• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 14/02/2024

Καλησπέρα σας! Έχω αϋπνία λόγω άγχους με αποτέλεσμα να έχω ζαλάδα και έλλειψη ενέργειας κατά την διάρκεια της ημέρας ... Τι μου προτείνετε να κάνω? Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για ψυχολόγο.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, υπάρχουν μερικά πρακτικές που μπορείτε να δοκιμάσετε για να βελτιώσετε τον ύπνο και να μειώσετε το άγχος:
    1. Υγιεινές συνήθειες ύπνου όπως: προσπαθήστε να δημιουργήσετε μια σταθερή ρουτίνα ύπνου με στόχο να κοιμάστε και να ξυπνάτε την ίδια ώρα καθημερινά. Αποφύγετε την κατανάλωση καφεΐνης ή αλκοόλ πριν τον ύπνο και δημιουργήστε ένα χαλαρωτικό περιβάλλον ύπνου στο δωμάτιό σας.
    2. Ασκήση: Η τακτική φυσική δραστηριότητα μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του άγχους και να βελτιώσει την ποιότητα του ύπνου. Ακόμα και μικρές σωματικές δραστηριότητες κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορούν να έχουν θετικό αντίκτυπο.
    3. Χαλάρωση και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Αναζητήστε θεραπείες χαμηλού κόστους. Είναι σημαντικό να φροντίσετε τον εαυτό σας σε αυτή τη φάση και να ανακτήσετε την ενέργειά σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Επισκεφτείτε ψυχίατρο στο Δημόσιο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, μπορείτε να βάλετε στην καθημερινότητα σας τη φυσική άσκηση 20 λεπτά τουλάχιστον π.χ. περπάτημα, τρέξιμο, ασκήσεις σε στρώμα στο σπίτι. Βοηθάει αρκετά στη μείωση του στρες και στην αποφόρτιση του οργανισμού. Για την αϋπνία μπορείτε να δοκιμάσετε κάποια αφεψήματα βοτάνων ή συμπληρωμάτων που προκαλούν χαλάρωση. Μπορείτε να κάνετε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο για το ποια βότανα βοηθούν στην αϋπνία ή ποια φυτικά συμπληρώματα διατροφής, τα οποία δεν προκαλούν εθισμό ή παρενέργειες. Τέλος η ψυχοθεραπεία σε κάθε περίπτωση είναι βοηθητική και αν δεν έχετε την οικονομική δυνατότητα, μπορείτε να αναζητήσετε δωρεάν συνεδρίες, συνήθως από ε... Διάβασε περισσότερα

    Αννίνου - Ντόχερτυ Μάντυ

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Υπάρχουν πολλοί δήμοι που παρέχουν δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη. Όπως επίσης και γραμμές δωρεάν συμβουλευτικής.

    Τσούτσουρα Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Μαραθώνας

  • Καλό θα είναι να κάνετε εξετάσεις αίματος γιατί μπορεί να έχετε έλλειψη σιδήρου ή θυρεοειδή. Πέρα από αυτό, μπορείτε να δοκιμάσετε να πάρετε μαγνήσιο. Ίσως σας βοηθήσει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μια ρουτίνα με αθλητική δραστηριότητα, πρακτικές χαλάρωσης και ενσυνειδητότητας (διαλογισμός και mindfulness). Επίσης, μπορείτε να απευθυνθείτε και σε δημόσιες δομές ψυχικής υγείας - στα Κέντρα Ψυχικής Υγείας.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα,
    Η αϋπνία λόγω άγχους είναι μια κατάσταση που επηρεάζει αρνητικά την καθημερινή σας ζωή.
    Προσπαθήστε να κάνετε μια υγιή και ισορροπημένη διατροφή, να ακολουθείτε, όσον το δυνατό, ένα στάνταρ πρόγραμμα ύπνου, και να ασκείστε τακτικά. Αυτές οι συνήθειες μπορούν να βελτιώσουν την ποιότητα του ύπνου σας και να αυξήσουν την ενέργεια σας κατά τη διάρκεια της ημέρας.
    Εφόσον η οικονομική κατάσταση σας είναι περιορισμένη, υπάρχουν δομές ψυχικής υγείας που παρέχουν δωρεάν ή οικονομικές υπηρεσίες ψυχολογικής υποστήριξης. Μπορείτε να αναζητήσετε τέτοιες δομές στην περιοχή σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής