• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/04/2024

Μου έχει μείνει τώρα ότι ξαφνικά θα πάθω καρδιά και θα πεθάνω, ενώ νιώθω τσιμπήματα αριστερά στο στήθος κάποιες φορές. Νιώθω φόβο γι'αυτό κυρίως όταν πέφτω για ύπνο. Πως να το διαχειριστώ και να κοιμάμαι καλύτερα;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Μόνος σας δεν μπορείτε , αν μπορούσατε θα το είχατε κάνει ήδη με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται τρομακτικό σαν βίωμα. Για κάποιο λόγο σας έχει κολλήσει η σκέψη στο μυαλό ότι ξαφνικά θα πάθετε καρδιά και θα πεθάνετε, παρόλο που ένα άλλο κομμάτι σας ίσως να αναγνωρίζει ότι δεν υπάρχει πραγματικός λόγος ανησυχίας. Με κάποιο τρόπο όμως, ο φόβος παραμένει και σας διαταράσσει τον ύπνο. Αναζητάτε έναν τρόπο να το διαχειρίζεστε καλύτερα.

    Αν και υπάρχουν διάφορες τεχνικές που θα μπορούσαν να βοηθήσουν σε πρακτικό επίπεδο, όπως οι διαφραγματικές αναπνοές, οφείλω να πω ότι αναφέρεστε σε βιώματα που συνήθως "κρύβουν" βαθύτερες σκέψεις και συναισθήματα που καλό θα ήταν να διερευνηθούν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Τα τσιμπήματα που περιγράφετε αριστερά στο στήθος μπορεί να είναι απλώς μυϊκές εντάσεις ή απόρροια του άγχους σας, ωστόσο, πάντα συνιστάται μια επίσκεψη στον γιατρό για πλήρη εξέταση για την εξάλειψη οποιασδήποτε υποκείμενης ιατρικής κατάστασης.
    Για να διαχειριστείτε τον φόβο σας και να αποκτήσετε μια πιο ήρεμη ρουτίνα πριν τον ύπνο, η αυτοφροντίδα και οι πρακτικές χαλάρωσης είναι πολύτιμες.
    Περιόρισε την έκθεση σε οθόνες και καφέ, τις ώρες πριν τον ύπνο, αφού μπορούν να αυξήσουν το άγχος σας.
    Διαβάζοντας κάτι ήπιο ή ακούγοντας χαλαρωτική μουσική θα σας βοηθήσει στην χαλάρωση.
    Η σωματική δραστηριότητα κατά τη διάρκεια της ημέρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας αρχικά είναι καλή ιδέα να επισκεφθείτε έναν γιατρό για έναν ελέγχο, προκειμένου να αποκλειστούν πιθανές σοβαρές αιτίες των ενοχλημάτων που αισθάνεσθε.
    Κατόπιν αφού αποκλεισθούν τα παθολογικά αίτια για να διαχειριστείτε τον φόβο σας, μπορείτε να εφαρμόσετε τεχνικές χαλάρωσης πριν τον ύπνο, όπως η αναπνοή βαθιά, η γιόγκα ή η διαλογισμός. Επίσης, προσπαθήστε να δημιουργήσετε ένα ήρεμο περιβάλλον ύπνου και να ακολουθείτε έναν τακτικό πρόγραμμα. Εάν ο φόβος σας παραμένει, συζήτησέ τον με έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, ο οποίος μπορεί να σας καθοδηγήσει σε περαιτέρω βήματα για τη διαχείριση του.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημερα σας.Η επικοινωνια με εναν ειδικο θα βοηθουσε να αντιμετωπισετε κσι μετριασετε τα συμπτωματα που αναφερετε.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Φαίνεται να σας δημιουργούνται δυσάρεστες σκέψεις ότι κάτι θα σας συμβεί και στη συνέχεια να εστιάζετε στα συμπτώματα με αποτέλεσμα να τα κάνετε πιο έντονα και να επιβεβαιώνετε τον αρχικό σας φόβο. Καλό θα ήταν να τα διαχειριστείτε με κάποιον ειδικό ώστε να εκλογικευσετε τις σκέψεις αυτές και να μπορέσετε να επαναφέρετε και το πρόγραμμα ύπνου σας στην πορεία.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη