• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Καλησπέρα σας. Έχω την εντύπωση πως πάσχω από ιδψ διαταραχή, κάνω ψυχοθεραπεία με ψυχολογο,αλλά δεν έχω κάποια διάγνωση. Έχω ψυχαναγκαστικές επαναλαμβανομενες σκέψεις ίδιου περιεχομένου εδω και μηνες. Μπορειτε να μου πείτε τα συμπτώματα της ιδψ διαταραχης και πιστεύετε θα έπρεπε να δω καποιον ψυχιατρο;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Το αν χρειάζεται να δείτε ψυχίατρο συζητήστε το με τ@ ψυχολόγο που ήδη βλέπετε κ έχει πολύ καλύτερη εικόνα για εσάς κ τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ΑΛΛΑΞΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟ! ΨΑΞΤΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συμπτώματα μπορείτε να τα διαβάσετε στο ίντερνετ , καλό θα ήταν να δείτε έναν ψυχίατρο αυτός θα σας πει πιο υπεύθυνα καθώς και να σας δώσει κατάλληλη αγωγή παράλληλα με την ψυχοθεραπεία σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλή ιδέα το να δεις έναν ψυχίατρο για αξιολόγηση. Μου κάνει εντύπωση που δνε το έχει συστήσει ο ψυχολόγος που βλέπεις. Μη διστάσεις να πάρεις βοήθεια και φροντίδα.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Γεια σας. Την διάγνωση δεν σας την δίνει ο ψυχολόγος αλλά ο ψυχίατρος. Αν αναζητάτε κάποια διάγνωση επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Αν δυσλειτουργείτε από αυτές τις σκέψεις σε μεγάλο βαθμό επισκεφτείτε αφού συνεννοηθείτε με την ψοχολόγο σας κάποιο ψυχίατρο με τον οποίον συνεργάζεται.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η ψυχολόγος σας θα σας παραπέμψει σε ψυχίατρο αν κρίνει ότι υο χρειάζεστε. Η διάγνωση δεν είναι εύκολη. Αν σας γράψω τα συμπτώματα δε θα σας βοηθήσω.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα,
    η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή είναι μια ψυχική πάθηση που χαρακτηρίζεται από την παρουσία επαναλαμβανόμενων, ενοχλητικών σκέψεων και ιδεών που είναι αδύνατον να ελεγχθούν. Τα συμπτώματα περιλαμβάνουν την ανάγκη για επαναλαμβανόμενες ενέργειες ή τελετουργίες, όπως να πλένει κάποιος τα χέρια του επανειλημμένα ή να ελέγχει τις πόρτες για πολλές φορές πριν φύγει από ένα δωμάτιο.
    Πρόκειται για μια διαταραχή που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την καθημερινή ζωή και την ποιότητα της ζωής ενός ατόμου, καθώς οι σκέψεις αυτές μπορεί να είναι εξαιρετικά ενοχλητικές και αποσπούν την προσοχή από τις καθημερινές δραστηριότητες. Η διαγνωσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αφού κάνετε ήδη ψυχοθεραπεία, το πιο κατάλληλο άτομο είναι αυτό που σας παρέχει τις ψυχοθεραπείες. Τη διάγνωση βέβαια τη κάνει μόνο ψυχίατρος και αν το σκέφτεστε δεν έχετε να ΄χάσατε τίποτα με μία επίσκεψη. Η αγωγή μαζί με τη ψυχοθεραπεία έχει εξαιρετικά αποτελέσματα

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά