω διερεύνηση των βαθύτερων αιτιών των συμπτωμάτων. Από την μεριά εν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας

    Ναι είναι πολύ πιθανό, αν οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές, το αίτιο να είναι καθαρά ψυχογενές/ψυχολογικό.

    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Αν έχει γίνει σωστή διερεύνηση, μάλλον είναι ψυχολογικό.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αν τόσο οι αναλύσεις αίματος όσο και η επίσκεψη σε νευρολόγο δεν αναδεικνύουν κάποιο φυσιολογικό πρόβλημα, τότε μπορεί να είναι λογικό να εξεταστεί το θέμα από ψυχολογική σκοπιά. Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα συμπτώματά σας είναι φανταστικά ή μη αληθινά. Ο νευρολόγος ή ο άλλος ειδικός στον οποίο αναφερθήκατε μπορεί να προτείνει περαιτέρω αξιολόγηση ή αντιμετώπιση από κάποιον ψυχολόγο , ανάλογα με τη φύση των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε. Η συνεργασία με ειδικούς σε διαφορετικούς τομείς μπορεί να βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση και αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Αν παρατηρήσετε ότι τα δυσάρεστα συναισθήματα ή συμπτώματα διατηρούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα και επηρεάζουν τη λειτουργικότητά σας σε προσωπικό, επαγγελματικό και κοινωνικό επίπεδο, καλό θα ήταν να ζητήσετε τη βοήθεια ενός ψυχολόγου.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βέροια

  • Ναι, όταν παθολογικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, τότε το θέμα είναι ψυχολογικό και χρειάζεται ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας και πάλι! καλό θα είναι να πάτε σε νευρολόγο πρώτα για εξετάσεις, είναι πολύ βοηθητικό για σας να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας μέσω βιντεοκλήσης/δια ζώσης, εφόσον χρειάζεται. Δρ. Κωνσταντίνα-Μαρία Αλεξοπούλου. Ψυχολόγος-ψυχαναλύτρια-ψυχοθεραπεύτρια, msc pgdip. Phd

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι